Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miasto chce tanich mieszkań, więc... psuje Orunię?

 3 dodane: 15:22, 27/06/14

tagi:

Wbrew wcześniejszym sygnałom miasto poważnie zastanawia się nad stworzeniem kolejnych mieszkań komunalnych przy ulicy Ubocze. Jest szansa, że kupi je od firmy Investing, która realizuje tutaj swoją inwestycję na 80 lokali. Oburzeni są lokalni radni dzielnicy, którzy boją się, że brak spójnej polityki miasta zamieni Orunię w getto.

Miasto chce tanich mieszkań, więc... psuje Orunię?
Miasto chce tanich mieszkań, więc... psuje Orunię?
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Fotografia 1 z 3

O inwestycji, która powstaje w okolicy ulicy Równej i Ubocze pisaliśmy pod koniec zeszłego roku. Budowany jest tutaj blok na 80 lokali. Realizuje go firma Investing, która zapewniała nas, że mieszkania będą sprzedawane na wolnym rynku. Był to ważny sygnał dla przynajmniej niektórych mieszkańców Oruni, a także nauczycieli pobliskiej podstawówki, obawiających się kolejnych mieszkań komunalnych (czyli należących do miasta) w tej okolicy.

Jak tłumaczyli, ich obawy wynikały nie z uprzedzeń, a z prostej kalkulacji. Powoływali się na teorie, według których nie powinno gromadzić się wielu budynków komunalnych obok siebie.

Tymczasem w omawianej okolicy stoi już wybudowany kilka lat temu komunalny blok przy Ubocze 24, który według policyjnych statystyk należy do najczęściej odwiedzanych przez stróży prawa adresów na Oruni. Stosunkowo niedaleko są także komunalne i socjalne kamienice na Przy Torze i Serbskiej. Przysłowiowy rzut beretem dzieli nową inwestycję od budynków Brata Alberta.

Zapewnienie inwestora uspokoiło więc oruniaków, ale dobry nastrój prysł kilka dni temu, kiedy to na stronie miasta pokazały się zdjęcia z opisywanej tu budowy. Z podpisów pod fotografiami można było się dowiedzieć, że mowa tu o budynku komunalnym, a w uroczystości zawieszenia wiechy uczestniczył sam prezydent Paweł Adamowicz. Wśród radnych dzielnicowych zawrzało.

- Szkoda że jako Rada Dzielnicy nie dostaliśmy żadnej informacji o tym wielkim otwarciu. O sprawie dowiedzieliśmy sie z internetu! Byliśmy zdumieni tym ze (jak sami określili to urzędnicy) na deweloperskiej inwestycji wiechę wiesza Pan Prezydent! - nie ukrywa emocji Agnieszka Bartków, szefowa oruńskiej Rady Dzielnicy, która uczestniczyła w zorganizowanej kilka miesięcy temu po naszym artykule dyskusji z urzędnikami i radnymi miasta.

Rozmowa, na którą nasz portal również otrzymał zaproszenie, dotyczyła właśnie budownictwa komunalnego na Oruni. Radni dzielnicowi i miejscy chcieli się dowiedzieć, czy Orunia nie jest tutaj poszkodowana i czy „nie wrzuca” się tutaj kolejnych takich inwestycji.

Urzędnicy z gdańskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej zapewniali, że nic wyjątkowego w skali miasta się tutaj nie dzieje. W trakcie dyskusji poruszyliśmy też temat opisywanej tu budowy przy ulicy Ubocze. Również wtedy usłyszeliśmy, że nie jest to miejska inwestycja, choć przedstawiciele magistratu wykazywali się zaskakująco sporą wiedzą na temat, bądź co bądź, prywatnej inicjatywy.

Jak to więc wygląda z inwestycją przy ulicy Ubocze? Będą tam mieszkania komunalne,czy nie? Czy miasto weszło w jakąś umowę z firmą Investing?

- INVESTING proponował miastu podpisanie umowy, na mocy której miasto miało zobowiązać się, że wykupi budynki po ich wybudowaniu, ale odmówiliśmy podpisania takiej umowy. Natomiast zadeklarowaliśmy, że jeśli inwestor po wybudowaniu zwróci się do miasta z korzystną ofertą, to będziemy ją rozważać, tak jak wszelkie inne podobne oferty. Inwestycja jest więc na razie przedsięwzięciem komercyjnym – odpowiada Michał Piotrowski, z gdańskiego Biura Prasowego.

„Korzystna oferta” dotyczy w tym przypadku transakcji o charakterze „lokale za grunt”. Taki scenariusz miał miejsce m.in. przy budowie komunalnego bloku przy ulicy Ubocze 24. Za ten blok (i jeszcze jeden w innej części miasta) deweloper otrzymał drogie tereny w dynamicznie rozwijającej się Oliwie. Czy teraz będzie podobnie?

- Pod koniec roku Wydział Skarbu planuje dokonać kolejnej transakcji „lokale za grunt” i w grę wchodzą te właśnie lokale – mówi Piotrowski.

Aby dokonać takiej transakcji wystarczy tylko zarządzenie prezydenta miasta. Urzędnicy powołują się tutaj na artykuł 15 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Czemu „transakcja” ma dotyczyć Oruni, gdzie takich komunalnych lokali jest już całkiem sporo?

- Trzeba pamiętać, że z perspektywy miasta niezwykle ważna jest dyscyplina wydatków. Pozyskując nowe lokale (czy to droga kupna, czy zamiany) szukamy oferty korzystnej cenowo, bo - co chyba zrozumiałe - lepiej jest pozyskać więcej lokali tańszych, niż mniej droższych. A tańsze lokale powstają tam gdzie tańsze są grunty, czyli m.in. w rejonach na wschodnich i południowych obrzeżach miasta – wyjaśnia miejski rzecznik.

Nie przekonuje to tutejszych radnych dzielnicowych. - Dziś można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że brak spójnej polityki mieszkaniowej w Gdańsku zamieni Orunię w „getto” - kwituje Bartków. Radni mają żal, że mimo wielkich słów i obietnic o rewitalizacji ich dzielnicy, na Orunię spycha się kolejne problemy, a urzędnicy nie myślą w żaden sposób perspektywicznie.

- Co do sugestii radnych dotyczącej „getta”, to ubolewamy nad taką tezą, bo przecież mieszkania komunalne to z definicji zwykłe mieszkania. Tyle że dla rodzin o niskich dochodach, których nie stać na kupno lokalu na wolnym rynku. Nie powinno się naszym zdaniem takich osób jakoś piętnować, czy stygmatyzować – komentuje Piotrowski, nie odnosząc się jednak do tez prezentowanych chociażby przez Gabrielę Rembarz, od której dyskusja o „komunałkach na Oruni” się zaczęła.

- Powstanie nowego budynku w sąsiedztwie już istniejącego budynku komunalnego jest szansą sukcesywnego cywilizowania tej dzielnicy. Pamiętać należy, że w tej dzielnicy zostały wybudowane również inne budynki przez TBS Motława, co ma korzystny wpływ na wizerunek dzielnicy – kończy Piotrowski.

Galeria artykułu

Miasto chce tanich mieszkań, więc... psuje Orunię?

Miasto chce...

Miasto chce tanich mieszkań, więc... psuje Orunię?

Miasto chce...

Prezydent Adamowicz i wiecha na budynku przy Ubocze

Prezydent...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

14:12, 30/06/14

Urzędnicy swym postępowaniem sami piętnują i stygmatyzują przyszłych mieszkańców kolejnych komunalek "zsyłając" ich na Orunie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.188.*

17:15, 28/06/14

Od kiedy Prezydent zawiesza wiechę na 'nie swoich budynkach"?, to ściema , że dopiero kupi jak wybudują, już je kupił bo robi jak na swoim. Lepiej nie budować " falowców" nawet komunalnych, ale domki np. 4 ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.32.*

07:48, 28/06/14

Serce boli, gdy kolejny raz widać, jak prezydent naszego miasta kpi z mieszkańców Oruni. Szczerzy się do nich na festynach, a za ich plecami podejmuje krótkowzroczne, haniebne decyzje. Nie dajcie się Oruniacy! ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:47, 27/06/14

Orunia nie jest na obrzeżach Miasta!!! Orunia jest 3 km od centrum !!! Urzędnicy do re-edukacji!!! Prezydent do wymiany!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.204.*

18:34, 27/06/14

Miasto buduje getto na Oruni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

17:14, 27/06/14

Miasto jest zainteresowane tanimi mieszkaniami, a mieszkańcy - okolicą, w której ceny ziemi, oraz ich własnych nieruchomości, pójdą wreszcie w górę. Bywają momenty wskazujące, że coś zaczyna się zmieniać na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.130.*

16:31, 27/06/14

Budyń ma gdzieś oruniaków liczy się tylko kasa i wygrane wybory a degenerę z miasta znowu po latach skupiać na oruni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.214.*

16:17, 27/06/14

GDZIE SĄ RADNI MIASTA REPREZENTUJĄCY ORUNIĘ ? ZAPEWNE UKAŻĄ SWE TWARZE NA PLAKATACH Z FAJNYMI HASŁAMI W CZASIE JESIENNYCH WYBORÓW I ZNOWU OPOWIEDZĄ MIESZKAŃCOM JAK TO BĘDZIE PIĘKNIE.DOPÓKI ORUNI ANIE WYBIERZE ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń