Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zrujnowana Kolonia Anielinki ma zostać odbudowana

 1 dodane: 16:14, 06/10/14

tagi:

1,5 miliona złotych to koszt odbudowy i zabezpieczenia ulicy Kolonia Anielinki, której spory fragment zawalił się kilka tygodni temu. Do katastrofy budowlanej doszło tuż obok zabytkowego Szańca Jezuickiego, położonego na Starych Szkotach.

Zrujnowana Kolonia Anielinki ma zostać odbudowana
Zrujnowana Kolonia Anielinki ma zostać odbudowana
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

3 września kilkanaście metrów od XIX-wiecznego fortu osunął się blisko 100-metrowy odcinek ulicy. Droga biegła w tym miejscu po koronie suchej fosy zabytkowego Szańca, a jej jedyne umocnienie stanowił ponad stusześćdziesięcioletni mur oporowy, za którym znajduje się fosa o głębokości około 10 metrów.

Urzędnicy obiecali wyjaśnić, która z miejskich instytucji tutaj zawiniła. Obiecali też podać wstępny koszt napraw. Póki co wywiązali się z drugiej obietnicy.

- Nawet około 1,5 miliona złotych może kosztować przywrócenie do stanu pierwotnego oraz zabezpieczenie przed ewentualną powtórką sytuacji, fragmentu jezdni oraz przylegającego do niej muru oporowego na ulicy Kolonia Anielinki w Gdańsku – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zgodnie z przygotowaną koncepcją naprawy uszkodzeń i zabezpieczenia pozostałej części terenu, prace zostaną podzielone na dwa etapy.

Pierwszy z nich zakłada odbudowę uszkodzonej skarpy wraz z odbudową zniszczonej drogi. Pracami zajmie się Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, wspomagany przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

- Drugi etap prac mówi o zabezpieczeniu muru oporowego w suchej fosie na całej jej długości w celu uniknięcia podobnych zdarzeń w przyszłości. Odpowiedzialny za te prace będzie GZNK – komentuje Kaczmarek.

W przypadku pierwszego etapu, który dla mieszkających w pobliżu katastrofy budowlanej ludzi wydaje się najważniejszy, urzędnicy zastanawiają się nad dwoma rozwiązaniami. Mowa o sposobie odbudowy muru oporowego.

- Rozwiązanie „A” zakłada podłoże palowane, na tym podłożu fundament plus mur oporowy. Rozwiązanie „B”: za istniejącym cokołem muru wbite będą betonowe kolumny, pomiędzy nimi umieszczone płyty drogowe, a na cokole – odbudowany mur z odzyskanej cegły – tłumaczy rzecznik ZDiZ.

W chwili obecnej obydwie koncepcje pierwszego etapu prac przesłane zostały do wojewódzkiego konserwatora zabytków. To on zdecydować ma o sposobie przeprowadzenia naprawy. Zniszczona droga odbudowana zostanie po zakończeniu prac wzmacniających uszkodzonego fragmentu skarpy. 

- GZNK na wszystkie prace ogłosi przetarg niezwłocznie po otrzymaniu od konserwatora informacji, którą opcję odbudowy skarpy i muru uznał on za najlepszą. Do czasu zakończenia wszystkich prac naprawczych, cała ulica Kolonia Anielinki pozostanie zamknięta dla ruchu kołowego. – przypomina Kaczmarek.

Galeria artykułu

Zrujnowana Kolonia Anielinki ma zostać odbudowana

Zrujnowana...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.27.*

08:57, 08/10/14

Nieliczni Mieszkańcy Gdańska wiedzą że ul. Kolonia Anielinki należy do Dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce. Oby przed zimą Miasto naprawiło chodnik :)

zgloś naruszenie
awatar

Bezetka

77.255.219.*

20:07, 06/10/14

Ten chodniczek wygląda na dość świeży?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń