Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Park Schopenhauera – zapomniany oruński park

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 3 dodane: 12:45, 02/11/09

tagi:Park Schopenhauerarewaloryzacja

Po publikacji tekstu na temat projektu rewaloryzacji Parku Schopenhauera dostaliśmy kilka e-maili, z których wynikało, że historia tego parku nie jest szerzej znana. Dla tych, którzy chcieliby się z nią zapoznać, przygotowaliśmy krótki opis historii tego miejsca.

Park Schopenhauera – zapomniany oruński park
Park Schopenhauera – zapomniany oruński park
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 3

W połowie XVIII w., w kwadracie, który wyznaczają dzisiejsza stacja paliw Lotos, Dworek Artura oraz ulice Głucha i Równa, leżały posiadłości Andrzeja Schopenhauera – zamożnego, gdańskiego kupca, dziadka Artura Schopenhauera – jednego z najsławniejszych filozofów.

To, co dzisiaj nazywamy Parkiem Schopenhauera, to fragmenty alei lipowej oraz starodrzewu, który wtedy był zaledwie częścią ówczesnego parku. Na miejscu dzisiejszego Dworku Artura najprawdopodobniej stał pałacyk – centrum tej posiadłości. Ówcześni goście pałacu mogli podziwiać zgromadzone w nim dzieła sztuki, m.in. obrazy Rembrandta.

Już wtedy park funkcjonował jako miejsce dostępne dla wszystkich. Była to rzecz na tyle niezwykła, że przebywający w 1777 roku na Oruni podróżnik, Johann Bernoulli, fakt ten poczytywał jako dowód dobroci i szlachetności właściciela. W swoim diariuszu Bernoulli pisał o Schopenhauerze: „chce on, żeby jego ogród uważano za publiczny i każdemu, bez wyjątku wolno się w nim przechadzać (...) w parku spotkać można mnóstwo najprostszych nawet ludzi”.

Po śmierci Andrzeja Schopenhauera jego syn, Floris, na znak protestu przeciwko zajęciu Gdańska przez Prusaków, opuszcza miasto wraz ze swoja żoną Joanną i synem, Arturem – późniejszym filozofem.

Od tego momentu park i rezydencja zmienia swoich właścicieli często, aż do 1845 roku, kiedy kupuje go August F. Hohnfeld. Nowy przedsiębiorca zmienia szybko egalitarny charakter parku. Od teraz jest on dostępny wyłącznie dla klienteli luksusowej restauracji, która rozpoczyna działanie w pałacyku.

Czasy świetności parku skończyły się w roku 1850 razem z budową linii kolejowej, która przecięła te tereny na pół. Pomimo tego, w pałacyku cały czas działała restauracja, którą utarło się wtedy nazywać „Die Ostbahn”, czyli „Kolej Wschodnia”. Taką albo zbliżoną nazwę restauracja utrzymała, pomimo zmieniających się właścicieli, aż do II wojny światowej. Ostatni jej właściciel ujawnił się na krótko przed wojną jako zadeklarowany nazista, bardzo bezwzględny wobec mniejszości polskiej na Oruni. W czasie wojny był jednym z najbardziej brutalnych oficerów obozu koncentracyjnego w Stutthoffie.

Po wojnie, od strony dzisiejszego Traktu Św. Wojciecha, powstało kino „Jutrzenka”, które później ustąpiło miejsca kinu „Kosmos”. Dzisiaj w mniej więcej tym samym miejscu jest stacja paliw i pasaż handlowy.

 

Źródło:  „Orunia, Stare Szkoty, Lipce” Jerzy Samp oraz Internet

Galeria artykułu

Park Schopenhauera – zapomniany oruński park

Park...

Park Schopenhauera – zapomniany oruński park

Park...

Topola mierząca w obwodzie 410 cm

Topola mierząca...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

15:05, 02/05/10

i za czasów Schopenhauera po parku biegały pieski ,nie wiem dlaczego żli ludzie myślą że świat został stworzony tylko dla nich?Park nadal jest piękny i mnie wcale nie przszkadza to że biegają po nim też ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:06, 16/02/10

Pełno meneli i psich niespodzianek

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

23:01, 13/02/10

Piękne ale zaniedbane miejsce i tak niefortunnie niewykorzystywane przez Dworek Artura (Wyremontowany Dworek zdecydowanie nie pasuje teraz do tego zachwaszczonego miejsca).

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:04, 02/11/09

http://www.sjp.pl/co/starodrzewie Moje pytanie nie było zaczepne;-) Na forach toczą się zacięte spory na ten temat;-) Przypuszczalnie obie formy są dozwolone. Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

z.kluz

 

19:08, 02/11/09

Starodrzew w dopełniaczu lp.: starodrzewu; źródło: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9706 lub http://www.sjp.pl/co/starodrzew. Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:46, 02/11/09

Pasaż handlowy stoi w pewnej odległości od d. "Kosmosu". A jedynym wspomnieniem po kinie jest stacja trafo na tyłach Lotosu...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:08, 02/11/09

Bardzo lubię artykuły nawiązujące do historii Oruni. Mam zresztą pytanie poniekąd z tym związane. Gdzie można dotrzec do historycznych wiadomości na temat poszczególnych starych kamienic? :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:01, 02/11/09

starodrzewu czy starodrzewia?;p

zgloś naruszenie

REKLAMA