Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

To były gorące dni na Gościnnej

 22 dodane: 20:01, 23/11/14

tagi:

Krzysztof Kosik wydał swoją rozszerzoną wersję książki o Oruni, a Aleksander Masłowski zaprezentował kapitalny wykład o historiach ulic właśnie z tej dzielnicy – w ostatnich dniach na ulicy Gościnnej zrobiło się naprawdę gorąco.

To były gorące dni na Gościnnej
To były gorące dni na Gościnnej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 22

O „Oruńskim Antykwariacie” w wersji rozszerzonej pisaliśmy tutaj. Kilka dni temu Krzysztof Kosik oficjalnie zaprezentował swoją książkę. Na ulicę Gościnną przybyło kilkadziesiąt osób, oprócz mieszkańców byli też i politycy.

Kosik opowiadał pokrótce o swojej nowej-starej książce, ale wkrótce przeszłość Oruni zastąpiła jej teraźniejszość. Autor „Oruńskiego Antykwariatu” utyskiwał na obecny wygląd tej dzielnicy. Jego zdaniem w ostatnich latach Orunia nie miała szczęścia do polityków i w rezultacie ta część Gdańska wciąż jest mocno zaniedbana. Kosik przyznawał jednak, że widzi tutaj szereg zmian na lepsze, które wprowadzają sami mieszkańcy Oruni.

Książka „Oruński Antykwariat” kosztuje 35 złotych. Można ją nabyć także u samego autora (Gościnna 3).

Z kolei w ostatni wtorek do Gościnnej Przystani w ramach projektu "Historie po Oruńsku" zawitał Aleksander Masłowski, trójmiejski przewodnik, który w kapitalnym wykładzie opowiedział o dawnych ulicach Oruni.

Czy wiecie Państwo, że to dzisiejsza ulica Żuławska, a nie Trakt św. Wojciecha mogła być najstarszą drogą w oruńskich rejonach? Albo że ulica Żuławska mogła biec kiedyś... wzdłuż morza? To jeszcze takie pytanie: Czy obiła się Państwu o uszy teoria, w której dzisiejszy Trakt św. Wojciecha miał powstać jako droga robocza, przy budowie Kanału Raduni?

Takich ciekawostek było mnóstwo. Zapraszamy na filmową relację, którą przygotował portal ibedeker.pl

Tyle ostatnie dni, ale i w kolejnych na Oruni nie zabraknie emocji. 29 listopada (sobota) o godzinie 16:50 na oruńskim peronie (tak, tak) rozpocznie się premiera spektaklu Ohra Ora Orana. Już niedługo napiszemy o tym wydarzeniu znacznie więcej.
Więcej informacji: www.facebook.com/historiepoorunsku, www.mojaorunia.pl, www.gak.gda.pl.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Gdański Archipelag Kultury
Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia–Św. Wojciech–Lipce
Patronat Medialny: MojaOrunia.pl, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl
To były gorące dni na Gościnnej

To były gorące...

To były gorące dni na Gościnnej

To były gorące...

To były gorące dni na Gościnnej

To były gorące...

To były gorące dni na Gościnnej

To były gorące...

To były gorące dni na Gościnnej

To były gorące...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

17:44, 24/11/14

Sympatyczna,wzruszająca i dobrze zaprezentowana książka napisana przez p.Kosika.Polecam do przeczytania mieszkańcom Oruni i nie tylko.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.221.*

16:44, 24/11/14

Pan K.Kosik,to wspaniały Orunianin.On zna Orunię od daty swych urodzin Bardzo żałuję,że nie startował w wyborach...Ale,gdy Mu dali dalsze miejsce na liście,to sam zrezygnował!Woleli tych,co im klaszczą,ale tym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.235.231.*

14:05, 24/11/14

Super. Oby jak najwięcej takich inicjatyw!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń