Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Znika hotel z Gościnnej, pojawia się... Dom dla Dzieci

 1 dodane: 14:18, 11/02/15

tagi:

Niewielki hotel przy Gościnnej 3 zamienił się... w Dom dla Dzieci, pod kuratelą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. To nie pierwszy taki ośrodek na ulicy Gościnnej. Nie tak powinna wyglądać Oruńska Starówka – denerwują się niektórzy.

Znika hotel z Gościnnej, pojawia się... Dom dla Dzieci
Znika hotel z Gościnnej, pojawia się... Dom dla
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Właścicielem zajazdu jest Krzysztof Kosik, były radny miasta. W rozmowie z nami tłumaczy, że już jakiś czas temu wystawił swój hotel na sprzedaż. - Pan wie, że tuż obok w dawnej Zatoce buduje się nowy hotel, konkurencja będzie więc spora. Wystawiłem swój zajazd na sprzedaż. Chętnych nie było.

Okazało się jednak, że do Kosika zgłosiła się miejska instytucja.  

Pod koniec zeszłego roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie szukał punktu na Dom dla Dzieci, który wcześniej miał swoją siedzibę na Olszynce (patrz ramka).

Miasto weszło w spór z prowadzącą ośrodek fundacją, zarzucając jej nieprawidłowe zarządzanie Domu dla Dzieci. Jak wyjaśnia nam Anna Sobota, zastępca dyrektora ds. Rodziny i Dziecka w gdańskim MOPR, miasto musiało rozwiązać umowę z fundacją i poszukać nowego miejsca dla kilkunastoosobowej grupy dzieci w wieku od 8 do 14 lat. - I trzeba było zrobić to jak najszybciej, umowa wygasała w połowie grudnia – dodaje wicedyrektorka.

Pracownicy MOPR zaczęli szukać spełniających warunki adresów. Padło na Orunię, na ulicę Gościnną 3. - Bardzo spodobało nam się to miejsce. Zadbane, w pełni wyposażone pokoje. W sam raz na nasze potrzeby. Cieszyliśmy się także z tego, że przeprowadzka nie była daleka. Z Olszynki na Orunię jest przecież blisko – mówi wicedyrektorka MOPR.

Jak zapewniają urzędnicy, budynek przy ulicy Gościnnej 3 została miastu wynajęty.

Dzieci wprowadziły się na Gościnną pod koniec roku. Pojawiły się jednak głosy, które krytykują tutaj zachowanie urzędników.

Zarzuty są dwa. Po pierwsze, na tej samej ulicy jest już Dom dla Dzieci i nie powinno się otwierać kolejnego tuż obok. Tego typu ośrodki powinny być rozrzucone po całym mieście, a nie generowane w jednym miejscu – mówią niektórzy.

Urzędnicy nie potrafią, lub nie chcą się do tego ustosunkować.

Inni zwracają też uwagę, że ulica Gościnna to oruńska Starówka, wizytówka Oruni. Miastu nie powinno zależeć na tym, by otwierać tu kolejny punkt socjalny. Są tacy, którzy śmieją się z Kosika. - Podczas ostatniej kampanii wyborczej tyle mówił, że na sercu leży mu dobro Oruni. Że miasto nie ma pomysłu na tę dzielnicę, że wrzuca tu problemy. I co? Wynajął swój hotel dla MOPR-u.

Kosik szybko ucina ten zarzut. - Proszę wybaczyć, ale żyjemy chyba jeszcze w kraju, gdzie właściciel decyduje o swojej własności tak jak mu się podoba.
MOPR się tłumaczy: "W październiku 2014 r. MOPR wypowiedział umowę Fundacji "Agawa". Konkurs na prowadzenie placówek ogłoszono 21 października 2014 roku, natomiast posiedzenie komisji konkursowej odbyło się 18 listopada 2014 r. Komisja dokonała oceny ofert, jednak żadna z nich nie uzyskała ustalonego minimum, czyli 70% maksymalnej liczby punktów, tym samym żadna oferta nie uzyskała rekomendacji do realizacji zadania. Jednocześnie komisja zarekomendowała utworzenie dwóch placówek publicznych, zabezpieczających miejsca dla dzieci, przebywających do tej pory pod opieką Fundacji "Agawa". W pierwotnym zamyśle dzieci z Fundacji "Agawa" miały pozostać w domach wynajmowanych przez fundację, jednakże okazało się to niemożliwe do zrealizowania. W związku z powyższym Miasto było zmuszone do znalezienia nowych domów."

Galeria artykułu

Znika hotel z Gościnnej, pojawia się... Dom dla Dzieci

Znika hotel z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (12)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

18:10, 24/02/15

Znów ch...wie o co chodzi i ch...wie z jakiego powodu polaczkom się nie podoba ehhhh.

zgloś naruszenie
awatar

Novy

89.67.196.*

22:06, 13/02/15

My oruniacy powinniśmy się cieszyć że p. Kosik nie otworzył tam kolejnej "Adrii". Wszystkie dzieci są nasze, to dobrze że są wśród nas. To nasz interes żeby wyrosły na porządnych i wrażliwych ludzi. Może ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.209.*

01:54, 13/02/15

wiecej patologii :v

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.61.140.*

23:42, 12/02/15

nie wiedziałem ze kosik zmienił ,, branże,, mieszkam blisko nie zauważyłem żeby coś się zmieniło na gorsze ,robi facet co może żeby pomoc innym albo upiękrzyć nasza dzielnice wiec czemu nie ???? ( o dzieci ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.71.163.*

15:53, 12/02/15

Artykuł ma służyć informacji? bardzo stronnicza ta informacja, jasno z niej wynika, że albo nie lubi Pan właściciela hotelu, albo dzieci.Pomijam , że o pokrzywdzonych przez los dzieciach pisze Pan jak o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

13:25, 12/02/15

Likwidacja Fundacji - Gdańsk Podaje się do publicznej wiadomości, że na podstawie uchwały nr 1/2015 Rady Fundacji Agawa z dnia 02.01.2015r. powołano likwidatora Fundacji w osobie Joanny Rybackiej oraz Uchwały ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

13:12, 12/02/15

Gdyby nie ten artykuł to wcale bym nie wiedziała, że u Kosika mieszkają dzieci,a mieszkam całkiem niedaleko. Co ma piernik do wiatraka. Dzieci-starówka. Jest ok.

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

89.67.25.*

09:37, 12/02/15

Witam, odnosząc się do pytania "czemu służyć ma ten artykuł?" - odpowiadam krótko - informacji. Do takiej mają prawo mieszkańcy Oruni i Gdańska. Artykuł nie robi z tematu sensacji. Odnośnie samego umiejscowienia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.195.*

08:54, 12/02/15

ludzie wiecie jaka jest orunia jacy ludzie tu mieszkaja mieszkam na orunii 30 lat z przerwami chchecie zeby te dzieci wyrosly na bandytow czy normalne osoby? ja uwazam ze takich miejsc powinno byc na oruni duzo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.78.118.*

20:44, 11/02/15

No wiecie, co!? Czy te dzieci są gorsze od innych dzieci z Oruni, które mają normalne domy z rodzicami? Może w takim bądź razie wyeksmitujmy wszystkie dzieci z dzielnicy i zostaną sami dorośli... To jest tylko ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.228.*

19:15, 11/02/15

Dzieci przyszłością ,też i Oruni czemu służyć ma ten artykuł?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

15:22, 11/02/15

I bardzo dobrze zrobił wynajął jego sprawa .. Sam jeden Oruni nie zmieni a wielka mi rada dzielnicy jest tak słaba ze w grupie dać rady nie może..

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń