Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 17/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Macie pytania do "kandydatów"? Zadajcie im je osobiście.

 1 dodane: 10:32, 19/03/15

tagi:

Roznieśli kilka tysięcy ulotek, rozwiesili plakaty, przekonywali i nadal przekonują swoich sąsiadów, by poszli zagłosować w niedzielę, 22 marca. Jeżeli nie wierzycie, że na tych wyborach Orunia może skorzystać, zapytajcie ich o to sami. W najbliższy piątek (20.03) o godz. 18.00 w Gościnnej Przystani odbędzie się spotkanie z kandydatami do Rady Dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Macie pytania do
Macie pytania do "kandydatów"? Zadajcie im je
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Jeżeli oruniacy pójdą tłumnie zagłosować, mandaty zdobędzie piętnastu z nich. Jeżeli oruniacy nie pójdą głosować, nie zdobędzie ich nikt, a Orunia, Lipce i Św. Wojciecha stracą około 250 tysięcy złotych (minimum tyle) w przeciągu najbliższych czterech lat.

Gra jest więc warta świeczki, przekonują kandydaci do Rady Dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. I od ponad dwóch tygodni robią wszystko, by frekwencja w wyborach 22 marca była jak najwyższa.

Bo frekwencja zadecyduje, czy w ogóle Rada Dzielnicy tutaj powstanie i zależy też, ile pieniędzy otrzyma dzielnica (patrz ramka). Pisaliśmy o tym więcej tutaj.

Przypomnijmy, wybory do Rad Dzielnic w Gdańsku odbywać się będą w 30 dzielnicach Gdańska.

Tutaj przeczytasz wywiady z dziesięcioma kandydatami do Rady Dzielnicy.
Tutaj z kolejną siódemką kandydatów.
W najbliższy czwartek opublikujemy trzecią i ostatnią część wywiadów z pozostałymi kandydatami.

Kandydaci z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha wyłożyli po trzydzieści kilka złotych i za te pieniądze zakupili parę tysięcy ulotek informacyjnych. - Podzieliliśmy się ulicami, każdy z nas roznosił ulotki w wybranych punktach dzielnicy. Rozwieszaliśmy też plakaty. Niektórzy z nas pukali do mieszkań, zachęcali do głosowania w wyborach – mówią nam kandydaci do Rady Dzielnicy.

Na ulotce znaleźli się wszyscy kandydaci do Rady.

Niektórzy z kandydatów już za własne pieniądze przygotowali swoje indywidualne ulotki, w których namawiają do głosowania na swoją osobę. Nie ma się co dziwić, nie wszyscy kandydaci zostaną przecież wybrani. Taka indywidualna kampania to rzecz jak najbardziej normalna.

Z 24 kandydatów mandat otrzyma „tylko” piętnastu z nich. O tym kto się dostanie do Rady, a kto nie, zadecydują oczywiście sami mieszkańcy dzielnicy w niedzielnym głosowaniu.

Kampania przeniosła się także przed oruńskie kościoły, gdzie kandydaci do Rady Dzielnicy przekonywali wychodzących ze mszy wiernych do głosowania. A w najbliższą niedzielę wejdzie również i do samego kościoła, gdzie z ambony menadżer Gościnnej Przystani poprosi oruniaków o udział w niedzielnych wyborach.

Wcześniej jednak istnieje możliwość spotkania się z wszystkimi kandydatami w jednym miejscu.

- Zapraszamy na spotkanie z kandydatkami i kandydatami do Rady Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce, w piątek 20 marca o godzinie 18. Miejsce: Gościnna Przystań - Dom Sąsiedzki, ul. Gościnna 14 – mówią kandydaci na radnych.

- Spotkanie będzie dla mieszkańców okazją do poznania kandydatek i kandydatów do Rady Dzielnicy, ich doświadczenia, planów i pomysłów na rozwój dzielnicy. Ułatwi też decyzję na kogo oddać swój głos w najbliższą niedzielę – dodają.


Frekwencja w wyborach jest ważna, bo:

- głosuje mniej niż 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada dzielnicy nie powstaje,

- głosuje od 5 do 13,99% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada dzielnicy powstaje, przyszła rada ma do dyspozycji roczny budżet w wysokości 4 złote na każdego mieszkańca z danej jednostki. Jeżeli więc (taki przykład) dzielnica liczy sobie 15 tysięcy mieszkańców, budżet jej rady (pieniądze pochodzą z budżetu miasta) wyniesie 60 tysięcy złotych rocznie,

- głosuje od 14 do 15,99% uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada powstaje, roczny budżet rady to 5 złotych na każdego mieszkańca dzielnicy,

- głosuje 16 i więcej procent uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy: rada powstaje, roczny budżet to 6 złotych na każdego mieszkańca dzielnicy.

Galeria artykułu

Macie pytania do "kandydatów"? Zadajcie im je osobiście.

Macie pytania...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.7.16.*

16:14, 21/03/15

Kochani! Głosujmy na młodych i dynamicznych kandydatów! Przynajmniej uda się rozliczyć zanim umrą.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

11:14, 20/03/15

1. Do przedstawienia brakuje jeszcze jednej grupy kandydatów. Kandydują 24 osoby, a 15 zakwalifikuje się do Rady. 2. Gdzie zagłosujemy: Gdzie zagłosujemy? Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.16.246.*

09:03, 20/03/15

czy wszyscy Kandydaci RD są przedstawieni, piszecie 15 potem z rachunków wychodzi 17?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.172.252.*

08:39, 20/03/15

SP 40, SP 16, SP 56, Gimn 10

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

07:46, 20/03/15

gdzie będzie głosowanie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

22:28, 19/03/15

Na której mszy, bedzie z ambony przemawial menadzer?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.172.252.*

22:11, 19/03/15

Obecność obowiązkowa obywatele, w imieniu dobra Dzielnicy.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń