Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkańcy zadecydują, na co warto wydać pieniądze w ich dzielnicach

 1 dodane: 10:55, 24/03/15

tagi:

Setki tysięcy złotych dla poszczególnych dzielnic Gdańska (w tym ponad 300 tysięcy złotych dla Oruni, ponad 400 tysięcy dla Ujeściska i ponad 130 tysięcy dla Olszynki) – tak mogą wyglądać przyszłe edycje Budżetu Obywatelskiego. Te i wiele innych zmian zarekomendował piętnastoosobowy zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, a jego ustalenia poparł gdański prezydent.

Mieszkańcy zadecydują, na co warto wydać pieniądze w ich dzielnicach
Mieszkańcy zadecydują, na co warto wydać pieniądze
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Wygląda na to, że gdańszczanie nie będą już w Budżecie Obywatelskim głosować „okręgami”, a będą głosować „dzielnicowo” i „ogólnomiejsko”. Co to oznacza?

Dla przykładu, oruniacy głosując na swoje projekty w Budżecie Obywatelskim musieli konkurować z wieloma innymi dzielnicami, znajdującymi się w okręgu wyborczym numer 1. Silną konkurencją dla Oruni był tutaj zawsze Nowy Port, Stogi, czy Brzeźno.

W rezultacie z dziesiątek „oruńskich” projektów wygrywały maksymalnie dwa, trzy. Dość wspomnieć, że w dotychczasowych edycjach BO, gdzie do wydania było łącznie blisko 20 milionów złotych, oruniacy doczekali się realizacji projektów, których koszt nie przekroczył 250 tysięcy złotych.

Zdaniem gdańskich społeczników, w tym przedstawicieli Gdańska Obywatelskiego (ugrupowania, które w zeszłych wyborach do Rady Miasta Gdańska zajęło trzecie miejsce), jeszcze bardziej poszkodowane były tutaj mniejsze dzielnice, takie jak Rudniki, Wzgórze Mickiewicza, czy Aniołki.

Jak przekonują, takie dzielnice nie były w stanie wywalczyć właściwie żadnego projektu dla siebie. Z prostego powodu – mieszka tam zbyt mało ludzi. A w demokracji, wiadomo, to większość decyduje o wszystkim. A w Budżecie Obywatelskim „większością” są mieszkańcy dużych dzielnic.

Te głosy niezadowolenia dochodziły i do prezydenta Gdańska. Do Pawła Adamowicza, który jeszcze kilka lat temu był w ogóle przeciwny idei Budżetu Obywatelskiego, a całkiem niedawno nie pałał także entuzjazmem do „głosowania dzielnicowego”. Teraz jednak zmienił zdanie. - Spowodował to nacisk społeczny – mówi nam Ewa Lieder, przedstawicielka Gdańska Obywatelskiego, która kilka miesięcy temu z ramienia tego ugrupowania kandydowała na urząd prezydenta miasta.

Powołano więc piętnastoosobowy zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele pozarządowych organizacji i reprezentanci Gdańska Obywatelskiego.

Dwa dni temu Zespół przedstawił swoje zalecenia odnośnie reformy Budżetu Obywatelskiego.

Najważniejsze ustalenia wylicza Emilia Salach-Pezowicz z gdańskiego Biura Prasowego:
- Budżet obywatelski powinien być realizowany poprzez zgłaszanie i wybór projektów ogólnomiejskich oraz dzielnicowych. Kwotę środków należy podzielić pomiędzy zadania ogólnomiejskie (20%) i dzielnicowe (80%) realizowane w 34 dzielnicach Gdańska. 30% kwoty środków na zadania dzielnicowe należy podzielić równomiernie pomiędzy dzielnice a 70% kwoty środków w oparciu o liczbę zameldowanych w nich mieszkańców. Kwota przeznaczona na budżet obywatelski powinna wynosić 1% dochodów własnych gminy (według stanu z roku poprzedzającego).

W praktyce oznacza to, że oruniacy będą mogli głosować na „swoje” projekty, a mieszkańcy Nowego Portu, czy Ujeściska-Łostowic na swoje własne. Z osobnej puli będzie można głosować na projekty większe, ogólnomiejskie.

Według wstępnych ustaleń, dzielnicowa kwota dla Oruni mogłaby oscylować w granicach 300 tysięcy złotych, dla Ujeściska byłoby to około 400 tysięcy złotych, dla najmniejszej z tego grona Olszynki – kwota 130 tysięcy złotych.

W takich 300 tysiącach złotych mogłyby znaleźć się projekty typu place zabaw, siłownie napowietrzne, remonty fragmentów ulic, czy chodników, monitoring. Mógłby zwyciężyć jeden duży projekt o wartości 300 tysięcy złotych, a mogłoby zwyciężyć kilka mniejszych, których łączna wartość byłaby warta tę same kwotę. O tym, ile projektów byłoby realizowanych na danej dzielnicy, zdecydowaliby już sami mieszkańcy dzielnicy w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego.

Zmianą, o którą zabiegał wspomniany wyżej Zespół, dotyczy gdańskich szkół. W nowym Budżecie Obywatelskim nie będzie już możliwe złożenie projektu, który będzie zakładał remont szkoły. Zdaniem członków Zespołu, remonty szkół są zadaniem gminy i nie powinny znajdować się w Budżecie Obywatelskim.

Czy wszystkie te zmiany zostaną wprowadzone?
- Mamy obietnice prezydenta, że tak właśnie się stanie. Na dniach zmiany będą głosować gdańscy radni miejscy i wygląda na to, że będzie to tylko formalność - mówi Lieder.

Głosowanie według nowych zasad do Budżetu Obywatelskiego miałoby miejsce jeszcze w tym roku. A zwycięskie projekty zostałyby zrealizowane w 2016 roku.

Co ciekawe, niektórzy przedstawiciele Zespołu będą również zabiegać o zmianę obecnego podziału administracyjnego Gdańska. Mówi się na przykład o "odłączeniu" Oruni Górnej od Chełmu i "przyłączenie" jej do Oruni.

Kilka innych założeń Zespołu:
Każdy głosujący powinien móc oddać głos na 1 projekt ogólnomiejski oraz 5 głosów na projekty dzielnicowe, którymi może dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć głosów jednemu projektowi jak i po jednym głosie na pięć propozycji. Mieszkaniec może głosować na projekty złożone w dowolnej dzielnicy.

Zadania o charakterze ogólnomiejskim powinny być spójne i nie powielać propozycji zgłaszanych w dzielnicach oraz spełniać przynajmniej jedno z poniższych kryteriów: 1) szacunkowy koszt ich realizacji przekracza 10% ogólnej kwoty przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie 2) dotyczy potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy Gdańska; 3) miejsce ich realizacji nie jest przypisane do jednej dzielnicy Gdańska. Wszystkie zgłoszone projekty ogólnomiejskie będą podlegały analizie Zespołu Konsultacyjnego.

Prawo do złożenia wniosku oraz udziału w głosowaniu powinny posiadać osoby powyżej 16 roku życia, zameldowane w Gdańsku na pobyt stały bądź czasowy lub osoby wpisane do stałego rejestru wyborców. Głosowanie powinno pozostać internetowe.

Jeśli propozycje, które otrzymały największą liczbę głosów nie wyczerpują całości dostępnego budżetu należy uzupełnić listę projektów do realizacji o te, które otrzymały kolejno najwięcej głosów i mieszczą się w pozostałej kwocie. Dotyczy to zarówno projektów wybieranych w dzielnicach jak i projektów ogólnomiejskich.

Galeria artykułu

Mieszkańcy zadecydują, na co warto wydać pieniądze w ich dzielnicach

Mieszkańcy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.246.216.*

08:25, 25/03/15

Boże mój, jaki Pan Prezydent Paweł Adamowicz jest dobry. Mógł powiedziec nie a jednak zgodził się. Bardzo dziekujemy Ci Panie Prezydencie. Tyle złego mówią o Tobie a Ty jestes taki dobry. Mamy do Ciebie jeszcze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

02:04, 25/03/15

Przyłączenie do Dzielnicy Orunia, "Oruni Górnej" która obecnie należy do Dzielnicy Chełm to doskonałe rozwiązanie dla mylących teren Spółdzielni Mieszkaniowej o nazwie "Orunia" na Oruni Górnej z Dzielnicą Orunia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

01:55, 25/03/15

Ulica Głucha, została zgłoszona przez Radę Dzielnicy do ZDiZ i wpisana do realizacji (2015/2016). Warto aby sami mieszkańcy napisali jeszcze pismo do ZDiZ w tej sprawie. Ps. Jeśli walczyć tylko pismami.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.209.*

20:04, 24/03/15

cieszymy się ze zostały wybrane odpowiednie osoby,ale prosimy przejść się na ulicę Głuchą i zobaczyć jej stan,jak mamy jeżdzić.Mieszkam tu 40 Lat i cały czas walczymy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.207.*

19:28, 24/03/15

Jak nas połączą z górną Orunią to i tak nic się dla nas nie zmieni...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.172.252.*

12:37, 24/03/15

Cieszę się że naprawiono to co popsuli Radni Miasta w poprzedniej kadencji. Nareszcie jest "sprawiedliwie" podział na Dzielnice. A to dzięki konsekwentnemu działaniu społeczników. Super!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń