Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?

 9 dodane: 10:24, 13/04/15

tagi:

Ludzie wynosili wczoraj z lasu całe mieszkania: fotele, kanapy, rozwalone telewizory i odkurzacze, inni znajdywali tu „skarby” jeszcze z czasów PRL-u – blisko 200 mieszkańców sprzątało wczoraj miejskie tereny w rejonie Zakoniczyna. Zapełnili śmieciami kilkaset worków i przykryli hałdami odpadów kilka kontenerów. To nie koniec, bo... rozpoczęła się dyskusja, jak ten uroczy, zielony zakątek dzielnicy lepiej zagospodarować.

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?
Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?
Fot. Zdjęcie pochodzi z grupy facebookowej Czysty Zakoniczyn

Fotografia 1 z 9

O tym, że mieszkańcy Zakoniczyna się mobilizują, bo mają dosyć, mówiąc dosadnie, syfu za ich oknami, pisaliśmy tutaj.

Wczoraj, jak na niedzielę przystało, słowo ciałem się stało. Mieszkańcy Zakoniczyna, ale nie tylko – pojawili się też reprezentanci Ujeściska i Łostowic – tłumnie ruszyli sprzątać swoją okolicę.

- Fantastyczne zaangażowanie, w sprzątaniu uczestniczyło około 200 osób. Przeogromna praca, zebraliśmy kilkaset dużych worków śmieci – cieszy się Agata Czyściecka, jedna z pomysłodawczyń niedzielnej akcji (wspomnieć też trzeba tutaj o Halinie Filbrandt i Filipie Blanchot, którzy rozdawali informacyjne ulotki i zachęcali swoich sąsiadów do zaangażowanie się w „wielkie sprzątanie”).

Sprzątano rozległy teren wokół zbiorników retencyjnych pomiędzy ulicą Jaworzniaków i Porębskiego, rejonu wyznaczonego granicami ulic: Świętokrzyskiej, Guderskiego, Jabłoniowej, Wieżyckiej, Unruga i Dąbka. Obszar podzielono na mniejsze sektory, a każdy z nich został obstawiony przez wyposażonych w worki i rękawice mieszkańców.

Pracujące w pocie czoła ekipy nie miały tutaj żadnej litości. Z łąk i zagajników szybko znikały kolejne śmieci. A miejsca, które niektórym służyły jako swojskie meliny, zaczęły tracić na wyglądzie i wyposażeniu.

- Wyniosłem wczoraj z lasu całe mieszkanie: fotele, kanapy, rozwalone telewizory i odkurzacze – obrazowo opowiada mi jeden z mieszkańców.

Tutaj worki oczywiście nie starczały i takie wielkogabarytowe odpady trzeba było przenieść do ustawionych na tę okazję kontenerów. Nie minęło wiele czasu, jak dwa kontenery zostały całkowicie przykryte hałdami śmieci.

Zdarzało się też, że ludzie natykali się na butelki, które można było spotkać jeszcze w czasach PRL-u. Jeden z mieszkańców na grupie Facebookowej „Czysty Zakoniczyn” przypomina, że w okolicy działało wtedy Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Wczoraj pogoda wprawdzie nie zachwyciła, ale na atmosferę nie można było narzekać. Humory dopisywały, żartowano, że cała akcja to „szukanie skarbów”, a w ekipach sprzątających nie brakowało też rodziców z dzieciakami. Było widać, że ludzie sprzątają po prostu dla siebie i że zależy im, by ich okolica nabrała innego, znacznie lepszego wyglądu.

I tak też się stało. Co ważne, worki ze śmieciami i kontenery z odpadami trafią tam gdzie ich miejsce – na wysypisko śmieci. Już rozpoczęła się wywózka.

Niedzielna akcja na Zakoniczynie to także integracja mieszkańców, a także dyskusja nad przyszłością opisywanego tu terenu. Oprócz oczywistych wniosków („nie chcemy, by ten teren znów zamienił się w wysypisko śmieci”), pojawiły się też ciekawe propozycje.

Jeszcze przed niedzielną akcją, ludzie rozdający ulotki informacyjne o akcji usłyszeli, że okolica potrzebuje boiska z prawdziwego zdarzenia. Piotr Lachowski, radny dzielnicowy z Ujeściska, który również zaangażował się w sprzątanie Zakoniczyna, chce na jesieni zorganizować tutaj Harpusia, czyli imprezę na orientację o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Uważa również, że istniejące w okolicy zbiorniki retencyjne powinny być jeszcze lepiej wykorzystane.

- Marzy mi się, wzorem na przykład rozwiązań z Austrii, by na tutejszych zbiornikach pływały jakieś kajaczki, łódki, czy rowerki wodne i by mogli z tego korzystać mieszkańcy. Rozmawiam z jednym z klubów żeglarskich i może uda mi się ich namówić, by wzięli udział w „Harpusiu” w Zakoniczynie – mówi nam Lachowski.

Radny dzielnicowy chce swój pomysł przedstawić podczas warsztatów Quo Vadis, Ujeścisko i namawiać swoich kolegów i koleżanki z Rady, by poparli tę inicjatywę.

- Wczoraj sprzątaliśmy razem i ludzie mówili, że chcą mieć dalej ze sobą kontakt. Chcą wiedzieć o takich wydarzeniach, chcą działać razem. Kto wie, może oprócz sprzątania, zrobimy razem jeszcze jakieś akcje na Zakoniczynie? - zastanawia się Agata Czyściecka.

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?

Posprzątali...

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?

Posprzątali...

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?

Posprzątali...

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?

Posprzątali...

Posprzątali Zakoniczyn, a teraz co dalej?

Posprzątali...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

82.139.29.*

13:12, 14/04/15

Brawo ! Tylko pogratulować tak zgranej akcji! Szkoda że inne dzielnice nie mogą się też tak zgrać i posprzątać swój otaczający teren.Przykre jest też to że miasto poprzez swoje służby porządkowe nie dba o takie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.51.*

17:51, 13/04/15

Oruni też by sie przydała taka akcja.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.147.*

12:48, 13/04/15

Trwa wyścig z czasem... szybko ubywa tutejszych terenów zielonych, przybywa natomiast terenów zabudowanych inwestycjami drogowymi i developerskimi. Oby tegoroczne i kolejne \"Harpusie\" mogły odbywać się nie w ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń