Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na Zawiejskiej powstanie ośrodek dla bezdomnych kobiet? Mieszkańcy mówią stanowcze nie!

 1 dodane: 16:43, 03/06/15

tagi:

Kolejny punkt pomocy społecznej na Oruni? Urzędnicy godzą się, by na Zawiejskiej 25 powstał ośrodek dla „30-35 bezdomnych kobiet”. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestują okoliczni mieszkańcy, którzy już wysłali stosowne pismo do magistratu. Podpisało się pod nim 71 osób.

 Na Zawiejskiej powstanie ośrodek dla bezdomnych kobiet? Mieszkańcy mówią stanowcze nie!
Na Zawiejskiej powstanie ośrodek dla bezdomnych
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Nikt z nami o niczym nie rozmawiał. Po prostu przysłano nam z urzędu pismo, że obok nas, na pustej działce powstanie ośrodek dla bezdomnych kobiet. Nie godzimy się na to. Okolica jest spokojna, cicha, zielona, w pobliżu bawią się dzieci. Nie wiemy kto tu się wprowadzi, nie wiemy kto tu będzie przyjeżdżał – mówią nam mieszkańcy ulicy Zawiejskiej.

W okolicy (nieopodal przejazdu kolejowego i stosunkowo blisko do ulicy Żuławskiej) położone są właściwie same domki jednorodzinne, jest sporo zieleni. Rzecz tyczy się prywatnej działki (liczy ponad 1000 m2) na ulicy Zawiejskiej, która została wystawiona na sprzedaż. Póki co nic na niej właściwie nie ma, ale być może niedługo to się zmieni.

W lutym tego roku mieszkańcy dostali pismo z gdańskiego Wydziału Architektury, w którym urzędnicy informowali, że na Zawiejskiej 25 planowana jest budowa "budynku usługowego przeznaczonego do zamieszkania dla 30-35 osób - starszych bezdomnych kobiet(...)".

W piśmie czytamy, że stosowny wniosek o zorganizowanie takiego ośrodka złożyło Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne Prometeusz w Gdańsku. Dziś dyrektor Stowarzyszenia pozostawała dla nas nieuchwytna, ale od pracowników usłyszeliśmy, że mamy kontaktować się z nią za kilka dni.

Póki co czekać nie chcą mieszkańcy. Wysłali już do miasta pismo, w którym argumentują przeciwko inwestycji na Zawiejskiej 25. W dużym skrócie: mieszkańcy nie chcą takich sąsiadów. Boją się, że ich spokojna okolica na tym ucierpi.

Obojętnie, co by nie myśleć o takiej argumentacji, pozostaje faktem, że mieszkańcy Zawiejskiej są zdeterminowani. Pod pismem do magistratu podpisało się 71 osób. - Przecież na Oruni nie brakuje działek, gdzie taką inwestycję można przeprowadzić. Ale zrobić ją w sercu małego osiedla? Kto to widział? - denerwują się mieszkańcy Zawiejskiej.

Co na to miasto? Urzędnicy potwierdzają, że w Wydziale Architektury toczy się postępowanie z wniosku Stowarzyszenia Opiekuńczo-Resocjalizacyjnego PROMETEUSZ o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla budowy budynku przeznaczonego do zamieszkania dla 30-35 starszych, bezdomnych kobiet.

- Działka nie jest własnością miasta, ale stanowi prywatną własność. To nie miasto cokolwiek będzie tam budować – przypomina Dariusz Wołodźko z gdańskiego Biura Prasowego.

Jednak jak się dowiedzieliśmy, Wydział Architektury zebrał już pozytywne opinie od gestorów sieci, Zarządu Dróg i Zieleni, a także Biura Rozwoju Gdańska. Oznacza to, że urzędnicy i planiści nie widzą żadnych przeciwwskazań dla takiej inwestycji.

Jednak dla mieszkańców Zawiejskiej jest pewna nadzieja. - Wnioskodawca, w trakcie ostatniej wizyty w Urzędzie, po zapoznaniu się z protestami, zastanawiała się nad wycofaniem wniosku w tej sytuacji, ale do dzisiaj taki wniosek nie wpłynął – mówi Wołodźko.

W najbliższym czasie postaramy się uzyskać komentarz Stowarzyszenia Prometeusz.

- Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków analizuje teraz dane, by wydać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Przed wydaniem decyzji, strony zostaną poinformowane o możliwości zapoznania się z aktami sprawy i projektem decyzji, a w uzasadnieniu do decyzji organ odniesie się do protestów mieszkańców – puentuje Wołodźko.

Do tematu wrócimy.

Galeria artykułu

 Na Zawiejskiej powstanie ośrodek dla bezdomnych kobiet? Mieszkańcy mówią stanowcze nie!

Na Zawiejskiej...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.25.*

07:36, 07/06/15

większość protestujących co niedzielę ze złożonymi łapkami siedzi w kościele niektórzy w chórze śpiewają....wstyd Szanowni Państwo wstyd, dziwne , że protestującym nie przeszkadzają liczne warsztaty samochodowe ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

17:15, 05/06/15

Ja nie życzę źle nikomu ale jak czytam takie komentarze to aż mnie nosi, ludzie to egoiści. Jakby zasmakowali głodu i nie mieli dachu nad głową to od razu by inaczej gadali, ale jak mają ciepło w dupe, nie pada ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

12:07, 05/06/15

67.65* dlatego warto aby mieszkały w dzielnicy o wyższym standardzie... nie na Oruni która boryka się już z wieloma problemami. Ps. Nie wolno życzyć nikomu źle.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

12:29, 04/06/15

Życzę osobom, które nie godzą się na takich "sąsiadów" aby kiedyś znaleźli się bez dachu nad głową i bez jedzenia...ludzie to nie jest zakład dla narkomanów albo pijaków tylko dla kobiet z dziećmi!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.158.80.*

11:15, 04/06/15

Jezeli stowarzyszenie bedzie miało plecy w urzedzie i jak sie upra na ta budowe to pewnie żadne skargi i podpisy niestety nie pomoga. Nie robmy tej dzielnicy jeszcze bardziej patologicznej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

23:21, 03/06/15

Liczę że takie prostactwo gościa 32* 23:02 zostanie usunięte przez portal.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.32.*

23:02, 03/06/15

Każda lokalizacja dla oruńskiego warcholstwa będzie zła. Jak nie chcą takiego sąsiedztwa, niech kupią te działkę i zasadza buraki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.27.*

22:53, 03/06/15

Orunia to niedoceniona przez Urzędników Dzielnica jak ktoś czegoś nie chce na swojej nowoczesnej dzielnicy z deweloperami to pchają to na Orunię. Orunia choruje przez chore decyzje Urzędników!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.192.*

22:25, 03/06/15

Pani od ciemnogrodu - pani chyba nie mieszka na Oruni i pewnie w bezpiecznej odległości od planowanej inwestycji, może zaproponuje pani żeby to u pani za płotem powstał taki ośrodek? Była pani tam widziała panie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.32.*

21:38, 03/06/15

Boże jaka kołtuneria. Przypomina to akcje ciemnogrodu sprzed ok.20 lat, która nie chciała hospicjów i markotów, bo bała się komarów przenoszacych HIV. Chora ta Orunia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.218.*

18:36, 03/06/15

Od decyzji można się odwołać do Wojewody. Gdyby ten utrzymał decyzję w mocy skargę można złożyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń