Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 19/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy

W styczniu ukończony ma być projekt budowlany przebudowy kanału Raduni. Już teraz do mieszkańców posesji graniczących z kanałem rozsyłane są pisma informujące o planowanym wejściu ekip budowlanych.

Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy
Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy
Fot. archiwum UM

Fotografia 1 z 4

Zabezpieczenie Żuław

Prace w ramach w ramach projektu „kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” mają rozpocząć sie w 2011 roku i potrwać do 2015. Orientacyjny koszt całego projektu to 647,29 mln zł. Planuje się, że Unia Europejska pokryje 85 procent kosztów przedsięwzięcia. Przebudowa Kanału Raduni jest jednym z 53 zadań polegających na modernizacji wałów, pompowni, przebudowie koryt rzek oraz systemu odwodnień polderów w dwóch województwach (pomorskim i warmińsko-mazurskim), w obrębie których położone są Żuławy Wiślane.

Aktualnie na etapie przygotowania są projekty przebudowy kanału Raduni: budowlany i wykonawczy. Ten pierwszy ma być ukończony do stycznia przyszłego roku, drugi do lipca. Prace projektowe wykonuje biuro Hydroprojekt.

- Głównym celem tych prac – mówi prezes Hydroprojektu Helena Wiśniewska – będzie wykonanie umocnień pionowych, wzmocnienie wału i uszczelnienie go. Drugim istotnym elementem prac będzie remont 23 obiektów przewieszonych nad kanałem, w tym kładek, których przyczółki utrudniają swobodny przepływ wody. Remontowany będzie ostatni, gdański fragment kanału o długości 7,5 kilometra.

Przebudowa kanału Raduni będzie miała tez aspekt ekologiczny. Spod koryta kanału usuniętę zostaną sieci wodociągowe i kanalizacyjne, które zostały tam umieszczone około 30 lat temu. Takie ich rozmieszczenie jest niebezpieczne ze względu na możliwość rozszczelnienia starych rur i zmieszania ich zawartości z wodami kanału, co może być istotnym zagrożeniem.

Kto uprzątnie teren po pracach?

Do mieszkańców ul. Nowiny w zeszłym miesiącu zaczły docierać pisma z informacją o planowanym rozpoczęciu prac.

- Z listu od Hydroprojektu dowiedzieliśmy się, że będą umacniane nadbrzeża – mówi pan Mariusz, właściciel jednej z posesji – Poproszono o udostępnienie terenu, ale nikt nie tłumaczy, na jakich warunkach. Z pisma nie dowiedziałem się na przykład, kto uprzątnie ten teren po pracach i kto pokryje ewentualne straty. Przebudowa kanału leży w interesie wszystkich, ale domagam się jakiegoś zabezpieczenia. W innym wypadku nie wiem, czy zgodzę sie na wejście ekip budowlanych.

Tego rodzaju wątpliwości rozwiewa prezes Hydroprojektu Helena Wiśniewska:

- Każdemu, kto zgłosi się do nas z takim zapytaniem odpowiemy, że za wszelkie straty powstałe w czasie prac wypłacane będzie odszkodowanie, a sama działka zostanie przywrócona do stanu sprzed robót.

Kanał Raduni powstał w XIV w. z inicjatywy Zakonu Krzyżackiego – sprawującego w tamtych czasach kontrolę na Gdańskiem. Długi na blisko 14 kilometrów łaczył wody koryta Raduni z Wisłą. Zaopatrywał Gdańsk w wodę pitną, a jego nurt służył jako napęd dla osiemnastu kół wodnych Wielkiego Młyna w Gdańsku oraz licznych olejarni, młynów, kuźni i tartaków leżących wzdłuż koryta kanału.

Obecnie głównym zadaniem kanału jest odprowadzanie wód deszczowych oraz wody z elektrowni wodnej, która znajduje sie na wlocie do kanału.

Powojenne zaniedbania w utrzymaniu koryta rzeki oraz wału, takie jak zamulenie, zaśmiecenie, rozrost roślinności, brak systematycznych napraw, doprowadziły do powodzi w licu 2001, która nieodwracalnie zniszczyła dużą część Oruni Dolnej. Straty po powodzi w samej infrastrukturze Gdańska wyniosły około 200 milionów złotych. 300 rodzin pozostało bez dachu nad głową.

Kanał Raduni jest wpisany do rejestru zabytków.

Galeria artykułu

Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy

Remont kanału...

Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy

Remont kanału...

Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy

Remont kanału...

Remont kanału Raduni: w styczniu projekt budowy

Remont kanału...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

77.253.156.*

14:01, 27/04/11

ścieżki rowerowej nie będzie, to już potwierdzone

zgloś naruszenie
awatar

stryker

 

22:07, 22/11/09

A przystań na kajaki przy parku bedzie ? ;p Sciezka by sie przydała.... łącząca Gdańsk z Pruszczem.... Barierki tez jakies zamontują? Po obu stronach ;> ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

14:08, 22/11/09

sciezka rowerowa...ehhh - to byloby to..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:49, 21/11/09

Dobra wiadomość :), a potem jeszcze ścieżka rowerowa na wale, eh ale fajnie będzie.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

11/10 Ja nieśmiała, „szara myszka”, ambitna i uparcie dążąca do ce...»

07/10 Hej jestem Pola, mam 42 lata i jestem właścicielka hotelu. C...»

11/05 Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normaln...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń