Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/02/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podwórko XXI wieku

 9 dodane: 11:27, 20/02/10

tagi:GZNKPRSPZwiązkowaŻuławskaśmieci

Mieszkańcy ulicy Związkowej i Żuławskiej boją się wyglądać za swoje okna. Dlaczego? Bo straszy. Widok. To prawdziwy koszmar – mówią.

Podwórko XXI wieku
Podwórko XXI wieku
Fot. pani Iwona

Fotografia 1 z 9

Pomocy! To jest zamknięty krąg!
Dwa dni temu w naszej skrzynce redakcyjnej pojawiło się kilkanaście zdjęć i krótki tekst:
„Ten widok (zaprezentowany na zdjęciach – przyp. red.) z okien mieszkań przy ulicach Związkowa 1 oraz Żuławska 1 i 2 na Oruni to zmora tej dzielnicy. My, mieszkańcy, jesteśmy bezsilni. Od dwóch tygodni śmieci nie są wywożone. Nie pomogły interwencje (nie po raz pierwszy podjęte) w:
- BOM 4 (Biuro Obsługi Mieszkańców) – nie ma kto odśnieżyć podwórka,
- PRSP (Przedsiębiorstwo Robót Sanitarno Porządkowych) – nie mogą dojechać,
- GZNK (Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych) – od tego jest zarządca (Nasza Wspólnota),
- Nasza Wspólnota – ziemia należy do miasta”.
Pani Iwona, nadawca tego maila, kończy go następująco: „To jest ZAMKNIĘTY KRĄG!!!
A my, mieszkańcy, płacimy nie wiadomo za co! POMOCY! Tak nieprzyjemny widok mieszkańcy muszą oglądać przez cały rok.”

Kto za to odpowiada?
Publikujemy nadesłane przez panią Iwonę zdjęcia. Każdy może zobaczyć jak ów placyk, położony w centrum jednej z dzielnic Gdańska (oddalonej o 5-10 minut jazdy samochodem od centrum 500-tysięcznej metropolii), w rzeczywistości wygląda. Mi od razu taki widok skojarzył się z jakimś surrealistycznym pomnikiem (ci artyści!) i obrazkiem ala migawka z Groznego, stolicy Czeczenii.
Kto odpowiada za taki wygląd podwórka?
- Za wywóz śmieci jest odpowiedzialny zarządca, który podpisuje umowę z firmą wywozową, na przykład PRSP, na wywóz śmieci. Pracownik zarządcy powinien sprawdzać stan śmietnika i w przypadku przepełnienia interweniować w firmie wywozowej – informuje Tadeusz Piotrowski, rzecznik GZNK.

Urzędnicy i zarządcy zasiadają do stołu
Po naszych telefonach GZNK zaczęło sprawę traktować poważnie.
- Pragnę poinformować, że zgłosiliśmy natychmiast interwencję w PRSP przesyłając zdjęcia (GZNK otrzymała zdjęcia placu od nas – przyp. red.). Dzisiaj w godzinach rannych odbyło się spotkanie kierownictwa BOM-4 i przedstawicieli „Naszej Wspólnoty”. Wszystko wskazuje na to, że problem usunięcia odpadów komunalnych zostanie definitywnie rozwiązany – zapewnia Piotrowski.
„Nasza Wspólnota”, która zarządza budynkami przy Związkowej 1 i Żuławskiej 1 i 2 (oprócz niej w okolicy są również inne, mniejsze wspólnoty), potwierdza te rewelacje. Tłumaczy również na czym do tej pory polegał cały problem.
- Wszystko było tak zaśnieżone, że na ten plac trudno było po prostu dojechać i zabrać śmieci. Obowiązek odśnieżania tego miejsca leży w gestii BOM-4. Teraz nareszcie BOM zabrał się do pracy i śmieciarki będą mogły przejechać. Jeszcze dzisiaj plac zostanie uprzątnięty – obiecuje Elżbieta Kałużna, kierownik „Naszej Wspólnoty”.

Jest dużo lepiej, ale...
Kilka godzin po naszej interwencji śmieciarki przyjechały na miejsce.
„I stał się połowiczny cud” –  tak wywózkę śmieci  komentuje pani Iwona w następnym nadesłanym przez nią do redakcji e-mailu (są w nim również zdjęcia z całej akcji „sprzątania” placu). Dlaczego połowiczny?
- Śmieci już nie ma, ale pojemniki ustawiono tuż pod oknem jednego z bloków. Jak tak można? Mieszkańcy są zbulwersowani, tak tej sprawy nie zostawią. Nie mniej jednak, plac wygląda teraz dużo lepiej. Chociaż te puste kubły... – komentuje pani Iwona.
Jeżeli mieszkańcy chcieliby zabudować takie śmietniki, to muszą już za to zapłacić sami. Powinni podjąć stosowną uchwałę i zobligować zarządcę, aby część pieniędzy, na przykład z funduszu remontowego ich wspólnoty, przeznaczyć na taką inwestycję. Jak dowiedzieliśmy się w „Naszej Wspólnocie” szacunkowy koszt takiej obudowy z zadaszeniem to wydatek rzędu 25 tysięcy złotych.

Pani Iwona nadesłała nam również zdjęcia, które przedstawiają ten plac w lecie. I tu jedyną zmianą jest brak śniegu. Reszta taka sama jak w zimie. Krótki tekst na ten temat (plus zdjęcie) opublikował w naszym dziale „Blogi” także inny użytkownik, staszek19543. Materiał znajdziecie tutaj.
Podwórko XXI wieku

Podwórko XXI...

Podwórko XXI wieku

Podwórko XXI...

Podwórko XXI wieku

Podwórko XXI...

Podwórko XXI wieku

Podwórko XXI...

Podwórko XXI wieku

Podwórko XXI...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (19)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.88.*

00:04, 12/05/12

Czas na wspólne działanie Mieszkańców we Własnych Wspólnotach. Proponuję wydzierżawić teren (lub wykupić). Utworzyć część wspólną gruntu Wspólnot które korzystają ze wskazanych śmietników i zainwestować w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

21:04, 15/12/11

Zwrócił ktoś uwagę na okolicę tych śmietników? Teraz jest tam piękny parking i nowy supermarket. Niestety śmietniki nadal straszą.Właściciele piesków chodzą na spacerki z pupilami aby zaznaczyły teren ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:41, 02/03/10

Iwonka gratulacje za poruszenie tej śmierdzącej sprawy pozdrawiam Grażka

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:03, 24/02/10

hahaha dobre :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:02, 24/02/10

emo tak ?............. nie komentuje xD

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:41, 24/02/10

hahaha dobre :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:25, 24/02/10

Emo nie lubią kolorów ;p

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

00:45, 24/02/10

A żebyś wiedział/a, dla mnie gorzej wygla odmaowany blok xD

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:52, 23/02/10

No jeśli odnowiony blok wygląda dla ciebie gorzej niż ten kibel nie wywożony od tygodni, to chyba tylko pogratulowac gustu. A o gustach jak wiadomo, się nie dyskutuje.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:42, 23/02/10

heh ;), nie chodzi tu o zazdrość.....ani o ocieplenie tego bloku. Chodzi o kolor elewacji i ogólnie o pajacowanie otoczenia rażącymi kolorami.

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

22:22, 22/02/10

Gużel mała nutka zazdrości??? Ten budynek jest w całości ocieplony i wygląda na tle innych jak MAŁY CUD ORUNI DOLNEJ. Oby reszta budynków dołączyła jak najszybciej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:32, 22/02/10

Wiele osób jest zawsze niezadowolonych... ale istnieje cos takiego jak inicjatywa społeczna, można samemu wziąść łopate, przekopać teren posadzić trawę itd (nie mówię o usówaniu śmieci), znikome koszta dla tak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

11:54, 22/02/10

Moim zdaniem tą okolicę bardziej szpeci ostatnio odmalowany na wściekłe kolory jeden z bloków to dopiero daje po oczach !

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

23:18, 21/02/10

Witam, potwierdzam takie widoki w tej okolicy to nierzadkość a smród w porze letniej okrutny. Zastanawia mnie gdzie giną pieniądze mieszkańców płacone przez tyle lat na czynsz aby nie można było zainwestować w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:34, 20/02/10

Mimo to uwielbia okolicę tych bloków, te śmieci nigdy mi zbytnio nie przeszkadzały, kiedyś stała tam kanapa xD

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:21, 20/02/10

Nie może być inaczej, bo tak jak w Naszej Wspólnocie tak i BOM - 4 pracują nieudacznicy, oni przychodzą odsiedzieć swoje godziny i ewentualnie wyskoczyć po zakupy do Zatoki. Potem odbierają pensję z naszych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:09, 20/02/10

Oto Polska właśnie! Tych miejsc jest dużo więcej. Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

15:31, 20/02/10

Zwłaszcza zdjęcie z okresu letniego, tak samo przepełnionych kibli, ilustruje że główny problem to rzeczywiście pokonanie przez śmieciarki zaśnieżonej drogi... Żal!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:37, 20/02/10

No tak, gdzie indziej mają zabudowane śmietniki zamykane na kłódkę ale u nas musi być syf i malaria jak w Bangladeszu.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń