Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W końcu zmiany w Parku Schopenhauera

 1 dodane: 12:48, 26/02/10

tagi:ZDiZPark SchopenhaueraGAK

Najprawdopodobniej już w marcu ogłoszony zostanie przetarg na stworzenie planu koncepcyjnego i realizacyjnego przebudowy Parku Schopenhauera.

 W końcu zmiany w Parku Schopenhauera
W końcu zmiany w Parku Schopenhauera
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 1

Nareszcie!
Dwa tygodnie temu w Zarządzie Dróg i Zieleni odbyła się rada techniczna jednostek miejskich i organizacji, które mają związek z parkiem. Brali w niej udział m.in. przedstawiciele ZDiZ, Gdańskiego Archipelagu Kultury, Wydziału Środowiska, Biura Planowania Przestrzennego, Biura Rozwoju Gdańska oraz SIL Orunia.

Jak już informowaliśmy, na odnowienie parku zostały przeznaczone pieniądze pochodzące z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Na razie na ten cel otrzymamy sto tysięcy złotych – mówi Ewelina Latoszewska z Zarządu Dróg i Zieleni. - Mamy zamiar jeszcze w marcu ogłosić otwarty przetarg na stworzenie planów przebudowy parku.

To nie pierwszy projekt
Prawdopodobnie bazą do przyszłych planów będą te, które powstały już cztery lat temu, a zostały stworzone przez studentów Politechniki Gdańskiej.

- Razem z Dworkiem Artura rozpisaliśmy w 2006 roku konkurs dla studentów Wydziału Architektury – tłumaczy dr Katarzyna Rozmarynowska z Politechniki Gdańskiej. - Pierwsze miejsce uzyskała praca Anny Siekan i Joanny Popławskiej.

- Nie wszystkie pomysły w niej zawarte są możliwe do realizacji – dodaje Przemysław Wojciechowski z GAK. - Plan zakładał na przykład stworzenie muszli koncertowej. Cześć z nich jednak można wykorzystać jako materiały posiłkowe.

Założenia przyszłego projektu będą musiały uzyskać akceptację rady technicznej, składającej się z podmiotów wymienionych wyżej. Przed etapem realizacji zostaną także przedstawione do wglądu publicznego. Najprawdopodobniej na początku 2011 roku mieszkańcy Oruni będą mogli się  z nimi zapoznać, a także zgłosić swoje pomysły.

Co się zmieni?
- Na pewno ten plan i przyszły charakter parku będzie związany z funkcjonowaniem GAK – dodaje Ewelina Latoszewska z ZDiZ. - I to GAK będzie gospodarzem parku. Chcemy, żeby odbywały się tam imprezy kulturalne i warsztaty na przykład gobeliniarstwa, malarstwa, czy garncarstwa. Zarząd Dróg i Zieleni będzie miał nadzór merytoryczny nad pracami i przyszłym utrzymywaniem parku.

Żeby uchronić park przed wandalami będzie on ogrodzony i zamykany na noc. Prawdopodobnie zostanie podłączony także do systemu monitoringu GAK. Od strony torów pojawiłby się „parawan” w formie ściany wytłumiającej hałas lub wysokiej żywopłotu.

- Chcemy, żeby w parku pojawiło się lodowisko – tłumaczy pani Latoszewska. - Może także jakiś inny „element wodny”, na przykład fontanna, co ma swoje podłoże historyczne, gdyż fontanna znajdowała się kiedyś w parku. Park ma na nowo ściągnąć ludzi. Zależy nam, żeby było to miejsce atrakcyjne dla młodzieży, ale również aktywizujące seniorów. Planujemy uwydatnić elementy charakterystyczne dla parku oraz jeszcze mocniej związać go z postacią Artura Schopenhauera. Najprawdopodobniej pojawi się jakiś element rzeźbiarski. Może to będzie postać sławnego filozofa, może cytaty z jego prac. Na pewno będzie to forma dodatkowej promocji dla parku.

Zapomniany i tajemniczy
Niestety inaczej niż w przypadku Parku Oruńskiego trudno będzie nawiązać do historycznych projektów, gdyż zachowało się bardzo niewiele obrazów i relacji z parku.

- W czasie wojen napoleońskich Orunia, a co za tym idzie również i park, zostały totalnie zniszczone – opowiada dr Katarzyna Rozmarynowska. - Szczerze mówiąc nie wiadomo nawet, czy Dworek Artura na pewno znajduje się na miejscu dawnego dworu dziadka Artura Schopenhauera. Właściwie jedyna relacją z parku jest jego opis z diariusza podróżnika Johanna Bernoulliego. Na nieszczęście, nie przeprowadzono w parku żadnych badań archeologicznych, więc nasza wiedza na temat tego, jak wyglądało kiedyś te urokliwe miejsce, jest niewielka.

Galeria artykułu

 W końcu zmiany w Parku Schopenhauera

W końcu zmiany...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

00:59, 27/02/10

Nie możecie tego zrobić straży miejskiej. Latem po dwa razy dziennie wypisują tam mandaty za spożywanie. Normalnie żyła złota!

zgloś naruszenie
awatar

Biedrona077

 

22:21, 26/02/10

Ogrodzony , monitorowany, wygłuszony no i mający opiekuna GAK. Wspaniałe wiadomości. To może się udać.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:10, 26/02/10

Park zrobią, a psy zapaskudzą. Duży park też był piękny i jest coraz tam gorzej.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń