Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 01/11/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

„Czas na wiedzę”: Jak uchronić się przed złodziejami?

 1 dodane: 00:00, 25/06/09

tagi:

Na pierwsze spotkanie w ramach zorganizowanego wspólnie przez MOPS i gdańskich policjantów projektu „Czas na wiedzę” przyszło ponad 20 osób. Dyskutowano nad sposobami zabezpieczania się przed działaniami złodziei.

„Czas na wiedzę”: Jak uchronić się przed złodziejami?
„Czas na wiedzę”: Jak uchronić się przed
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Projekt „Czas na wiedzę” zakłada serie edukacyjnych spotkań, na których poruszane będą kwestie bezpieczeństwa. Wezmą w nich udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz policjanci z I Komisariatu na Oruni. Wykłady i dyskusje są, oczywiście, otwarte dla wszystkich.
- Projekt trwać będzie do końca roku. Na spotkaniach mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się od policjantów m.in. o tym, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji, jak uchronić najmłodszych przed używkami, jak radzić sobie z przemocą w szkole i rodzinie, jak nie stać się ofiarą oszustwa – opowiada Justyna Podjaska, koordynator Zespołu Pracy Socjalnej Nr 3, trzeciej filii gdańskiego MOPS-u.
18 czerwca projekt oficjalnie wystartował. Do Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS przy ulicy Nowiny 7 przyszło ponad 20 osób. Policjantów z I Komisariatu na Oruni reprezentował dzielnicowy, mł. asp. Tomasz Wojtan oraz asystent ds. prewencji kryminalnej nieletnich i patologii, aspirant Adam Orlikowski. Funkcjonariusze przedstawili kilka praktycznych metod zabezpieczenia się przed kradzieżami i włamaniami:
-    zainstalowanie okien, rolet i drzwi antywłamaniowych;
-    zainstalowanie na oknach zasuw „domowej roboty”;
-    ubezpieczenie mieszkania;
-    zamykanie okien na noc, a także na czas naszej nieobecności;
-    zwracanie uwagi na nieznajomych kręcących się w pobliżu naszego domu – złodzieje przygotowując się do kradzieży i włamań potrafią często przez dłuższy czas obserwować swoje ofiary; w razie zauważenia kogoś podejrzanego należy zadzwonić na policję;
-    pomoc sąsiedzka – w razie wyjazdu dłuższy czas należy poprosić sąsiada, aby opróżniał Twoją skrzynkę na listy, zabierał ulotki sprzed drzwi, a nawet zapalał światło w Twoim mieszkaniu.
Głos w dyskusji zabierali także sami mieszkańcy. Ludzie chcieli wiedzieć, jakie informacje o sobie muszą podawać policyjnemu dyżurnemu, kiedy dzwonią na komisariat z prośbą o interwencję. Stróże prawa przypominali, że obowiązkiem funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie jest zapytać o dane osoby dzwoniącej. Podkreślali jednak, że nie ma obowiązku podawania swego imienia i nazwiska. Prawo gwarantuje w takich przypadkach anonimowość.
- Policja zawsze działa skuteczniej w tych miejscach, w których może liczyć na dobrą współpracę z mieszkańcami. Takie spotkania jak dzisiejsze są właśnie jednym z elementów takiej współpracy. Obopólna wymiana informacji i doświadczeń jest bardzo ważna. Liczę, że na następne spotkania przyjdzie jeszcze więcej osób – komentował mł. asp. Tomasz Wojtan, dzielnicowy z Oruni.
Następne spotkanie zaplanowano na 16 lipca. Rozpocznie się ono o godzinie 15:00 w Środowiskowym Domu Samopomocy MOPS przy ulicy Nowiny 7. Jego tematem będzie kwestia bezpieczeństwa dzieci podczas wakacji.
Głównymi pomysłodawcami i realizatorami projektu „Czas na wiedzę” są: MOPS i gdańska policja. Partnerami są: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Galeria artykułu

„Czas na wiedzę”: Jak uchronić się przed złodziejami?

„Czas na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń