Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 17/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jest pomysł na kuźnię

 4 dodane: 14:35, 07/05/10

tagi:Oruniarenowacjakuźnia

Orunia. Udało nam się dotrzeć do miejskiej koncepcji zagospodarowania zabytkowej, położonej przy ulicy Gościnnej 10 kuźni. Co i kiedy ma się tutaj zmienić?

Jest pomysł na kuźnię
Jest pomysł na kuźnię
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

Raport przygotował gdański Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków. W jego tworzenie zaangażowali się również, jako głos doradczy, przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia” i Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
We wspomnianym wyżej dokumencie obecny techniczny stan kuźni został opisany jako „katastrofalny”. Czytamy w nim ponadto: „80% substancji zabytkowej wymaga wymiany lub pilnej konserwacji(...), zagrożony (budynek – przyp. red.) kompletną dewastacją”. Aktualnie kuźnia pozostaje niezamieszkana.
W przeciągu kilku ostatnich lat, temat renowacji tego miejsca podnoszony był wielokrotnie. W kwestii tej wypowiadał się m.in. profesor Jerzy Samp, pisarz i wybitny znawca historii i kultury Pomorza. Badając historię Oruni, odnosił się również do jej teraźniejszości. Ubolewał on nad stanem wielu zabytkowych budynków, w tym kuźni. Mówił o niej, że „jest tym dla Oruni, czym Żuraw dla Gdańska”. Kuźnia jednak nie mogła doczekać się żadnego remontu.

Zapada cisza
W 2006 roku złożony przez GZNK wniosek o wpisanie remontu kuźni do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego został odrzucony. Jednak już kilka miesięcy później Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał nakaz remontu całego budynku. Wydawało się, że kuźnia nareszcie zmieni swoje oblicze. Na zlecenie GZNK przygotowano projekt budowlany i wykonano koszt inwestorski. W maju 2007 roku zostało wydane pozwolenie na budowę. I...od tamtej pory nad tą inwestycją zaległa trwająca niemalże trzy lata cisza. Jej powodem były oczywiście pieniądze, a ściślej ich brak – koszt remontu kuźni oszacowano na kilkaset tysięcy złotych.

„Coś” znów drgnęło
Temat inwestycji jednak powrócił. Mieszkańcy kuźni zostali wykwaterowani. A miesiąc później, w kwietniu 2010 specjalny powołany przez Kierownika Referatu Rewitalizacji w gdańskim magistracie zespół przeprowadził oględziny kuźni i rozpoczął konsultacje z GZNK i SIL „Orunia” na temat, jak czytamy w raporcie, „wypracowania wspólnej koncepcji adaptacji kuźni na działania społeczne”. Równocześnie został złożony wniosek o wpisanie budowy Centrum Aktywizacji Społecznej na Oruni (z wykorzystaniem zespołu domu podmiejskiego z kuźnią) do WPI. Przygotowano również wstępną koncepcję, ukazującą, jak w przyszłości budynek ten ma wyglądać i do czego ma służyć.

Tak ma to wyglądać
W części kuźni zaprojektowano niewielkie muzeum oraz centrum informacji o zabytkach Oruni i ofercie kulturalno-turystycznej dzielnicy. W budynku zaplanowano również strefę rekreacyjno-edukacyjną. O jej wystroju i aranżacji przestrzeni mają współdecydować, jak na prawdziwą kuźnie przystało, mistrzowie kowalstwa artystycznego. Mają się tutaj odbywać warsztaty i pokazy rzemiosła kuźniczego. Odwiedzający to miejsce będą mogli odpocząć w kawiarni, a w cieplejsze dni usiąść w tzw. „ogródku kawowym”.
Bardzo ostrożnie na temat omawianego projektu wypowiada się Piotr Wróblewski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw  Lokalnych „Orunia”.
- Pamiętajmy, że jest to dopiero wstępna koncepcja. Cieszy mnie jednak, że temat kuźni powrócił. Mam nadzieję, że uda się wreszcie doprowadzić tę inwestycję do końca i już wkrótce to miejsce nabierze całkiem innego wyglądu.

Od czego zaczynamy i za ile?
Aby te plany mogły się ziścić, muszą zostać podjęte odpowiednie działania. Pierwszym krokiem będzie sporządzenie dla tej koncepcji dokumentacji architektoniczno-budowlanej. Odpowiedzialnym za to jest GZNK. Później musi zostać uzyskane pozwolenie na budowę. Autorzy raportu szacują rozpoczęcie prac budowlanych i konserwatorskich na 2011 rok. Zakończenie tej inwestycji przewidziano na 2012 rok.
Wstępny koszt wszystkich prac oszacowano na 1,5 miliona złotych. Czy jednak i tym razem brak funduszy nie pokrzyżuje tej inwestycji?
Urzędnicy zapewniają, że tak się nie stanie. W całą sprawę zaangażował się prezydent Paweł Adamowicz. Na spotkaniu z przedstawicielami SIL „Orunia” i GZNK, na którym omawiano kwestię kuźni, polecił on dyrektorom miejskich wydziałów (m.in. Gospodarki Komunalnej) szukanie w swoich departamentach środków na realizację tej inwestycji. Będziemy na bieżąco informować o rezultatach tych poszukiwań.

Galeria artykułu

Jest pomysł na kuźnię

Jest pomysł na...

Jest pomysł na kuźnię

Jest pomysł na...

Jest pomysł na kuźnię

Jest pomysł na...

Jest pomysł na kuźnię

Jest pomysł na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

21:02, 25/08/10

Prezydent Gdańska zanim powziął zmiany dotyczące ul. Goscinnej powinien pomysleć, jak również zadbać o godne lokale dla wieloletnich(cieszących się szacunkiem i poważaniem) mieszkanców zamieszkałych w tej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:59, 23/08/10

A czy Pan Adamowicz wie jak skrzywdzono tych ludzi co mieszkali w tym domu ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:00, 08/05/10

do gościa poniżej: a gdzie tak podkreślał? Jakiś link? Źródło?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:12, 08/05/10

Adamowicz podkreślał nie raz, nie dwa, że Orunie ma głęboko w d... i że go w ogóle nie interesuje ta część Gdańska. Widać to było dobitnie chociażby po powodzi w 2001 roku, widać po "inwestycjach".

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:43, 07/05/10

Bardzo podoba mi się pomysł, ale wiadomość że Prezydent Adamowicz się w to zaangażował bardzo mnie zasmucił bo On może tylko wszystko popsuć, zależy Mu tylko na reklamie własnej osoby- nie wierzę w ani jedno ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:32, 07/05/10

Przede wszystkim trzeba zrobić remont. Reszta to najmniejszy problem.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:27, 07/05/10

A czy nie zabraknie na to pieniędzy? przecież to Orunia. Może to znowu podpucha przed wyborami?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:04, 07/05/10

Cieszy mnie ,że ruszy ta renowacja,a odpoczynek przy kawie bardzo pomysłowy(gorzej tylko ze starymi kowalami, gdzie ich znależć?), i muzeum rownież ......

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

 

17:00, 07/05/10

Kampania prezydencka już się zaczęła...ale jestem dobrej myśli ;]

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń