Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Festyn rodzinny w Oruńskim Parku

 1 dodane: 20:11, 27/05/10

tagi:Park OruńskifestynOrunia

30 maja o godzinie 12:00 rozpocznie się XII Wielki Festyn Oruński. To największa impreza rodzinna w tej części Gdańska.

Festyn rodzinny w Oruńskim Parku
Festyn rodzinny w Oruńskim Parku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Tak jak w poprzednich latach organizatorzy festynu przygotowali mnóstwo atrakcji. Na ustawionej na tę okazję scenie w Parku Oruńskim wystąpi szereg artystów. Zagrają m.in. zespoły związane z Narodowym Centrum Kultury Tatarów – zobaczymy wykonawców z Rosji i Czeczeni. Młodszą publiczność bardziej może zainteresować koncert warszawskiej grupy PEJOT, aktualnego Mistrza Polski Beatbox. Miłośnicy ustnego skreczowania, gardłowego naśladowania linii basowej, ogólnie tworzenia dźwięków przy pomocy narządów mowy powinni być usatysfakcjonowani. Zresztą sprawdźcie sami:

Na scenie pokaz swoich umiejętności zaprezentują również artyści ze szkoły tańca Enzym. Zobaczcie jaki dali show dwa lata temu na Jarmarku Dominikańskim.


Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych
Ale festyn to nie tylko pokazy dorosłych profesjonalistów. Na scenie zobaczymy także dużo młodszych artystów. Wystąpią dzieci i młodzież z lokalnych przedszkoli i szkół. Z pewnością nie zabraknie tutaj radosnej twórczości, odrobiny tremy dla wykonawców i dużo śmiechu dla publiczności.
A skoro o najmłodszych mowa to warto wspomnieć o atrakcjach, przygotowanych specjalnie dla nich. Park będzie podzielony na szereg najprzeróżniejszych krain. W każdej będzie dziać się coś ciekawego. W Krainie Błękitnej Energii dzieci będą miały okazję wykazać się swoimi talentami plastycznymi, a w Krainie Rycerskiej podejrzeć w akcji najlepszych wojów i łuczników. W Krainie Harcerskiej atrakcją będzie strzelnica sportowa (prowadzona przez koło strzeleckie LOK przy Straży Miejskiej w Gdańsku), w Artystycznej Krainie Dworku Artura występ kuglarzy. Także miłośnicy sportu będą usatysfakcjonowani – przygotowano krainę specjalnie dla nich. Dobrej zabawy i dobrego jedzenia nie zabraknie w Krainie Babci i Dziadka. Tutaj starsze panie uczyć będą tajników szydełkowania, a kucharze (Salezjańscy Współpracownicy i oruńska młodzież, skupiona wokół Caritasu) zaserwują wszystkim pyszne naleśniki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie szkolnych obiadów dla najbardziej potrzebujących uczniów Gimnazjum nr 10.

W różnych punktach Parku ustawione zostaną zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchane zamki i labirynty. Dla szczególnie odważnych czekają wielkie kule, do których będzie można wejść i w nich pochodzić po oruńskim stawku. Część tych atrakcji jest płatna. Większość z nich kosztuje 6 złotych za 5 minut zabawy (wodna kula to wydatek rzędu 10 złotych za 7 minut „pływania”). Organizatorom udało się także pozyskać niezbędne fundusze do tego, aby z dwóch urządzeń zabawowych, dzieci mogły korzystać bezpłatnie. I tak na dmuchanym placu zabaw i dmuchanym labiryncie (oba zostaną ustawione przy Przedszkolu numer 9) najmłodsi będą mogli bawić się do woli i za darmo.

Oficjalnie i nie tylko
Ważnym wydarzeniem podczas niedzielnej imprezy będzie uroczyste wręczenie honorowego odznaczenia – Medalu Kawalera Syrenki Oruńskiej. Nagrodę tę uzyskuje wybitna osobowość, która szczególnie zasłużyła się dla Oruni. W zeszłym roku odznaczony został profesor Jerzy Samp. Już niedługo poznamy tegorocznego laureata.

Na imprezie swoje stoiska będą miały także instytucje: Straż Miejska, Policja, Straż Pożarna, GCPU, CiK i ratownicy medyczni. Tutaj, tak jak w poprzednich latach, będzie można w mniej oficjalny sposób zamienić kilka słów z publicznymi funkcjonariuszami, przymierzyć czapkę policjanta, zobaczyć (bez stresu) wnętrze radiowozu lub załapać się na pokaz udzielania pierwszej pomocy. W tym roku po raz pierwszy na festynie swoje stoisko będzie miał Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. Młodsi (a może i nie tylko oni) uczestnicy imprezy zapoznają się z przepisami ruchu drogowego, a także sprawdzą swoje umiejętności (i nie o jazdę tylko chodzi) na torze rowerowym.

Zbiórka dla powodzian
Podczas festynu zbierane będą pieniądze dla mieszkańców Sandomierza, jednego z bardziej poszkodowanych miast w tegorocznej powodzi.
- Orunia dobrze wie, co to znaczy woda na ulicach, w budynkach i mieszkaniach. Wielu z nas pamięta przecież powódź z 2001 roku. Solidaryzujemy się z ludźmi, którzy przeżywają teraz podobną tragedię w ich okolicy. Chcemy zebrać dla nich jak najwięcej pieniędzy i choć w taki sposób ulżyć im trochę w cierpieniach – mówi Piotr Wróblewski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia”, głównego organizatora niedzielnego festynu.

Pieniądze będą zbierać oznaczeni stosownym identyfikatorem wolontariusze (zorganizował ich Caritas, partner SIL-u). Część dochodu ze stoisk oraz środki uzyskane z loterii fantowej również zostaną przeznaczone na pomoc dla powodzian.

Gdzie parkować?
Organizatorzy apelują do mieszkańców o nieparkowanie swoich samochodów po obu stronach ulicy Raduńskiej i Nowiny. Swoje auta można zostawić na parkingu przy sklepie Zatoka, przy Gimnazjum nr 10, a także na placu przy ulicy Gościnnej. W najbliższą niedzielę nie będzie można wjechać autem na teren Przedszkola nr 9.

 

Szczegółowy program imprezy:

12.00  Występ gwiazd na otwarcie Festynu z Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP:
- zespół z Kazania: ABDRAHAMOWA
- narodowa artystka z UFY: GUZEL MAMSINA
- młodzieżowy zespół Czeczeński: TATARZY

13.30 Uroczyste przejście parady uczniów szkół i przedszkoli oruńskich spod Kościoła pw. Św. Jana Bosko ul. Gościnna 15 do Parku Oruńskiego pod scenę;

14.00 Oficjalne otwarcie Festynu przez Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza połączone z wręczeniem honorowego odznaczenia - Medalu Kawalera Syrenki Oruńskiej - dla wybitnej osobowości Oruni;

14.15-16.05  Występy i prezentacje programów artystycznych na scenie przygotowanych przez dzieci i młodzież: Przedszkole nr 71, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 19 „Krasnal”, Przedszkole nr 11, Szkoła Podstawowa Nr 16, Gimnazjum Nr 5, Gimnazjum Nr 10;

16.05  Występy artystów z Gdańskiego Archipelagu Kultury;

16.35  Występ gwiazdy – pokaz taneczny w wykonaniu szkoły Tańca Enzym;

17.00  Podsumowanie Krain Dobrej Zabawy. Wręczanie nagród;

17.15  Występ gwiazdy – koncert i pokaz beatbox w wykonaniu warszawskiej grupy PEJOT aktualnego Mistrza Polski BEATBOX;

18.00 Podziękowanie i zakończenie Festynu

 

Głównym organizatorem festynu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Orunia.Wydarzenie finansowane jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z grantu Urzędu Miasta Gdańska oraz przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku w ramach Projektu Systemowego „Systematycznie do celu” współfinansowany przez Unię Europejską. 
Sponsorami są: spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Państwowy Ośrodek Ruchu Drogowego i Pizzeria "Karolla" (ul. Trakt Św. Wojciecha 167), Pizzeria Leone (ul. Małomiejska), Ogrody „Justyny”( ul. Trakt Św. Wojciecha 291), Pani Grażyna Jezierska GEDPOL (ul. Gościnna 8b Gdańsk), Pan Rafał Peta Sklep Spożywczo – monopolowy (ul. Raduńska 34 Gdańsk), Klub Przyjaciół Dzieci „Neptun” w Gdańsku (ul. Św. Ducha 49/51), Sklep Spożywczy Sieci 34 (ul. Żuławska 1), firma Kolter z Częstochowy.

Honorowym patronatem objął imprezę Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.
Patronem medialnym imprezy jest portal www.MojaOrunia.pl

Na festynie rozdawane będą ulotki informacyjne, zachęcające mieszkańców do włączenia się w proces tworzenia rady osiedla na Oruni. Swoje stoisko na imprezie będzie mieć również redakcja MojaOrunia.pl. Tam będziemy czekać na naszych czytelników. Wszelkie uwagi i tematy będą mile widziane :)

Galeria artykułu

Festyn rodzinny w Oruńskim Parku

Festyn rodzinny...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

14:05, 08/06/10

Ceny za wysokie jak dla Nas Oruniaków były. Za rok prosimy o nie zarabianie aż tak na najmłodszych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:26, 01/06/10

popluli w ten mikrofon, ale fajosko

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:43, 30/05/10

pu-cy-ka-cy było o.k ;p

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:52, 30/05/10

festyn dla bogaczy..... tych zdzierców powinni wygonić z festynu na zbity pysk .....

zgloś naruszenie
awatar

danusko

 

18:35, 30/05/10

była po 3, 4, ale również po 5 zł ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:59, 30/05/10

Była po 3 ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

07:25, 29/05/10

Będzie wata cukrowa za 5 zł?

zgloś naruszenie
awatar

stryker

 

13:19, 28/05/10

Kurde mnie nie bedzie... :( jade na komunie ... Szkoda ze nie bedzie autobusu z Centrum Krwiodastwa.... tak tez mozna pomóc

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

10:54, 28/05/10

to co sprzedają na tym festynie.... jak ktoś ma więcej dzieci niż dwoje to tylko pomarzyć dzieci mogą ze rodzice kupią im balona czy loda, watę i inne drobiazgi... jeśli to jest festyn rodzinny to ceny powinny ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

 

09:45, 28/05/10

Pod jakim względem najdroższy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:08, 28/05/10

może i największy festyn ale i też najdroższy.........

zgloś naruszenie

REKLAMA