Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 25/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Śmieci na ulicy? Kogo to obchodzi

 1 dodane: 16:49, 22/06/10

tagi:Gościnnakosześmieciśmietnik

"Chodnikowe" śmietniki na ulicy Gościnnej aż do dzisiejszego dnia nie były opróżniane przez ostatnich kilka tygodni. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy miasto twierdzi, że nieczystości są usuwane trzy razy w tygodniu....w teorii.

Śmieci na ulicy? Kogo to obchodzi
Śmieci na ulicy? Kogo to obchodzi
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Przez kilka tygodni w centrum dzielnicy, miejscu, nazywanym przez niektórych oruńską starówką śmieci zamiast do betonowych koszy trafiały na ulice. Śmietniki były przepełnione, więc niektórym nasuwał się prosty wniosek „pójścia na skróty”: nie ma miejsca? to wyrzucamy obok!
Przez dłuższy czas ani mieszkańcom ani odpowiedzialnym za sprzątanie miasta służbom te swoiste wysypisko śmieci na ulicy nie przeszkadzało. Ci pierwsi (przynajmniej te osoby, z którymi udało nam się wczoraj na ulicy Gościnnej zamienić słowo) klęli wprawdzie na czym świat stoi, odsądzając od czci i wiary kogo popadnie: BOM, miasto, urzędników i „Adamowicza”.
Żaden z naszych rozmówców nie wpadł jednak na pomysł, aby sprawę tę komukolwiek zgłosić – padały argumenty, że to przecież nie mieszkańcy są od tego, aby sprzątać, a odpowiednie służby i to oni mają wiedzieć „takie rzeczy”. Ktoś nawet stwierdził, że przecież w sumie śmieci nie ma tutaj tak dużo...

Zadzwoniliśmy do „tych drugich”, czyli do służb odpowiedzialnych za opróżnianie ulokowanych na chodnikach koszy. W Gdańsku zajmują się tym wykonawcy, którym prace te zleca Dział Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni. Tamtejsi inspektorzy za zaistniałą sytuację przepraszali. Tłumaczyli, że w mieście jest ich tylko pięciu i nie zawsze są w stanie na bieżąco kontrolować wykonawców.
- Wystarczy jednak telefon lub mail do naszej instytucji i wtedy po takiej informacji od razu zajmujemy się sprawą – zapewniał Bogdan Matuszak, jeden z inspektorów Działu Oczyszczania gdańskiego ZDiZ-u.

Oficjalnie miejskie, „chodnikowe” kosze powinny być opróżniane trzy razy w tygodniu. Powinny być, ale...nie zawsze są na to pieniądze. W ramach oszczędności sprzątanie odbywa się więc rzadziej. Ale inspektorzy przyznają, że kilkutygodniowy odstęp prac (tak jak na ulicy Gościnnej) jest niedopuszczalny. I obiecują wyjaśnić sprawę u wykonawcy.
Urzędnicy mają możliwość nałożenia kar finansowych na wykonawców, odpowiedzialnych m.in. za opróżnianie miejskich śmietników lub odśnieżanie ulic. W ciągu kilku ostatnich miesięcy na Oruni dopatrzono się (sprawę za każdym razem badają inspektorzy ZDiZ-u) dziewięciu przypadków, w których miasto postanowiło skorzystać z tego prawa. Wykonawca został ukarany na łączną sumę 4,3 tysiąca złotych.

Dzisiaj śmieci przy ulicy Gościnnej zostały uprzątnięte, a kosze opróżnione.

Numery telefonów:
Sekretariat gdańskiego ZDiZ: 58 341 20 41
Dział Oczyszczania gdańskiego ZDiZ: 58 52 44 501-06
Dyżurny inżynier Miasta Gdańska: 58 524 46 28 (całodobowy), 691 911 037


Galeria artykułu

Śmieci na ulicy? Kogo to obchodzi

Śmieci na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

18:07, 25/06/10

Do gościa poniżej: właśnie dlatego, że nie płacą, to miasto "ma ich gdzieś". Z czego mają dawać na sprzątanie naszej dzielnicy? Z innych dzielnic zabierać?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

19:25, 24/06/10

Taa. Śmieci na Oruni, krzaczory i dziury to na Oruni standard. I niby dlaczego Oruniacy mają płacić podatki (o których mowa w innym artykule), skoro miasto ewidentnie pokazuje, że ma Orunię gdzieś...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

13:30, 23/06/10

Co tam na ul. Przyjemnej, proszę popatrzeć na śmietniki przy Domu Kultury na ul. Dworcowej, tam od tygodnia jest fura śmieci i nikomu to nie przeszkadza.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

22:18, 22/06/10

Polecam obejrzeć śmietniki przy ul. Przyjemnej przy murze byłej kotłowni. Jeśli śmieci nie są wywożone dłużej zalegają kilka metrów od śmietnika w błocie. Z miejsca tego zionie zazwyczaj nieludzki smród. Czy w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:53, 22/06/10

Przepraszam że odbiegam od tematu.Dzisiaj szłam schodami w kierunku Biedronki na Górną Orunię schody są zarośnięte różami i nie ścinanym żywopłotem oczywiście nie ma żadnego śmietnika ani małej ławeczki. Do kogo ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń