Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 18/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czy znajdzie się miejsce dla przedszkolaków?

 1 dodane: 17:33, 03/03/11

tagi:przedszkolarekrutacja

Już jutro o godz. 9.00 rusza internetowa rekrutacja do gdańskich przedszkoli. Sprawdziliśmy jak w tego typu placówkach wygląda sytuacja na Oruni Dolnej i Górnej.

Czy znajdzie się miejsce dla przedszkolaków?
Czy znajdzie się miejsce dla przedszkolaków?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1


Elektroniczna rekrutacja do gdańskich przedszkoli odbywa się w tym roku po raz czwarty. Od 4 marca na stronie www.gdansk.formico.pl rodzice będą mieli możliwość przeglądania ofert przedszkoli  (zawierających takie informacje, jak: dane teleadresowe, liczba miejsc, oferta edukacyjna, opis przedszkola oraz jego historię) oraz wypełniania Kart Zapisu. Więcej na temat zasad rekrutacji znaleźć można na końcu poniższego artykułu.

W Gdańsku jest obecnie 58 przedszkoli miejskich i 46 niepublicznych. W tych pierwszych miejsca jest na 5600 dzieci. Urzędnicy przyznają, że tylko w południowych dzielnicach miasta brakuje 1500 miejsc dla przedszkolaków.

Pod tym względem sytuację w Gdańsku i nie tylko tutaj (taki problem ma wiele miast) może poprawić nowelizowana niedawno ustawa oświatowa. Według nowych zapisów, wszystkie sześciolatki będą musiały już od 2012 roku pójść do pierwszej klasy. Obecnie rodzice sześciolatków mają jeszcze wybór: mogą zdecydować, czy ich pociechy będą realizowały tzw. „obowiązek przygotowania przedszkolnego” w przedszkolach, czy też w klasach „0” w szkołach podstawowych. Jeżeli wybiorą drugą opcję (w zeszłym roku było to 15 procent rodziców), będzie oznaczać to więcej miejsc w przedszkolu dla dzieci w wieku: trzech, czterech i pięciu lat.

Zmiany czekają także pięciolatków. Już od września 2011 roku wszystkie maluchy w tym wieku zostaną objęte obowiązkiem kształcenia. W Gdańsku jest ich obecnie 3800. I już za kilka miesięcy musi znaleźć się dla nich miejsce w przedszkolach. Musi, ale czy znajdzie?

Mogę zapisać nienarodzone dziecko?
Sprawdziliśmy, jak w tym względzie wygląda sytuacja na Oruni Dolnej i Górnej. Do Przedszkola nr 9 (Nowiny 2) uczęszcza obecnie siedemdziesięcioro czworo  dzieci (w większości z Oruni). W zeszłym roku „popyt” był jednak znacznie większy – aż ponad setka rodziców chciała, aby ich pociechy znalazły się w tej placówce. Zabrakło jednak miejsc i w rezultacie wielu maluchów musiało odejść z kwitkiem.

Obecnie dyrekcja przedszkola prognozuje, że w przyszłym roku będzie tutaj około trzydziestu wolnych miejsc.
- Niektórzy rodzice naszych pięciolatków zdecydowali, że ich pociechy od nowego roku pójdą już do szkoły. W ten sposób zwolni się trochę miejsc w naszym przedszkolu – tłumaczy Ewa Porzezińska, dyrektor Przedszkola nr 9.

Mimo, iż system internetowej rekrutacji do przedszkoli obejmuje dzieci od 3 roku życia, zdarzają się przypadki, że rodzice starają się o miejsca dla swoich pociech znacznie wcześniej.
- Przychodzą do mnie matki w ciąży i pytają, czy już teraz mogą zapisać swoje nienarodzone jeszcze dziecko do naszej placówki. Boją się, że później nie znajdą już miejsca. Oczywiście nie ma mowy o tego typu zapisach – wyjaśnia Porzezińska.

Także w niepublicznym przedszkolu „Krasnal” (Żuławska 108) takie sytuacje nie należą do rzadkości.
- Wczoraj byli u mnie rodzice z 2-miesięcznym dzieckiem. Chcieli zapisać je do naszego przedszkola – opowiada Izabela Brzoskowska-Hańska, dyrektorka placówki.

Brakuje miejsc, będzie ich więcej?
Do „Krasnala” chodzą dzieci z Oruni Dolnej i Górnej. Zdarzają się również mali mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska.
Rok temu zabrakło tutaj 20 miejsc dla przedszkolaków. W tym roku sytuacja może wyglądać inaczej.
- Większość rodziców obecnych 5-latków chce aby już od września ich dzieci chodziły do okolicznych szkół.  Powstaje również coraz więcej przedszkoli prywatnych. Miejsc robi się coraz więcej, ale wciąż nie ma ich wystarczająco – uważa Brzoskowska-Hańska.

Mniejszą optymistką jest Krystyna Kiełkiewicz, dyrektorka położonego na Oruni Górnej przedszkola – „Parkowe Wzgórze” (3 Brygady Szczerbca 5). Do tej niepublicznej placówki uczęszcza osiemdziesięcioro dzieci. Pierwszeństwo mają mali mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” (od niej placówka wynajmuje pomieszczenia).
- Szczególnie w południowej części miasta brakuje przedszkoli. W zeszłym roku, z braku miejsc, musieliśmy odrzucić aż 80 chętnych. Myślę, że teraz też będzie podobnie – przekonuje.

W tym roku na obszarze południowego Gdańska mają zostać wybudowane trzy przedszkola. Najszybciej, bo już w marcu, zostanie oddana do użytku placówka przy ulicy Nieborowskiej. Następne w kolejce są już przedszkola na osiedlu Zakoniczyn (ulica Człuchowska) oraz na osiedlu Pięciu Wzgórz (ulica Dulina).

Przedszkole kontra szkoły, co wybrać?
Zbyt mało miejsc dla przedszkolaków było w zeszłym roku także w przedszkolu nr 11 (Raduńska 54).
- Ponad stu rodzicom musieliśmy powiedzieć „nie”. W tym roku zobaczymy jak będzie. Wciąż nie wiemy iloma miejscami będziemy dysponować. Wielu rodziców waha się, czy 6-latków posłać do szkoły. W przedszkolu opieka jest jednak zupełnie inna – wypowiada się Małgorzata Brzoskowska, intendent placówki.

Z podobnym niezdecydowaniem rodziców spotyka się także Lucyna Gużewska, dyrektor przedszkola „Diamencik” (Diamentowa 13a).  Do placówki chodzi obecnie 100 dzieci, głównie z Oruni. W poprzednim roku, z braku miejsc, nie dostało się tutaj  około 50-ciu maluchów.
- Decyzja dla wielu rodziców 6-latków nie jest łatwa. Ale już niedługo zaczyna się rejestracja internetowa i wtedy trzeba będzie wybrać: przedszkole albo szkoła – mówi.

O tym, że szkoła dla 6-latków jest dobrym wyborem, przekonany jest prezydent Paweł Adamowicz.
- Gdańskie szkoły podstawowe są dobrze przygotowane na ich przyjęcie. Fachowa kadra nauczycielska, przyjazna atmosfera, dobrze wyposażone sale do nauki i zabawy – to nasze atutu. Już w zeszłym roku dwukrotnie więcej rodziców niż poprzednio zdecydowało się posłać sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy. To sygnał, że warto inwestować w przyszłość – mówi.

Na czym polega elektroniczna rekrutacja?
Gdańscy urzędnicy wyjaśniają: elektroniczna rekrutacja do przedszkoli trwa od dnia 4 marca (godz. 9.00) do 18 marca (do godz. 15.00). Obejmuje wprowadzanie danych dzieci do systemu i składanie Kart Zapisu dziecka do przedszkola.

Aby dziecko wzięło udział w rekrutacji, rodzic jest zobowiązany do wypełnienia Karty Zapisu dziecka do placówki. W Karcie Zapisu rodzic deklaruje wybór maksymalnie 3 placówek, do których dziecko stara się o przyjęcie.

Istnieją dwa sposoby składania podań przez rodziców:
a.) Rodzic może wypełnić Kartę Zapisu elektronicznie poprzez stronę internetową, a następnie ją wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru (czyli przedszkola znajdującego się na pierwszym miejscu na liście przedszkoli, do których dziecko stara się o przyjęcie). Kartę Zapisu rodzic składa jedynie w placówce pierwszego wyboru, bez konieczności potwierdzania Karty Zapisu w pozostałych placówkach.
b.) Jeżeli rodzic nie ma możliwości skorzystania z żadnego komputera z dostępem do internetu, wypełnia ręcznie papierową Kartę Zapisu (można ją otrzymać w każdym przedszkolu) i udaje się jedynie do placówki pierwszego wyboru (czyli przedszkola znajdującego się na pierwszym miejscu na liście przedszkoli, do których dziecko stara się o przyjęcie) w celu potwierdzenia Karty.

Potwierdzanie podania przez rodzica w przedszkolu pierwszego wyboru
Jeśli rodzic wypełnił podanie za pośrednictwem strony internetowej, to jego podanie zostało zapisane w systemie. Rodzic z wersją papierową podania musi koniecznie udać się osobiście do przedszkola pierwszego wyboru i potwierdzić Kartę Zapisu najpóźniej do dnia 18 marca 2011 r. do godz. 15.00. Po zatwierdzeniu podania przez właściwe przedszkole, rodzic ma możliwość przeglądania podania przez internet, jednak bez możliwości jego edycji – prawdziwość danych została już bowiem potwierdzona.

Kiedy wyniki?
Kolejnym etapem jest automatyczna rekrutacja dzieci do przedszkoli. Oznacza to, iż system przydziela dzieci do przedszkola na podstawie kryteriów naboru (rodzice zaznaczają w Karcie Zapisu, które z kryteriów spełnia ich dziecko). Wyniki rekrutacji będą dostępne 29 marca 2011 r. o godz. 13.00 w przedszkolach. Rodzic za pośrednictwem strony internetowej ma także możliwość sprawdzenia, czy jego dziecko zostało przydzielone do któregoś z przedszkoli znajdujących się w Karcie Zapisu.

Listy dzieci zakwalifikowanych do placówek
W dniu 29 marca 2011 r. o godz. 13.00 placówki ogłoszą listy dzieci zakwalifikowanych do przedszkola. Wyniki rekrutacji rodzic może sprawdzić na trzy sposoby:
- w placówce
- wiadomością e-mail
- logując się na stronie internetowej dla rodziców.

Potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia dziecka do placówki
Jeśli dziecko zostało przydzielone przez system do przedszkola, to rodzic w terminie od 1 kwietnia od godz. 9.00 do 12 kwietnia 2011 r. do godz. 17.00 musi udać się do tej placówki i potwierdzić wolę umieszczenia w niej dziecka poprzez podpisanie umowy.

Informator o wolnych miejscach w przedszkolach
Rodzice, których dzieci nie zostały przyjęte do żadnego z wybranych przedszkoli, mogą złożyć Kartę Zapisu w przedszkolu, które ma wolne miejsca. Pomocą w szukaniu wolnego miejsca w przedszkolu jest Informator, dostępny za pośrednictwem strony internetowej od 20 kwietnia 2011 r. od godz. 13.00, gdzie na bieżąco wyświetlany jest aktualny stan wolnych miejsc w przedszkolach. Informacje o wolnych miejscach rodzice mogą także uzyskać w przedszkolach. Od 20 kwietnia od godz. 13.00 do 31 sierpnia 2011 r. placówki (w przypadku wolnych miejsc) przyjmują dzieci nie przyjęte, a zamieszkałe w Gdańsku, a od 9 maja do 31 sierpnia 2011 r. dzieci spoza Gminy Gdańsk.

Galeria artykułu

Czy znajdzie się miejsce dla przedszkolaków?

Czy znajdzie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.74.253.*

09:59, 04/03/11

Pamiętam doskonale, jak przed paroma laty, zamykano na potęgę kolejne przedszkola. Powód? Za mało dzieci... Tak jakby, zapomniano, że roczniki "wyżowe" z lat 70-tych, będą miały potomstwo...Potem nastąpiły ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.254.*

21:53, 03/03/11

Pan prezydent patrzy na przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków chyba jedynie przez pryzmat prywatnej placówki, do której uczęszcza jego córka. Skracanie maluchom o rok dzieciństwa ze względu na rachunek ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA