Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 26/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kampania wyborcza w Gdańsku nabiera tempa. Oruńskich wątków nie zabraknie

 1 dodane: 14:46, 06/09/18

tagi:

Kolejne komitety prezentują swoich kandydatów do rady miasta, także w "oruńskim" okręgu numer 1. Publikujemy pierwszy z naszych materiałów, dotyczący tegorocznej kampanii wyborczej w Gdańsku.

Kampania wyborcza w Gdańsku nabiera tempa. Oruńskich wątków nie zabraknie
Kampania wyborcza w Gdańsku nabiera tempa.
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W tej kampanii wyborczej o urząd prezydenta Gdańska powalczą Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa z Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), Kacper Płażyński (PiS), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk), Andrzej Ceynowa (SLD) i Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy).

Oruniak jest kandydatem na urząd prezydenta Gdańska

Ten ostatni jest też oruniakiem, który zasiada w radzie dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce". Ugrupowanie Hołubowskiego stoi w kontrze zarówno do PO jak i do PiS, a przedstawiciele tego ugrupowania starają się przekonać wyborców, że obecnie to politycy i partie zawłaszczyły Gdańsk, i że trzeba to przerwać i "oddać" miasto z powrotem w ręce mieszkańców.

Taki przekaz można interpretować różnie, ale faktem jest, że także w GTM zasiadają politycy, m.in. były członek Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Hamadyk, również radny miasta z okręgu wyborczego numer 1. Hamadyk, który był jednym z bardziej aktywnych radnych miasta kończącej się kadencji, będzie walczył o mandat radnego, tym razem już nie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Oruńscy radni dzielnicowi powalczą o radę miasta

Hołubowski jest członkiem rady dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce", ale takich transferów do polityki na wyższy szczebel jest tutaj więcej. Kilku innych radnych dzielnicowych z Oruni postanowiło spróbować swoich sił w walce o radę miasta.

W nadchodzących wyborach szefowa oruńskiej rady dzielnicy Agnieszka Bartków reprezentuje barwy Koalicji Obywatelskiej, na którą składają się PO i Nowoczesna. Wczoraj Bartków pokazywała się już oficjalnie na konferencji w towarzystwie Wałęsy i posłanki Agnieszki Pomaski.

Bartków, która na Oruni znana jest ze swojej niezmordowanej walki o budowę bezkolizyjnych przejazdów kolejowych, ma szansę dostać się do rady miasta. Ale nie będzie to łatwe, bo konkurencji tutaj nie brakuje, a z "jedynki" jest tylko pięć miejsc do rady miasta.

Są już pierwsze sondaże. Dla Adamowicza nie wygląda to najlepiej

A propos konkurencji. Dzisiaj Onet i "Fakt" opublikowały wyniki sondażu IBRIS. Jedno z pytań dotyczyło wyborów do rady miasta Gdańska. Według sondażu, największym poparciem cieszy się tutaj Koalicja Obywatelska (36,1 proc.), PiS (24,7 proc.), komitet Pawła Adamowicza (17,5 proc.), SLD (5 proc.) Lepszy Gdańsk (4,1 proc.), Gdańsk Tworzą Mieszkańcy (3 proc.).

To oczywiście tylko sondaż, ale takie wyniki muszą martwić Pawła Adamowicza. Obecny włodarz Gdańska pozostaje skłócony z władzami Platformy Obywatelskiej. Kilka miesięcy temu ogłosił on swoją decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta, ale zrobił to wbrew woli szefa PO Grzegorza Schetyny. Niedługo później PO wspólnie z Nowoczesną postawiło na Jarosława Wałęsę, a teraz w mieście trwa ostra walka polityczna między ludźmi ze środowiska, kojarzonego z Platformą Obywartelską.

Adamowicz jednak nie chce oddać władzy bez walki i założył swój komitet Wszystko dla Gdańska. Na jego listach znaleźli się też m.in. niektórzy radni PO (np. Beata Dunajewska), ale są i kandydaci, którzy wcześniej nie należeli do żadnej partii.

Kolejne nazwiska z oruńskiej rady dzielnicy. Będą w PiS i u Adamowicza

Oruńskim akcentem jest tutaj z pewnością udział Ewy Patyk, oruńskiej radnej dzielnicowej, która kandyduje z listy "Wszystko dla Gdańska".

Wszystkich nazwisk do rady miasta nie ogłosiło jeszcze Prawo i Sprawiedliwość. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że z okręgu numer 1 o mandat radnego ubiegać się będzie m.in. Krzysztof Wiecki (były radny miasta z PiS). Także i na tej liście znajdzie się członek rady dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce". Z komitetu wyborczego PiS wystartuje Roman Itrich.

Z kolei na listach wyborczych Lepszego Gdańska, jak nieoficjalnie potwierdzają nam przedstawiciele tego ugrupowania, ma znaleźć się też Tomasz Sokołów, radca prawny, który w Gościnnej Przystani udziela bezpłatnych porad prawnych.

Festiwal obietnic wyborczych czas zacząć

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października, druga tura (wybory prezydenckie) - 4listopada. Dwa najbliższe miesiące to z pewnością będzie czas wielu obietnic wyborczych, także dla Oruni.

Będziemy systematycznie przedstawiać poglądy kolejnych kandydatów i ugrupowań, zwracając baczną uwagę na wątki oruńskie, ale i kwestie południowego Gdańska i Olszynki. Zastanawiamy się również nad przeprowadzeniem debaty z kandydatami. Więcej informacji wkrótce.

Artykuł powstał w ramach projektu "MojaOrunia.pl 2018 - portal oruniaków"
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, ze środków Miasta Gdańska

Galeria artykułu

Kampania wyborcza w Gdańsku nabiera tempa. Oruńskich wątków nie zabraknie

Kampania...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.76.5.*

01:08, 13/09/18

Jeśli informacje o projektach BO 2019 zamieszczone na stronie mają spełnić swoją właściwą rolę, tj. poinformować mieszkańców na co mogą oddać swój głos - wypadałoby aby taki artykuł pojawił się przed terminem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.243.143.*

10:42, 11/09/18

Do gość 195.246.216.* Krzysztof Wiecki nigdy nie był radnym naszej dzielnicy. Był za to radnym miasta do 2014 i pamiętam, że jako jedyny miejski radny interesował się Orunią, Lipcami i św. Wojciechem nie to co ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

09:19, 10/09/18

Na wiosennym spotkaniu z mieszkańcami Oruni Prezydent Adamowicz obiecał remont ulicy Głuchej. Po spotkaniu w sali gimnastycznej Pan M. Kotłowski Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni potwierdził słowa Prezydenta, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

09:07, 10/09/18

Co dla nas zrobili członkowie rady dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce", Pani Ewa PATYK i Pan Krzysztof WIECKI?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

22:58, 06/09/18

OCH.."JUZ SA KARTY ROZDANE" POMIEDZY OPOZYCJA A RZADZACYMI W WEWNATRZ UKLADOW PARTYJNYCH..!!A NAIWNI WYBORCY BEDA MIELI ZLUDZENIE ZE SLUSZNIE WYBRALI PREZYDIUM RADY MIASTA I PREZYDENTA..byc moze bedzie brext ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA