Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 12/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku Oruńskiego. Będę wielkie zmiany na Gościnnej?

 1 dodane: 17:29, 05/02/19

tagi:

Rewitalizacja ulicy Gościnnej wchodzi w kolejną fazę. Kilkanaście miesięcy temu mieszkańcy Oruni zgłaszali swoje pomysły na zmiany w centrum Oruni, teraz miasto szuka firmy, która opracuje koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zagospodarowania przestrzeni publicznej Rynku Oruńskiego. Projektanci będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniem, w jaki sposób „uwolnić” ulicę Gościnną od ruchu samochodowego.

Obszar, którego dotyczyć będzie przyszła koncepcja
Obszar, którego dotyczyć będzie przyszła koncepcja
Fot. mat prasowe

Fotografia 1 z 1

Ważną częścią rewitalizacji Oruni będą zmiany na ulicy Gościnnej. Dyskusja na temat, jak zagospodarować centrum Oruni trwa nie od dzisiaj, a jedną z jej odsłon były debaty w Gościnnej Przystani. Grupa mieszkańców (wstęp był wolny dla wszystkich) zgłaszała swoje pomysły, a słuchali ich ludzie m.in. z gdańskiego wydziału rewitalizacji.

Co z samochodami na Gościnnej? To pytanie często przewijało się w dyskusji

By jednak rewitalizacja ulicy Gościnnej mogła postępować, niezbędna jest konkretna koncepcja. Taką dokumentację ma przygotować firma, która zostanie wybrana w ogłoszonym właśnie przez miasto konkursie. Zwycięzca dostanie od urzędników konkretne wytyczne, a przynajmniej niektóre z nich powstały na bazie wspomnianych akapit wyżej debat w GP.

Projektanci będą musieli zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie, w jakim stopniu ograniczyć ruch samochodowy na ulicy Gościnnej (aż do przejazdu w rejonie Smętnej). To właśnie ten temat był dla wielu uczestników debaty w Gościnnej Przystani bardzo istotny.

Miasto daje wytyczne odnośnie co do ruchu samochodowego w centrum Oruni

W dokumentacji konkursowej znalazły się tutaj następujące wytyczne.

- etapowe wyłączenie ruchu samochodowego z obszaru ul. Gościnnej od strony północnej do budynku starego Ratusza (Gościnna 1) przy dopuszczeniu ruchu dla mieszkańców, komunikacji miejskiej, służb oraz samochodów dostawczych;

- należy wziąć pod uwagę planowane zamknięcie przejazdu kolejowego w ul. Smętnej. Dojazd do budynku poczty, przychodni, WiMBP zapewniony jest od południowego wlotu z Traktu św. Wojciecha;

- w ciągu ul. Gościnnej na odcinku od kościoła do przejazdu kolejowego należy zaprojektować ciąg pieszo-jezdny typu woonerf. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zabezpieczenia przestrzeni przez parkowanie poza wyznaczonymi miejscami.

Gościnna zamieni się w deptak? Ma być jaśniej i bardziej zielono

Nie jest wykluczone więc, że przynajmniej część Gościnnej zamieni się w swoisty deptak. Pojawią się tutaj nowe ławki, stojaki rowerowe, kosze na smieci i inne miejsca do siedzenia. Ma być też więcej zieleni i zmienić ma się też nawierzchnia ulicy Gościnnej.

W koncepcji sporo uwagi ma zostać poświęcone oświetleniu ulicy Gościnnej – miasto chce, by iluminacja była spójna i obejmowała m.in. Ratusz Oruński, Kościół św. Jana Bosko i pomnik „Inki” na Gościnnej.

Rynek Oruński ma zostać objęty monitoringiem, a na Gościnnej będzie też zamontowany przenośny defibrylator.

Konserwator miejski nie widzi przeszkód, by na Gościnnej ustawić zabytkowy wagon tramwaju

Swoje wytyczne dla rewitalizacji Rynku Oruńskiego przedstawił też miejski konserwator zabytków.

W dokumencie skierowany do prezydenta miasta konserwator pisze m.in.: „Zaleca się wprowadzenie nawierzchni kamiennej dla całego rewitalizowanego obszaru ulicy Gościnnej. W przypadku architektury (ławki, kosze na śmieci, oświetlenie) rekomenduje się formy współczesne, ale szanujące kontekst i historię miejsca, a także jego przedmiejski charakter. Dopuszcza się możliwość postawienia wagonu tramwaju, pod warunkiem, że nie stanowić będzie to przeszkody w komunikacji”.

W ramach tej koncepcji projektanci mają też przygotować dokumentację dla przyszłych zmian w okolicy skweru przy torach (za dzisiejszym hotelem "Zatoka"). Cała dokumentacja dla Rynku Oruńskiego powinna być gotowa w tym roku. Pierwsze fizyczne zmiany na Gościnnej powinny rozpocząć się w przyszłym roku.

Galeria artykułu

Obszar, którego dotyczyć będzie przyszła koncepcja

Obszar, którego...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.17.250.*

07:24, 08/02/19

W jednym artykule o zamkniętych szlabanach opisywaliście iż samochody sięgają aż pod kuźnię. Jestem ciekawy gdzie je wciśniecie od strony Dworcowej. To jest tak jak za planowanie biorą się osoby totalnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.24.*

23:05, 06/02/19

Na Gościnnej jak wiadomo jest również szkoła muzyczna. Rodzice odbierają dzieci w późnych godzinach popołudniowych ok 20-tej. Gdzie mieli by poczekać? Myślę, że da się pogodzić rewitalizację z potrzebami ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

10:20, 06/02/19

"ciąg pieszo-jezdny typu woonerf". Czy koś wie jaki to ciąg???

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

10:17, 06/02/19

Genialny pomysł - wyłączyć ruch samochodowy z ul. Gościnnej. Ja mam też "GENIALNY" pomysł- wyłączyć z ruchu kolejowego przejazdy przy Dworcowej i Sandomierskiej.... i nie trzeba nam żadnych tuneli.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

03:52, 06/02/19

po zmianach ciagu komunikacji aut DO PRZYCHODNI .POCZTY TRZEBA BEDZIE CHODZIC PIESZO Z DWORCOWEJ !! bo tam parkin bedzie..a w pozostalej czesci Goscinnej POSTAWIC PARKOMETR CZASOWY !!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.63.*

20:51, 05/02/19

Ciekawe co z rewitalizacją niechlubnie zanidbanej części ciagu pieszego za torami do pawilonów przy placu na Związkowej/Przyjemnej?!!! Tam juz mozna łamac nogi i brodzić w błocie i tak juz od 55 lat od powstania ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA