Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 30/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rusza program "Złota rączka". Gdańscy seniorzy mogą zamówić bezpłatną pomoc przy drobnych naprawach w domu

 1 dodane: 16:39, 22/10/19

tagi:

Od teraz każdy gdańszczanin, który ukończył 75 lat, może liczyć na bezpłatną pomoc przy drobnych naprawach w domu. Ruszył właśnie pilotażowy projekt "Złota rączka dla seniora". To jeden z efektów podpisanego rok temu paktu, gdzie swój podpis złożyli przedstawiciele lewicowego Lepszego Gdańska i śp. prezydent Adamowicz.

mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Fotografia 1 z 1

- Z usług przysłowiowej „złotej rączki” skorzystać mogą przede wszystkim osoby samotne, niesamodzielne lub schorowane. Bezpłatna usługa dotyczy szeroko pojętych napraw, takich które z założenia można zrealizować w ciągu godziny. Może być to nawet tak prozaiczna sprawa jak zakup i wymiana żarówki - czytamy na miejskiej stronie gdansk.pl.

Może to być również np. naprawa cieknącego kranu, wymiana zniszczonych zawiasów, gniazdek czy uszczelek, podłączenie pralki.

Oferta skierowana jest do mieszkańców Gdańska, którzy skończyli 75 lat. Usługi świadczą fachowcy Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, którzy działają tutaj na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

By skorzystać z bezpłatnej pomocy trzeba zadzwonić do GSS (numer telefonu - 881 703 096). Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:30-15:30.

Senior nie płaci nic za pracę fachowca. Ze środków miasta pokrywany jest też koszt materiałów (ale tylko do 80 zł). Jeżeli materiały będą droższe, nadwyżkę będzie musiał zapłacić już gdańszczanin, który zamówił usługę.

Program, za który płacą gdańscy podatnicy, jest pilotażowy i potrwa do końca maja 2020 roku. To jeden z efektów podpisanego rok temu paktu, gdzie do porozumienia doszli przedstawiciele lewicowego Lepszego Gdańska i śp. prezydent Adamowicz.

Blisko rok temu tuż przed drugą turą wyborów w Gdańsku działacze lewicowego Lepszego Gdańska ogłosili, że poprą kandydaturę prezydenta Pawła Adamowicza. W zamian wymagali od władz miasta, by te zgodziły się na wprowadzenie w przyszłej kadencji kilku kluczowych punktów programu ich ugrupowania. Chodziło o postulaty ws. mieszkalnictwa socjalnego (w tym zakazu eksmisji na bruk i oddania do użytku blisko dwóch tysięcy mieszkań socjalnych), usług opiekuńczych, poszerzenia zakresu bezpłatnej komunikacji, usunięcia barier dla osób z niepełnosprawnościami czy reformy rad dzielnic.

Wśród postulatów znalazł się również program "złotej rączki". Realizacja wszystkich punktów paktu ma kosztować miasto nawet kilkaset milionów złotych.

Galeria artykułu

mat. ilustracyjne

mat....

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA