Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 29/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Profesor, któremu "brakowało zapachu dawnej Oruni". Jerzy Samp został patronem tramwaju w Gdańsku

 1 dodane: 07:16, 22/05/21

tagi:

- Ten tramwaj po prostu mu się należał - podkreślano podczas uroczystości, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele miasta, środowiska akademickiego i organizacji zrzeszających Kaszubów. Zmarły w 2015 roku profesor Jerzy Samp był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza, również Oruni.

Profesor, któremu
Profesor, któremu "brakowało zapachu dawnej
Fot. gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Profesor wiele lat mieszkał na Oruni.

W 2009 roku w wywiadzie dla portalu MojaOrunia.pl Jerzy Samp mówił: "Orunia była moją małą ojczyzną, przy czym zawsze identyfikowałem się ze starym Gdańskiem, ponieważ moi rodzice, a konkretnie ojciec pochodził ze starej, zakorzenionej głęboko w XIX wieku rodziny pomorskiej, mieszkającej w samym sercu Gdańska. Dom mojego dziadka znajdował się przy Targu Rybnym, po którym nie ma dzisiaj już śladu. Teraz w tamtym miejscu prowadzone są wykopaliska, a za chwilę stanie jakiś kompleks hotelowy, czy deweloperski. Gdy byłem chłopcem chodziliśmy tam z ojcem na zgliszcza starego Gdańska, a ojciec pokazywał mi, jak wyglądało jego dzieciństwo nad Motławą. I to była taka kraina mityczna dla mnie. Ja urodziłem się sześć lat po wojnie. Wydawało mi się, że te gruzy i ruiny zawsze takimi były".

To właśnie w tej rozmowie w kapitalnym stylu opowiadał o dawnej Oruni i przyznawał, że brakuje mu jej dawnego zapachu.

Profesor zmarł w 2015 roku. Miasto zdecydowało się teraz uczcić jego pamięć, nadając jego imię jednemu z tramwajów, który kursuje po Gdańsku. Jerzy Samp został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1075. Na burcie pojazdu jest wymalowane jego imię i nazwisko. W ten sposób już kilkadziesiąt mocno zasłużonych dla Gdańska osób zostało upamiętnionych.

W uroczystości dotyczącej Jerzego Sampa wzięli udział przedstawiciele jego rodziny, urzędnicy, naukowcy, członkowie organizacji zrzeszającej Kaszubów, a także reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 86, która nosi imię profesora.

- Gdańsk jest miastem niezwykle szczęśliwym i niezwykle bogatym. I wcale nie myślę o pieniądzach i o fantastycznych zabytkach – myślę o mieszkańcach tego miasta. Przez całą jego historię znajdowali się tu ludzie naprawdę wybitni. Wśród tego panteonu, śmiało możemy umieścić pana profesora Sampa. Ci wszyscy wielcy, których szanuje cały świat, są dumni z tego, że pochodzą z naszego miasta. To jest bardzo ważne, a tu w kontekście prof. Sampa szczególnie, bo trudno byłoby znaleźć osoby bardziej niż on, kompetentne jeśli chodzi o znajomość miasta i jego historię. Zasługi prof. Sampa na polu edukacji są nie do ocenienia. Dlatego to, że na różne sposoby odbiera od nas mieszkańców honory, w tym także takie, że zostaje patronem tramwaju – wybaczcie, że to powiem - ale jemu się to po prostu należy – mówił Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska.

Profesor Jerzy Samp

Profesor Jerzy Samp był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza. Napisał m.in: Droga na sabat (1981), Smętek. Studium kreacji literackich (1984), Gdańsk prawie nie znany (1993), Bedeker gdański (1996), Danzig von A bis Z (1997), Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze (2000), Miasto magicznych przestrzeni (2003).

Nie zapominał też o Oruni, napisał m.in. wydaną w 1992 roku książkę: „Orunia, Zabytki, historia, kultura". W 2009 roku w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Był m.in. członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Współtworzył również Instytut Kaszubski. Kierował Zakładem Pomorzoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim.

Galeria artykułu

Profesor, któremu "brakowało zapachu dawnej Oruni". Jerzy Samp został patronem tramwaju w Gdańsku

Profesor,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.216.*

10:10, 29/05/21

Szkoda że profesor jest wszędzie upamiętniany jedynie poza miejscem gdzie żył. Wstyd dla tak zapracowanych bezradnych. Mogliby choć tablice pamiątkową na budynku w którym mieszkał umieścić

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA