Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 19/10/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Najpierw praca, później...plac zabaw

 1 dodane: 20:02, 28/04/11

tagi:

W czerwcu ma zostać ogłoszona kolejna edycja skierowanego do organizacji pozarządowych konkursu na budowę 10 placów zabaw na terenie Gdańska. Jego organizatorem jest miasto, które zachęca mieszkańców do nadsyłania wniosków. Samo przerzucanie się pomysłami nie wystarczy, trzeba się wysilić i… założyć stowarzyszenie. Urzędnicy obiecują pomoc.

Najpierw praca, później...plac zabaw
Najpierw praca, później...plac zabaw
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W zeszłym roku do konkursu zgłosiły się dwie organizacje z Oruni: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej i Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Orunia". Pierwsza z nich wnioskowała o budowę placu zabaw przy ulicy Gościnnej 14 - za Domem Sąsiedzkim „Gościnna Przystań”. Członkowie SIL "Orunia" optowali natomiast za ulicą Ubocze. Tutaj plac zabaw miał być położony w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 16.

Oba wnioski zyskały akceptacje urzędników. Place zabaw funkcjonują tam z powodzeniem już od kilku miesięcy.

Drogo, ale jest!
W ubiegłorocznej edycji organizacje pozarządowe złożyły 11 ofert na budowę placów zabaw. W 10 przypadkach gmina na budowę przyznała 50 tys. zł, a w jednym przypadku na wniosek samych zainteresowanych było to 40 tys. zł.

- Konkurs się jak najbardziej sprawdził – przekonuje Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego w gdańskim Urzędzie.

Podobne zdanie mają liderzy wspomnianych wyżej oruńskich organizacji. Wskazują jednak na pewne ograniczenia.
- Tamto rozdanie pokazało nam, że kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych na budowę placu zabaw nie jest wielką sumą. Projekt architektoniczny, wyrównanie terenu, budowa ogrodzenia, mała architektura – to wszystko kosztuje niemałe pieniądze. Nagle okazuje się, że na zakup urządzeń zabawowych nie ma już tak dużo pieniędzy – tłumaczy Piotr Wróblewski, szef SIL „Orunia”.

Będą kolejne place?
Ale przekonuje, że w inicjatywę miasta warto się zaangażować.

- Fajnie, że jest taka możliwość.  Zawsze jest szansa, że na Oruni powstaną kolejne place zabaw. Nasza organizacja najprawdopodobniej ponownie wystartuje w projekcie. Przydałby się nam jednak partner, który będzie w stanie zaopiekować się nowowybudowanym placem zabaw. Może jeżeli powstanie u nas rada osiedla, to właśnie u radnych zyskamy wsparcie? – zastanawia się Wróblewski.

Z kolei GFIS nie planuje już udziału w konkursie.
- Chcemy skupić się teraz na rozbudowie placu zabaw przy ulicy Gościnnej. Mieszkańcy, którzy odwiedzają to miejsce, wskazują nam, że brakuje piaskownicy, stojaków na rowery, urządzeń do zabawy. Na to wszystko potrzeba oczywiście pieniędzy. Źródeł finansowania musimy szukać w różnych miejscach – opowiada Marianna Sitek-Wróblewska, prezes GFIS-u.

W tym roku konkurs zostanie ogłoszony w czerwcu. Jego rozstrzygnięcie planowane jest pod koniec lipca. Jak informują urzędnicy, maksymalne dofinansowanie projektu placu zabaw  wyniesie, tak jak poprzednio, 50 tysięcy złotych.

Jest stowarzyszenie, jest…zabawa
Merytorycznym wydziałem, który zajmuje się organizacją konkursu na budowę małych placów zabaw jest Wydział Programów Rozwojowych.
- Tam też mieszkańcy mogą się zgłosić po dokładne instrukcje i pomoc, co należy uczynić, by ubiegać się o miejskie fundusze na organizację placu zabaw, do czego oczywiście zachęcamy – mówi Kuczyńska.

W konkursie nie mogą wystartować wspólnoty mieszkaniowe (nie są organizacjami pozarządowymi). O place zabaw na swojej dzielnicy z powodzeniem mogą ubiegać się za to stowarzyszenia. Tu pojawia się szansa dla mieszkańców, którzy chcieliby złożyć swoje wnioski w miejskim konkursie. I współdecydować o tym, gdzie w ich okolicy ma pojawić się plac zabaw.

- W naszym urzędzie pracownicy, mający pod swoimi skrzydłami organizacje pozarządowe chętnie poinstruują mieszkańców, jakich formalności należy dopełnić by założyć stowarzyszenie – zapewnia Kuczyńska.

Informacji odnośnie kwestii formalnych, związanych z zakładaniem stowarzyszeń, w gdańskim urzędzie udzielają przedstawiciele Wydziału Spraw Obywatelskich (tel. 58 323 63 75).

Galeria artykułu

Najpierw praca, później...plac zabaw

Najpierw praca,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

stryker

89.77.71.*

22:43, 19/05/11

Już wiadomo co z placem zabaw przy Gościnnej ? Bo jak na razie to plac dla dużych dzieci.... Zrobienie zwykłej piaskownicy to chyba nie taki duży koszt ? Były wybory ... poszedłem teraz niech ktoś tam zbije ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.101.*

21:27, 07/05/11

Jak najbardziej jestem za placem zabaw za pawilonami przy ul.Związkowej. Po wyborach trzeba się zmobilizować i uderzyć do naszej pierwszej Rady Osiedla, aby wystosowała pismo do UM.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

16:50, 30/04/11

haaha "zróbcie" chyba zróbmy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.100.*

15:03, 30/04/11

jestem za placem za pawilonami jest tam tyle miejsca i dzieci nie musiałyby przez tory przechodzić,dzieci od 7 lat spokojnie mogłyby same się bawić .ż tej strony torów jest bardzo dużo dzieci,a place zabaw za ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.100.*

21:05, 29/04/11

Plac zabaw na ul Związkowej,za pawilonami,aby dzieci mogły bawić się bezpiecznie nie przechodząc przez tory kolejowe

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

08:22, 29/04/11

Plac zabaw w parku za domem kultury!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA