Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 06/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Praca za długi

 2 dodane: 06:53, 30/07/09

tagi:

Na Oruni blisko 40 proc. mieszkańców lokali komunalnych ma długi wobec Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Część z dłużników może odpracować swoje zaległości.

Praca za długi
Praca za długi
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 2

Wczorajszy dzień był  dla pana Dominika Narkiewicza pierwszym dniem odpracowywania długów wobec GZNK. O 8:00 rano przystąpił do pracy nad przydzielonym mu zadaniem – sprzątaniem chodnika przy Trakcie Św. Wojciecha. Panu Dominikowi pomagała siostra Ewa.
- W budżecie domowym powstały małe zaległości – mówi pan Dominik. - Wylądowałem ostatnio w szpitalu, musiałem kupić lekarstwa, a jakby tego było mało zepsuła mi się pralka i trzeba było ją wymienić. Niestety, emerytura nie przychodzi raz w tygodniu, więc zaległości zebrało się na sumę 600 zł. Odpracowanie tych pieniędzy zajmie nam około 2 tygodni.

Tylko część dłużników, niestety, ta mniejsza, może odpracować w ten sposób zobowiązania. Takiej możliwości nie mają dłużnicy notorycznie niepłacący swoich zobowiązań, czyli większość. W ten sposób rozliczyć się mogą wyłącznie lokatorzy, których długi nie przekroczyły 15 tys. złotych. GZNK przewiduje dla nich możliwość prac biurowych i administracyjnych, np.: kopertowanie i dostarczanie wezwań, segregowanie i kserowanie dokumentów oraz prace zewnętrzne, czyli najczęściej porządkowe.
- Dostosowujemy się do trybu życia naszych dłużników. Są osoby, które pracują dwie godziny dziennie, np. przed i po pracy, i inne pracujące w pełnym wymiarze – mówi rzecznik GZNK Tadeusz Piotrowski. – Stawki są ustalone zarządzeniem dyrektora. Są podzielone na dwa rodzaje. Od sztuki, np. jednej zaklejonej koperty – 10 groszy lub za godzinę – od 5,00 do 5,50 zł.

Co miesiąc GNZK robi analizę zadłużenia, na tej zasadzie przygotowuje tzw. strategię windykacyjną i wysyła wezwania do dłużników. Na tych wezwaniach jest informacja, że zobowiązania można zamienić na pracę. W ten sposób zgłasza się do GZNK od kilku do kilkunastu dłużników miesięcznie.
- Osoby, które podjęły regularne opłacanie bieżących należności w każdej chwili mogą liczyć również na pomoc Gminy Gdańsk i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mam tu na myśli Program Wyjścia z Bezdomności, jak i Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w sprawach przyznania dodatku mieszkaniowego – mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Dimitris Tadeusz Skuras.
Drugą, najpopularniejszą  formą pomocy dla zadłużonych mieszkańców jest rozłożenie na raty spłaty zadłużenia. Maksymalny okres udzielenia ulgi w spłacie zadłużenia wynosi 24 miesiące.

Galeria artykułu

Praca za długi

Praca za długi ...

Praca za długi

Praca za długi ...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

laiczka

 

15:57, 26/09/09

Uważam ze ktos wpadł na swietny pomysł i umozliwil uczciwym ludziom taką mozliwosc spłaty długu mieszkaniowego.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:43, 21/09/09

Szkoda, że tak niewielu ludzi korzysta z tej formy spłaty, wlokących się czasem od lat zadłużeń.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA