Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 26/09/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia musi poczekać na nowych mieszkańców

 1 dodane: 15:53, 23/07/12

tagi:Trakt św. WojciechaopóźnieniaTBS

Opóźnienia na budowie TBS-ów przy Trakcie św. Wojciecha: pierwsi lokatorzy wprowadzą się tutaj najwcześniej dopiero w czerwcu 2013 roku.

Orunia musi poczekać na nowych mieszkańców
Orunia musi poczekać na nowych mieszkańców
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Jesteśmy w trakcie zmiany wykonawcy. Dodatkowo złodzieje ukradli nam elementy trafostacji. Na budowie przez jakiś czas był problem z zasilaniem. Roboty musiały zostać spowolnione – tłumaczy Ewa Batkowska z Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Motława”.

“Budowa” to trwająca od września 2011 roku inwestycja przy Trakcie św. Wojciecha 183.

W miejsce wyburzonej na początku 2010 roku kamienicy, powstają tam trzy czterokondygnacyjne bloki. Zostanie tu oddanych w sumie 137 mieszkań. Wstępnie przedstawiciele TBS "Motława" (miejska spółka i inwestor budowy przy Trakcie św. Wojciecha 183) planowali, że pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się tutaj już w marcu 2013 roku. Orunia będzie musiała jednak poczekać dłużej na nowych mieszkańców.

- Przewidywany termin zasiedlenia to czerwiec 2013 roku – mówi Batkowska. - Obecnie trwają roboty, związane z wykończeniem stanu surowego. Wszelkie inne daty prac będą znane po wyłonieniu nowego wykonawcy – dodaje przedstawicielka spółki.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że obecny wykonawca mógł mieć problemy finansowe. Trudno jednak w tej sprawie o oficjalny komentarz.

Na budowie zaszła jeszcze jedna ważna zmiana. – Po ostatniej kradzieży na blisko 20 tysięcy złotych, znacznie wzmocniliśmy tutaj ochronę. Sytuacja wygląda teraz dużo lepiej – komentuje Batkowska.

Zawirowania wokół wykonawcy to także brak odpowiedzi na kolejne pytanie: kiedy zostanie wykonany lewoskręt na Trakcie św. Wojciecha (wysokość dawnej pizzeri Carolla, tuż obok wjazdu do Biura Obsług Mieszkań nr 4), który będzie prowadził do nowego osiedla?

Zgodnie z pierwotnym harmongramem robót miało to być wykonane na przełomie sierpnia i września. Teraz wszystko odsunęło się w czasie.

Przynajmniej na jednym "froncie" inwestycji nie ma żadnych opóźnień.
- Na chwilę obecną trwa nabór rodzin, które będą tu mieszkać – mówi Batkowska.

Przypomnijmy, lokali wybudowanych przez TBS-y nie można nabyć na wolnym rynku. Są one przeznaczone dla najemców z gminnej listy oczekujących na mieszkanie. Aby móc ubiegać się o taki lokal należy spełniać określone przez uchwałę Rady Miasta Gdańska wymogi.

Mieszkańcy TBS-ów przy Trakcie św. Wojciecha zapłacą czynsz (nie są w niego wliczane opłaty za ciepłą wodę czy prąd) 12,50 złotych za metr kwadratowy. Ponadto zobowiązani są także do wniesienia tzw. kwoty partycypacji – 1200 złotych za metr kwadratowy.

Jeżeli więc mieszkanie liczy przykładowo 50 metrów kwadratowych, lokator musi zapłacić za nie 60 tysięcy złotych. W trzech ratach. Pierwszą (tysiąc złotych) uiszcza przy zawarciu umowy partycypacyjnej, drugą płaci do 30 listopada 2012 roku (9 tysięcy złotych) i resztę przed przeprowadzką do nowego mieszkania.

Lokatorzy TBS są najemcami, nie właścicielami.
Ustawienie budynków na Trakcie św. Wojciecha 183 względem siebie będzie przypominać kształt litery U. W jednym z bloków, ułożonym równolegle do Traktu Św. Wojciecha zarezerwowano przestrzeń na lokal usługowy (jego powierzchnia to 71m2). Dwa pozostałe budynki (leżące bliżej torów kolejowych) będą miały kształt litery L. Na ich dziedzińcu zaprojektowano niewielki plac zabaw. Osiedle nie będzie ogrodzone.

W pobliżu bloków powstanie parking na 167 samochodów.

Bloki nie będą miały piwnic, ani wind. Dachy będą płaskie (taki wymóg stawiały warunki zabudowy dla tego terenu), domy - murowane z bloków silikatowych, ocieplone styropianem.
Lokale na parterze będą miały balkony. Do każdego budynku będzie można dostać się za pomocą pochylni – ma to być ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Na osiedlu nie będzie monitoringu.

Mieszkania będą wykończone „pod klucz”. Na podłogach w przedpokoju leżeć będą wykładziny dywanowe, w kuchniach – wykładziny PCV, ściany łazienek pokryte zostaną kafelkami. Każde z mieszkań zostanie wyposażone w prysznic, umywalkę, toaletę i kuchenkę gazową. Przeciętny lokal będzie liczył około 50 metrów kwadratowych, najczęściej będą to dwu lub trzypokojowe mieszkania, choć nie zabraknie też kawalerek.

Galeria artykułu

Orunia musi poczekać na nowych mieszkańców

Orunia musi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.107.14.*

12:22, 26/08/12

Moim zdaniem lepiej płacic czynsz za takie mieszkanie, niż wynajmować od kogoś starą ruderę. Partycypację można odzyskać przy wyprowadzeniu się. Czynsz nie jest niski... Ale coź, kredyt mieszkaniowy to też duży ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.162.237.*

23:02, 24/07/12

Coś za coś komuna się skończyła,trzeba płacić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.213.*

13:28, 24/07/12

Przynajmniej nie wprowadzą się tu lumpy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.66.*

09:07, 24/07/12

To normalne że jak nie płacisz to wylatujesz z hukiem. Jak może być inaczej? Kto ma płacić czynsz za kogoś?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.73.*

20:15, 23/07/12

niech obniża czynsze w starych ruinach tak jak było kiedys ale nie...tbs zniszcza ludzi biednych bo jak tam nie zaplacisz to z hukiem wylecisz

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.79.*

19:20, 23/07/12

dokładnie. nie dość że trzeba słono zapłacić to praktycznie masz zero praw.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.151.*

18:47, 23/07/12

To właśnie jest Tanie Budownictwo Społeczne. Płacisz 1/3 ceny rynkowej za metr, i nadal zostajesz z gołą dupą:-)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA