Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 09/03/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

TBS-y ruszają raz jeszcze

 1 dodane: 14:04, 24/10/12

tagi:

Na 99 procent we wrześniu 2013 roku wprowadzą się tutaj pierwsi lokatorzy – deklarują przedstawiciele TBS „Motława”, inwestora odpowiedzialnego za budowę trzech bloków na Trakcie św. Wojciecha. 9 października podpisano umowę z nowym wykonawcą.

Budowa przy Trakcie św. Wojciecha 183 zaczęła się we wrześniu 2011 roku
Budowa przy Trakcie św. Wojciecha 183 zaczęła się we wrześniu 2011 roku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Trakt św. Wojciecha 183 – w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu stała zdewastowana kamienica, od września 2011 roku trwa budowa trzech bloków. Ma tu zostać oddanych w sumie 137 mieszkań. Nic dziwnego więc, że na Oruni, gdzie nowych inwestycji mieszkaniowych jest jak na lekarstwo, a te które powstają są mocno krytykowane („hotelowiec” z Ubocze 24), budowa przy Trakcie 183 budzi spore zainteresowanie mieszkańców.

Problem w tym, że kolejne terminy oddania 137 mieszkań przesuwają się w czasie. Kilka miesięcy temu na budowie grasowali złodzieje, którzy ukradli tam elementy trafostacji. W efekcie maszyny zostały pozbawione prądu, prace zostały wstrzymane.

Później nadeszła jeszcze gorsza informacja. Wykonawca robót ogłosił upadłość, inwestor – Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława” musiał rozpisać kolejny przetarg. Tym razem na dokończenie prac.

- Zostało złożonych w sumie 6 ofert, jedna została odrzucona z przyczyn formalnych. Wybraliśmy najkorzystniejszą z nich. Wykonawcą została firma BUDREM RYBAK. Koszt dokończenia robót oszacowaliśmy na 23 miliony 200 tysięcy złotych – mówi nam Ewa Batkowska z TBS „Motława”.

9 października została podpisana umowa z nowym wykonawcą. Dzień później inwestor przekazał firmie BUDREM RYBAK plac budowy.

- I właśnie od 10 października wykonawca ma 10 miesięcy na zakończenie wszystkich prac. Termin ten może przedłużyć się tylko w wyjątkowym przypadku – jeżeli odnotujemy bardzo surową zimę i uniemożliwi to wykonawcy wykonanie robót – tłumaczy Batkowska.

Jak dodaje, pierwsi lokatorzy powinni wprowadzić się pod nowy adres już we wrześniu przyszłego roku. – Na 99 procent tak właśnie się stanie. Ten 1 procent sobie rezerwujemy w razie jakiś naprawdę wyjątkowych warunków atmosferycznych – uśmiecha się reprezentantka TBS „Motława”.

Wykonawca ma jeszcze w tym roku doprowadzić wszystkie budynki do stanu surowego zamkniętego. W czasie zimy front robót przeniesie się w inne miejsce – wykańczane będą wnętrza bloków.

Inwestor wystąpił do PKP z wnioskiem o budowę (przy okazji remontu linii E-65) ekranów na odcinku, który pozwoliłby osłonić nowe bloki od hałasu przejeżdżających pociągów. Nie ma jeszcze odpowiedzi na to pismo. Co ciekawe, jeżeli w życie wejdą urzędnicze plany odnośnie budowy Nowego Traktu św. Wojciecha, TBS „Motława” będzie też postulował o budowę tutaj kolejnych ekranów – tym razem przy nowopowstałej ulicy.

Przypomnijmy, lokali wybudowanych przez TBS-y nie można nabyć na wolnym rynku. Są one przeznaczone dla najemców z gminnej listy oczekujących na mieszkanie. Aby móc ubiegać się o taki lokal należy spełniać określone przez uchwałę Rady Miasta Gdańska wymogi.

Mieszkańcy TBS-ów przy Trakcie św. Wojciecha zapłacą czynsz (nie są w niego wliczane opłaty za ciepłą wodę czy prąd) 12,50 złotych za metr kwadratowy. Ponadto zobowiązani są także do wniesienia tzw. kwoty partycypacji – 1200 złotych za metr kwadratowy.

Jeżeli więc mieszkanie liczy przykładowo 50 metrów kwadratowych, lokator musi zapłacić za nie 60 tysięcy złotych. W trzech ratach. Pierwszą (tysiąc złotych) uiszcza przy zawarciu umowy partycypacyjnej, drugą płaci do 30 listopada 2012 roku (9 tysięcy złotych) i resztę przed przeprowadzką do nowego mieszkania.

Lokatorzy TBS są najemcami, nie właścicielami.

Ustawienie budynków na Trakcie św. Wojciecha 183 względem siebie będzie przypominać kształt litery U. W jednym z bloków, ułożonym równolegle do Traktu Św. Wojciecha zarezerwowano przestrzeń na lokal usługowy (jego powierzchnia to 71m2). Dwa pozostałe budynki (leżące bliżej torów kolejowych) będą miały kształt litery L. Na ich dziedzińcu zaprojektowano niewielki plac zabaw. Osiedle nie będzie ogrodzone.

W pobliżu bloków powstanie parking na 167 samochodów.

Bloki nie będą miały piwnic, ani wind. Dachy będą płaskie (taki wymóg stawiały warunki zabudowy dla tego terenu), domy - murowane z bloków silikatowych, ocieplone styropianem.
Lokale na parterze będą miały balkony. Do każdego budynku będzie można dostać się za pomocą pochylni – ma to być ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Na osiedlu nie będzie monitoringu.

Mieszkania będą wykończone „pod klucz”. Na podłogach w przedpokoju leżeć będą wykładziny dywanowe, w kuchniach – wykładziny PCV, ściany łazienek pokryte zostaną kafelkami. Każde z mieszkań zostanie wyposażone w prysznic, umywalkę, toaletę i kuchenkę gazową. Przeciętny lokal będzie liczył około 50 metrów kwadratowych, najczęściej będą to dwu lub trzypokojowe mieszkania, choć nie zabraknie też kawalerek.

Galeria artykułu

Budowa przy Trakcie św. Wojciecha 183 zaczęła się we wrześniu 2011 roku

Budowa przy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.11.150.*

08:50, 25/10/12

A skąd to wiadome?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

17:10, 24/10/12

Jutro :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.230.*

16:55, 24/10/12

A kiedy powstanie Biedronka

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA