Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 24/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Festyn w Parku Oruńskim po raz piętnasty

 1 dodane: 16:27, 28/05/13

tagi:

W najbliższą niedzielę (2.6) o godzinie 13 rozpocznie się XV Wielki Festyn Oruński. Impreza, na której regularnie bawi się po tysiąc i więcej osób, tradycyjnie odbędzie się w Parku Oruńskim.

Festyn w Parku Oruńskim po raz piętnasty
Festyn w Parku Oruńskim po raz piętnasty
Fot. redakcja

Fotografia 1 z 1

- To już nasza oruńska tradycja. Takie wspólne oruńskie święto. Liczymy, że tak jak co roku podczas naszych imprez Park Oruński odwiedzą tłumy osób – mówi Piotr Wróblewski, szef Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Orunia”, które jest organizatorem niedzielnej zabawy.

- Festyn Oruński to także dowód na to, ile dobrego można zrobić. kiedy działa się razem. Bo organizacja zabawy leży na barkach wielu osób, każdy dokłada swoją „cegiełkę”. To wspólny wysiłek wielu partnerów SIL – przypomina.

Wróblewski uważa również, że Festyn to doskonały sposób na wypromowanie Parku Oruńskiego. W zeszłych latach na imprezie bawili się nie tylko oruniacy, ale także mieszkańcy Chełmu i południowych dzielnic Gdańska.

Na imprezie pojawi się również prezydent Paweł Adamowicz. Będzie to też okazja dla mieszkańców Oruni, aby zapytać prezydenta, kiedy rozpocznie się renowacja tego ważnego dla Gdańska zieleńca.

Festyn rozpocznie się o godzinie 13 od parady uczniów szkół i przedszkoli oruńskich, którzy w asyście nauczycieli przejdą spod kościoła przy ulicy Gościnnej do Parku Oruńskiego.

Na ustawionej w Parku scenie występować będą dzieciaki z lokalnych przedszkoli i szkół. Z pewnością nie zabraknie tutaj radosnej twórczości, odrobiny tremy dla wykonawców i dużo śmiechu dla publiczności.  Będą również koncerty zespołów. O 14 zagra zespół z Rabki „Mali Rabianie”, a o 18 – Pilwiński Band.

Tak jak w zeszłym roku, Park będzie podzielony na szereg najprzeróżniejszych krain dla dzieci. Właśnie z nimi związany jest konkurs. Główną nagrodę ufundował Lech Kaźmierczyk, radny miasta.  Nagrody fundują w tym roku również bank WBK i Grażyna Wyrwicka z przychodni „Remed-Lectus”.

W różnych punktach Parku ustawione zostaną zjeżdżalnie, trampoliny, dmuchane zamki i labirynty. Dla szczególnie odważnych czekają wielkie kule, do których będzie można wejść i w nich pochodzić po oruńskim stawku. Część tych atrakcji jest płatna. To, że niektóre z tych atrakcji będą darmowe to również zasługa lokalnej Rady Osiedla. Z budżetu Rady przeznaczono w tym roku 5, 5 tysiąca złotych na wsparcie festynu.

Ważnym wydarzeniem podczas niedzielnej imprezy będzie uroczyste wręczenie honorowego odznaczenia – Medalu Kawalera Syrenki Oruńskiej. Nagrodę tę uzyskuje wybitna osobowość, która szczególnie zasłużyła się dla Oruni. Dwa lata temu odznaczony został profesor Jerzy Samp. Rok temu tytuł „Orunianina Roku” przypadł artyście Janowi Miśkowi. 

Znamy już tegorocznego laureata. A właściwie laureatkę. Medal Kawalera Syrenki Oruńskiej przypadnie Urszuli Szkutnik, 70-letniej mieszkance ulicy Rubinowej. Pani Urszula pełni na Oruni kilka funkcji, wszystkie społecznie. Jest radną osiedla, koordynatorem Salezjanów Współpracowników i wspólnie z kolegami i koleżankami z tej organizacji mocno udziela się w Caritasie. Tegoroczna laureatka śpiewa również w lokalnym chórze „Ave”.

- Jestem bardzo zaskoczona takim wyróżnieniem. Ale oczywiście bardzo się cieszę – mówi nam pani Urszula.

Organizatorzy zabawy apelują do mieszkańców o nieparkowanie swoich samochodów po obu stronach ulicy Raduńskiej i Nowiny. Swoje auta można zostawić na parkingu przy dawnym sklepie Zatoka, przy Gimnazjum nr 10, a także na placu przy ulicy Gościnnej.

Na Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Orunia”, składają się: Gdański Archipelag Kultury, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 3 Gdańsk Orunia, Komisariat nr 1 w Gdańsku, NZOZ Remed Lectus, parafia pw. Św. Jana Bosko, Pizzeria Leone, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, Przedszkola (nr 9, nr 11, nr 24, nr 77, „Krasnal”), SALOS, Szkoły ( Gimnazjum nr 10, Szkoła Podstawowa nr 16, Szkoła Podstawowa nr 40, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego w Gdańsku, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego, ZKPiG nr 5, Gdańska Szkoła Podstawowa, Gdańskie Gimnazjum, Gdańskie Liceum Ogólnokształcące) Środowiskowy Dom Samopomocy MOPR, Zespół ds. Rodziny i Dziecka MOPR, oruńskie drużyny harcerskie i Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej "Akces".
Patronat honorowy imprezy: prezydent Paweł Adamowicz.
Wsparcia finansowego użyczyli: Rada Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” – 5,5 tys. zł, Urząd Miejski w Gdańsku – 3 tysiące złotych.

Gdański Archipelag Kultury użyczy sceny i nagłośnienia.

Galeria artykułu

Festyn w Parku Oruńskim po raz piętnasty

Festyn w Parku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

hugon

213.158.217.*

07:29, 04/06/13

Kiepską już ma Pan pamięć,Panie redaktorze,Piotrze...,albo złośliwie pomija Pan tego \\\"Orunianina\\\"sprzed dwóch lat.Ale nie może Pan wprowadzać ludzi w błąd!Pan Prof.J.Samp pierwszy otrzymał Order Syrenki ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.95.*

09:48, 02/06/13

Piwo śpiew kobiety to jest to

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.174.80.*

14:22, 29/05/13

Fajne miejsce na Letni Festyn, Super Reklama dla Parku Oruńskiego który stara się "Rewitalizację".

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.221.*

10:19, 29/05/13

popieram działania na rzecz dzielnicy szacunek mam dla organizatorów ale czy miejsce jest odpowiednie?Ten skrawek przyrody powinien być pod szczególna ochroną Czy mieszkańcy Oliwy robią festyny w swoim parku? ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

09:46, 29/05/13

trochę nie rozumiem, bo 5,5 tys idzie od rady 3 tysiące od miasta, a nie ma pieniędzy nawet na małą inwestycje w Parku Oruńskim? Tym samym zapoczątkowania rewitalizacji Parku? No może 8 tysięcy to mało, ale ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

22:41, 28/05/13

Super :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.190.*

20:26, 28/05/13

Zapowiada sie, jak zawsze, pięknie. Trzeba tylko zamówic ładna bezdeszczową pogodę :)))

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA