Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Z Oruni do Cannes i z powrotem

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 3 dodane: 18:04, 30/09/13

tagi:OruniaElżbieta Benkowskafilm

W piątek 11 października o godz. 18.00 Stacja Orunia zaprasza na wieczór z filmami Elżbiety Benkowskiej. Ta młoda reżyserka z Oruni dotarła z jednym ze swoich filmów aż do Cannes.

Z Oruni do Cannes i z powrotem
Z Oruni do Cannes i z powrotem
Fot. redakcja

Fotografia 1 z 3

O sukcesie młodej orunianki, której film kręcony w części na Oruni dotarł aż do Festiwalu w Cannes pisaliśmy tutaj.

film Benkowskiej został wybrany spośród 3500 dzieł zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów i znalazł się wśród 9 produkcji, które będą walczyć o Złotą Palmę dla filmów krótkometrażowych.
Film „Olena” był między innymi kręcony na granicy Oruni i Olszynki.  – To historia dwóch mieszkańców Ukrainy, kobiety i mężczyzny. Poprzez Polskę jadą do Szwecji. W pociągu ginie im paszport, są zmuszeni szukać pomocy. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ta próba przetestuje ich związek – opisuje jego fabułę Benkowska.
"Olena", dzieło Benkowskiej został wybrany spośród 3500 dzieł zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów i znalazł się wśród 9 produkcji, które walczyły o Złotą Palmę dla filmów krótkometrażowych.
– To historia dwóch mieszkańców Ukrainy, kobiety i mężczyzny. Poprzez Polskę jadą do Szwecji. W pociągu ginie im paszport, są zmuszeni szukać pomocy. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ta próba przetestuje ich związek – opisywała nam jego fabułę Benkowska.

Nie udało zdobyć się nagrody w Cannes, ale młoda artystka nie zamierza spoczywać na laurach. O jej plany będzie można ją zapytać już 11 października. To właśnie wtedy (o godzinie 18) w Dworku Artura odbędzie się projekcja jej filmów, a później przyjdzie czas na spotkanie autorskie.

Stacja Orunia, organizator wydarzenia o młodej artystce pisze następująco: "Elżbieta Benkowska nieprzypadkowo urodziła się w 55. urodziny Romana Polańskiego. Mieszkanka Oruni, córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i Obywatela Wolnego miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem. Zaczęła od krótkiego filmu dokumentalnego o hokeistce, obecnie bardziej interesują ją filmy fabularne. Jest absolwentką reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Filmy zaczęła kręcić w dniu swoich 18. urodzin, gdy dostała pierwszą kamerę. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, serbsku i chorwacku, jej słoweński jest średnio zaawansowany, zna także podstawy łaciny, greki koine i staro-cerkiewno-słowiańskiego."

Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Hokeistka”, „Solo” oraz „Olena”. Po projekcji zapraszamy na spotkanie i rozmowę z autorką.

„Hokeistka”, 2010

Kasia Klata jest jedną z pionierek kobiecego hokeja w Polsce. Jest zawodniczką, pierwszej polskiej kobiecej drużyny GKS-u Stoczniowiec Gdańsk, która stoi na progu dorosłości. Film ten pokazuje nie tylko kim jest Kasia na lodowej tafli, a przede wszystkim jaki wpływ ma hokej na to kim jest poza lodowiskiem.

Realizacja: Elżbieta Benkowska
Montaż: Elżbieta Benkowska
Muzyka:  Zespół z miejscowości Strzegom

„Solo”, 2011

Jedna dziewczyna chwali się drugiej swoim nowym telefonem, nagle zjawia się trzecia, nielubiana koleżanka.

Reżyseria: Elżbieta Benkowska

Scenariusz: Elżbieta Benkowska

Zdjęcia: Łukasz Ostalski

Rekwizyty: Natalia Smykowska, Piotr Kobzdej

Dźwięk: Przemysław Wotus, Łukasz Laskowski

Produkcja: Gdyńska Szkoła Filmowa (Gdynia)

Obsada aktorska: Oksana Terefenko, Aleksandra Konior, Małgorzata Polakowska

„Olena”, 2013

Para młodych Ukraińców, Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży.

Reżyseria: Elżbieta Benkowska

Scenariusz: Elżbieta Benkowska
Zdjęcia: Sławomir Witek
Montaż: Elżbieta Benkowska 
Scenografia: Marta Grabicka 
Kostiumy: Aleksandra Przyłuska 
Muzyka: Alejandro Bermudez Pascual 
Kierownik produkcji: Joanna Pultyn

Producent: Leszek Kopeć, Jerzy Rados
Występują: Oksana Terefenko, Igor Aronov, Sebastian Perdek, Krzysztof Gordon

W 2013 roku film dostał nominację do nagrody Złotej Palmy w Cannes oraz nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie World Shorts & Short Anima na Sopockim Festiwalu Filmowym.

http://www.filmweb.pl/film/Olena-2013-684722

 

Stacja Orunia / Dworek Artura GAK

ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk

tel. 58 306 66 76 w. 37, e-mail: dworekartura@gak.gda.pl

Galeria artykułu

Z Oruni do Cannes i z powrotem

Z Oruni do...

Z Oruni do Cannes i z powrotem

Z Oruni do...

Plakat do filmu "Olena" reż. Elżbieta Benkowska

Plakat do filmu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA