Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 26/02/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn

 10 dodane: 20:15, 16/10/13Artykuł Czytelnika

tagi:

Apelujemy do radnych miasta, wojewódzkiego konserwatora zabytków i prosimy o interwencję - pisze Grzegorz Jezierski, szef Oruńskich Warsztatów Fotograficznych. I opisuje historię niszczejącego na naszych oczach zabytkowego Dworu Zakoniczyn.

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn
Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn
Fot. Grzegorz Jezierski

Fotografia 1 z 10

Niniejszy tekst napisał Grzegorz Jezierski, szef Oruńskich Warsztatów Fotograficznych, który oprócz zdjęć wykonał przy tym materiale iście dziennikarską robotę. Zadzownił do radnych i do Konserwatora Zabytków. O pomoc poprosił także i nasz portal - już niedługo wyślemy stosowne pytania do odpowiednich instytucji.

Grzegorz Jezierski: Podczas ostatniego sobotniego pleneru OWF zajrzeliśmy też na Zakoniczyn, by popatrzeć na Dwór Zakoniczyn.

Historia rycerskiego majątku zwanego pierwotnie Zankonczyn rozpoczęła się na początku XIV wieku. Niewiele wiadomo o jego pierwszych właścicielach. Sama nazwa z czasem uległa zniemczeniu na Zankenzin, by w czasach nam współczesnych przeobrazić się w Zakoniczyn.

Dzisiejszy dworek wzniesiony został w połowie XIX wieku i do wybuchu II wojny światowej był siedzibą właścicieli okolicznych ziem. Ostatnimi była rodzina Wendtów, która została tam zamordowana przez żołnierzy Armii Czerwonej i pochowana w parku otaczającym dom.

Po wojnie majątek przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne, które zlikwidowano po 1990 roku. Lata zaniedbań zrobiły swoje. Budynek niszczeje i z roku na rok jego stan systematycznie się pogarsza, choć nadal mieszkają w nim ludzie. Pomimo odpadających tynków, powybijanych okien poddasza, zagrzybienia i mocno zniszczonej, ale w dużej mierze oryginalnej stolarki łatwo można jeszcze dostrzec architektoniczny kunszt projektantów i budowniczych dworku.

Poprzedni Wojewódzki Konserwator Zabytków znany z wielu zaniedbań i opieszałości nie zadbał by otoczyć opieką z urzędu ten piękny budynek. Dzięki temu sprzedano w 2008 roku zabytek wraz z okolicznymi terenami Przedsiębiorstwu Budowlanemu Górski.

Niestety pomimo iż upłynęło 5 lat, nowy właściciel nie wykonał żadnych prac by ochronić zabytkowy dwór. Spać może bezpiecznie, gdyż Miejski Konserwator Zabytków przez zaniechania poprzedniego Wojewódzkiego Konserwatora nie ma praktycznie żadnego wpływu na poczynania właściciela nieruchomości.

Bardzo miła Pani Dyrektor Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski. Pani Katarzyna Sasiak nie potrafiła niestety udzielić żadnych konkretnych informacji co do planów remontu i zabezpieczenia budynku. Park z częściowo zarośniętym stawem są już stopniowo otaczane i wchłaniane przez rozrastające się nowe dzielnice południowej części miasta.

Architektoniczna perełka niszczeje od wielu lat. Zainteresowaliśmy sprawą Dworu Zakoniczyn Radnego Miasta, Pana Piotra Grzelaka, mamy nadzieję że zostaną podjęte działania ratujące niszczejący zabytek.

Apelujemy do Radnych Miasta i prosimy o interwencję. Przypominamy Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków że na mocy Ustawy, może on nakazać ochronę i wymóc przeprowadzenie prac pomimo że nie jest zabytek ten wpisany z urzędu.

Czy zawsze musimy czekać na całkowita dewastację jak w przypadku Oruńskiej Kuźni czy Dworu na Olszynce? Kuźnia pomimo zaniedbań urzędniczych w ostatnim momencie ocalała, Dwór Olszynka choć zawalały się kolejne jego budynki, przed całkowitym rozpadem sprzedano z ustalonym grafikiem prac konserwatorskich. Uratujmy Dwór Zakoniczyn.

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn

Artykuł...

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn

Artykuł...

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn

Artykuł...

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn

Artykuł...

Artykuł czytelnika: Uratujmy Dwór Zakoniczyn

Artykuł...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.0.38.*

22:12, 01/10/18

wokol dworku byly historyczne zabudowania gospodarcze i unikatowymi zabudowaniami hydrotechnicznymi. na oczach gdanszczn kruszarki betonu gorskiego to zniszczyly. gorski czlek nie do ruszenia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.202.*

23:01, 01/05/16

Przypadkowo natknęłam się na ten dwór wędrując po okolicznych osiedlach. Już z daleka zachwycił mnie swą urodą.Mam nadzieję że uda się go uratować, jest taki piękny!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.222.*

09:44, 02/11/13

tym jesteśmy jaka jest nasza historia........

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.32.*

20:15, 25/10/13

a górski ma gdzieś zabytki i wysadzi tą ruine

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.123.*

13:10, 17/10/13

Szkoda takiego miejsca przecież w tej części Gdańska nie ma w ogóle zabytkowych budynków!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.194.*

21:52, 16/10/13

Przedsiebiorstwo Górski prawdopodobnie włascicielem jest już od 2004 roku - zatem 9 lat doprowadzają do ruiny budynek, SKANDAL - BUDOWLAŃCY!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

20:43, 16/10/13

I kolejne cudeńko, ch... w bombki strzeli! Swoją drogą, ciekawi mnie czy ówcześni mieszkańcy robią cokolwiek by wymóc na urzędnikach fragment zainteresowania budynkiem, odciągający ich (urzędników) od stawiania ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA