Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 24/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruniacy szykujcie się na koszmar, miasto wam nie pomoże

 7 dodane: 17:38, 02/04/14

tagi:

Coraz gorsze wiadomości dla oruniaków. Po pierwsze, wraz z nowymi pociągami tutejsze szlabany będą zamknięte jeszcze częściej, szczególnie rano Orunia zostanie odcięta od świata. Po drugie, miasto nie poczuwa się tutaj do winy, nie kwapi się też do szukania wyjścia z sytuacji, argumentując, że nie ma pieniędzy. Po trzecie, również wojewoda i marszałek rozkładają ręce, a miejscy radni mówią raczej o „krótkofalowych” rozwiązaniach.

Eugeniusz Mańkowski, przedstawiciel Marszałka: - Szlabany będą zamknięte dłużej.
Eugeniusz Mańkowski, przedstawiciel Marszałka: - Szlabany będą zamknięte dłużej.
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 7

Jest źle, będzie jeszcze gorzej. - Mogę zapewnić, że liczba połączeń kolejowych wzrośnie. Mówię to także z przykrością, bo wiem, że przejazd przez Państwa szlabany będzie jeszcze trudniejszy – na wczorajszym wewnętrznym, zorganizowanym przez lokalną Radę Osiedla spotkaniu mówił Eugeniusz Mańkowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim. 

- W godzinach szczytu porannego pociągi regionalne z Tczewa w kierunku Gdańska mają jeździć co 10 minut. Do tego doliczyć trzeba jeszcze pociągi towarowe, a od grudnia także Pendolino. Szlabany będą zamknięte dłużej – dodawał urzędnik, który jak mówił zna dobrze problem, z którym borykają się oruniacy. Sam często przejeżdża przez Orunię, a jadąc na wczorajsze spotkanie do Gościnnej Przystani oczywiście musiał odstać swoje na jednym z tutejszych przejazdów kolejowych.

Może się więc tak zdarzyć, że już za kilka tygodni w godzinach 7-9 rano szlabany na oruńskich przejazdach kolejowych będą cały czas zamknięte. Oruniacy powinni przygotować się na prawdziwy koszmar.

We wczorajszej dyskusji, na której szukano m.in. odpowiedzi, jak poprawić sytuację na tutejszych przejazdach kolejowych, udział wzięli przedstawiciele wojewody pomorskiego, marszałka, europosłów (m.in. Jarosława Wałęsy), radni miasta, planiści Biura Rozwoju Gdańska.

Nie pojawił się nikt z PKP PLK, spółki, która nadzorowała remont przechodzącej przez Orunię linii kolejowej E-65. - Powiedziano nam, że w spółce PKP PLK są tylko dwie osoby, które mogą wypowiadać się oficjalnie w takich sytuacjach. Obaj Panowie byli w tym dniu jednak zajęci i nie mogli przyjść na nasze spotkanie – usłyszeliśmy od organizatorów wczorajszej dyskusji.

Nie przyszedł również żaden z gdańskich prezydentów. A szkoda, dyskusja toczyła się bowiem na temat pieniędzy z miejskiego budżetu i ewentualnym sfinansowaniu budowy wiaduktu na Oruni. - Ja na temat pieniędzy się nie wypowiadam – kwitował Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Żałować też można, że nie było wczoraj Wiesława Bielawskiego, wiceprezydenta Gdańska, który oficjalnie głosił, że cała sprawa z oruńskimi przejazdami kolejowymi leży raczej w gestii wojewody niż gminy. Gdyby Bielawski wczoraj przyszedł, zobaczyłby, jak jego argumentacja rozrywana jest na strzępy.

- To była niefortunna wypowiedź miasta. Gospodarzem terenu jest miasto, nie wojewoda. W sytuacjach uzgadniania inwestycji, to gospodarz terenu poprzez umiejętne negocjacje powinien uzyskać korzystne dla siebie profity. Mówiąc prościej: gdyby ktoś w odpowiednim momencie złapał PKP za rękę i postawił warunki, to ta inwestycja, ten remont wyglądałby inaczej – komentował Andrzej Kondracki, dyrektor Wydziału Infrastruktury w Urzędzie Wojewódzkim.

- Inwestycję prowadziła spółka PKP PLK, której zależało, by zrobić ją jak najtaniej. Gospodarz - a od 16 lat w mieście rządzi prezydent Adamowicz, a od 12 lat Platforma Obywatelska – na etapie projektowania miał coś jeszcze do powiedzenia, ale uwag nie wniósł. Jeżeli na tym etapie gospodarz „nie cisnął” PKP PLK do swoich rozwiązań, to mamy taką sytuację jaką mamy – mówił Grzegorz Strzelczyk, radny Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji.Rewizyjnej Rady Miasta Gdańska. 

A sytuacja wygląda następująco: miasto nie kwapi się do naprawy swojego błędu. Jak mówił wczoraj Piskorski, koszt budowy wiaduktu, czy tunelu oscyluje wokół kwoty 30 milionów złotych i tych pieniędzy póki co w budżecie miasta nie ma. A nawet gdyby się znalazły, to realizacja takiej inwestycji potrwa minimum kilka lat.

Co w takiej sytuacji mają robić oruniacy? Obecni na spotkaniu radni osiedla nie kryli wzburzenia. - Nie chcemy być „Gdańskiem B”, tu też żyją normalni ludzie, płacą podatki. Jak mamy dalej żyć? Ja już myślę nawet o wyprowadzce z Oruni, a tego nie chcę – mówiła Agnieszka Bartków, szefowa Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. - Jak tak dalej pójdzie wyjdziemy na tory, innego wyjścia nie widzę – wtórowała jej Karolina Woźniak, radna osiedla.

Dariusz Słodkowski, radny miasta i przedstawiciel Platformy Obywatelskiej zachęcał, by najpierw skupić się na rozwiązaniach krótkofalowych, które w pewnym stopniu mogłyby zniwelować napiętą sytuację na Oruni. Wskazał na trzy sprawy, które jego zdaniem, można przeprowadzić jeszcze w tym roku.

Po pierwsze, przekonanie PKP PLK do wprowadzenia procedury, w której dróżniczka na Oruni mogłaby w wyjątkowych sytuacjach (np. przejazd karetki pogotowia) otwierać szybciej szlabany i przepuszczać konkretny pojazd na drugą stronę torów.

Po drugie, przeprowadzenie remontu odcinka ulicy Mostowej, tak by przynajmniej część samochodów zamiast przez Orunię jechała przez Dolne Miasto. W tym przypadku inwestycja ta wpisana jest już do miejskiego budżetu. Jak podkreślał jednak wczoraj Słodkowski, by remont ten mógł wystartować, PKP musi zgodzić się jeszcze na wydzierżawienie lub sprzedanie fragmentu mostu kolejowego.

Trzecim rozwiązaniem, zdaniem radnego, jest doprowadzenie do remontu ulicy Sandomierskiej, poprawienie tutejszej nawierzchni jezdni i stanu chodników. Być może trzeba będzie zmienić także organizację świateł na skrzyżowaniach, m.in. na odcinku Toruńska-Okopowa. Wszystko po to, by jak najwięcej kierowców wybierało alternatywną drogę przez Dolne Miasto.

Z kolei przedstawiciel marszałka zadeklarował, że będzie naciskał PKP PLK w sprawie instalacji monitoringu w tunelach na terenie Oruni. Reprezentant wojewody obiecał, że jego instytucja poprze wszystkie wnioski o szukanie pieniędzy na budowę wiaduktu, czy tunelu na Oruni. Choć przyznał, że środki na sfinansowanie tej inwestycji powinny pochodzić raczej od miasta.

- Miasto jest tak zadłużone, że nie widzę szansy na szybkie znalezienie tych 30 milionów złotych – komentował Strzelczyk.

Lokalni radni osiedla nie ustępują. Zamierzają pisać do miasta, wojewody, marszałka, słać skargi na zaniechania urzędników i domagać się konkretnych dokumentów. - Nie poddajemy się. Będziemy poszukiwać wyjścia z tej sytuacji. Dla Oruni to być albo nie być – puentuje Bartków.

Eugeniusz Mańkowski, przedstawiciel Marszałka: - Szlabany będą zamknięte dłużej.

Eugeniusz...

Oruniacy szykujcie się na koszmar, miasto wam nie pomoże

Oruniacy...

Oruniacy szykujcie się na koszmar, miasto wam nie pomoże

Oruniacy...

Oruniacy szykujcie się na koszmar, miasto wam nie pomoże

Oruniacy...

Oruniacy szykujcie się na koszmar, miasto wam nie pomoże

Oruniacy...

Andrzej Kondracki, reprezentant wojewody: - To gmina jest tutaj gospodarzem!

Andrzej...

Marek Piskorski, szef BRG: - Nie będę rozmawiał o pieniądzach.

Marek...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (33)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.61.140.*

15:11, 10/04/14

Banda debi li ktos pewnie ladna kase przytulil a u nas jak bida to jeszcze pod gorke zrobia...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.191.*

18:38, 09/04/14

...tak na marginesie, zmuszani jesteśmy do korzystania z tuneli, a tam już straszy smród, brud i ubóstwo, do kogo należy sprzątanie tego przybytku?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.205.178.*

17:42, 09/04/14

Po pierwsze!Kto mógł z radnych naszego Okręgu Nr 1 oglądać te "tunele śmierci",skoro nikt z radnych u nas nie mieszka...A zobaczyć dzielni- cę,w której został wybrany,to...CUD!!!Słodkowski bzdury pieprzy i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.16.*

22:49, 08/04/14

a Ja mam jedno pytanie dotyczące tunelów na naszej Oruni... gdzie byli wszyscy radni, działacze, i rada osiedla jak zaczynał sie remont ? kto zaakceptował te projekty "super tuneli " chyba kroś to oglądał i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.174.239.*

22:42, 08/04/14

wyjście na tory to jedyne rozwiązanie, załatwię jeszcze opony. Zobaczymy czy wtedy też budyń powie, że to nie jego sprawa, pierwszy zdecyduje, żeby przysłać policję i straż miejską.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

14:23, 07/04/14

Kto ma doprowadzic do realizacji pomysły radnego Słodkowskiego???? Mieskańcy Oruni, radni miasta Gdańska czy Prezydent Bielawski? Nie chciałbym usłyszeć za rok czy dwa od Budynia lub jego następcy, że Oruniacy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.51.*

00:38, 05/04/14

wszystkie aktualnosci apropo naszego super przejazdu mozna śledzic na facebook "oruńskie przejazdy kolejowe"

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

00:14, 05/04/14

Granda! Skandal! Hańba! Wstyd i porubstwo! Skoro prezydent z przystawkami ma nas w dupie, wojewoda umywa ręce, to trzeba pisać na Wiejską. Chociaż z drugiej strony ci ignoranci nie byli w stanie załatwić dobrych ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.67.*

11:07, 04/04/14

Pani Karolino!Podczas wszystkich kontaktów widzę tylko Panią/może nie oglądałem całości programów?/.Nie miałem zamiaru nikogo z Rady Osiedla obrażać!Bardzo cenię działalność całej R.O.i sądzę,że swoim trybem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.8.158.*

10:58, 04/04/14

no właśnie zielone pojęcie ma bo zrobił zielone ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.98.*

09:34, 04/04/14

Przy okazji blokady torów może dorzucić jeszcze sprawę pięknych ekranów wzdłuż ? Chyba ten co to projektował nie ma zielonego pojęcia o swojej pracy? To co zrobili to jedne wielki bubel. Gość

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.186.65.*

08:06, 04/04/14

jak blokować to przejazd na Sandomierskiej, w przypadku blokady przejazdu przy Gościnnej pociągi można skierować objazdem. Wystarczy zablokować na godzinę przejazd na Sandomierskiej w godz 7-8 przez kilka dni i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.212.242.*

07:58, 04/04/14

Blokujemy! Podajcie termin!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

22:21, 03/04/14

Jestem za wychodzimy na tory

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.28.*

19:42, 03/04/14

37.31.59.* dziękuje za słowa uznania, jednak nieprawdą jest że nikt z Rady się nie udziela. Mamy mocną grupę inicjatywną, jeśli ktoś z Mieszkańców chce pomóc (pisać działać wspierać)- zapraszamy do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.221.*

18:31, 03/04/14

Koszmar już mamy,Droga Redakcjo!A ten super-koszmar zafundują nam nasi super-prezydenci i radni...Dla nich Orunia nic nie znaczy,chociaż to przedmieście pięknego Gdańska/oby go nie zepsuli/.Oni zajęci są ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

18:17, 03/04/14

Mam dużo opon jak coś. Mówcie kiedy. Ognisko na torowisku swoją drogą, ale przejazd muszą zablokować i piesi i kierowcy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.31.59.*

18:14, 03/04/14

Brawo,Pani Karolino !!!Pięknie się Pani spisała przed TVN.Szkoda,że nikt więcej Panią nie wspiera z Rady Osiedla...Zobaczymy jaka będzie reakcja ze strony tych...najmądrzejszych/wszechwiedzący Bielawski ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.74.*

17:42, 03/04/14

zbierać opony

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

15:37, 03/04/14

Jestem za blokadą torów.Pozdrawiam wszystkich Oruniaków.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.74.*

14:54, 03/04/14

Poniedziałek godz 16 blokowanie torów kto jest za?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.221.*

10:43, 03/04/14

Niech ten Słodkowski głupot nie pieprzy w sprawie szlabanów na Oruni. Ani on,ani żaden inny \\\\\\\"radny\\\\\\\"z naszego Okręgu nr 1 nigdy o nich nie wspomniał.Teraz Słodkowski każe nam objeżdżać Orunię,aby ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.105.63.*

10:39, 03/04/14

jestem za blokadą torów!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.105.63.*

10:37, 03/04/14

Mam nadzieję, że Budyń jeszcze kiedyś poniesie konsekwencje za swoje krętactwo!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.220.*

09:33, 03/04/14

GDZIE BYLI RADNI MIEJSCY REPREZENTUJĄCY ORUNIE?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

09:19, 03/04/14

Budyń i bielawski wzieli w łapę od pkp i dlatego teraz siedzą cicho bo co by nie wyszło nic na jaw i ich przekręty jakie robią i za plecami podatników którzy płacą wszystko za nich zmiana władzy by się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

08:39, 03/04/14

1) na etapie planowania modernizacji torów, Miasto \"oddało\" walkowerem tunel na Oruni. 2) Na spotkaniu z mieszkańcami tłumaczyli, że tunel to nie jest sprawa Miasta.Pytanie czy Budyń i Bielawski robią to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

23:02, 02/04/14

Za przeproszeniem z-ca prezydenta, bielawski, twierdził na spotkaniu w szkole 56 iż, PKP proponowało wiadukt czy tunel na ul. Niegowskiej, miasto na piśmie odpowiedziało że nie ma sensu budować tam przejazdu ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.174.119.*

19:36, 02/04/14

Niech mi ktoś wytłumaczy w jaki sposób rozwiązanie nr 3 ma wpłynąć na poprawę sytuacji?! Przecież na ul. Sandomierskiej też mamy szlaban!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

19:22, 02/04/14

No to trzeba blokować TORY. Innego wyjścia nie ma! Oni blokują drogi, my blokujemy tory. Droga Rado Dzielnicy, zoorganizujcie strajk na torach. Sparaliżujmy PKP, tak jak oni nas paraliżują! A z tymi ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.229.*

19:12, 02/04/14

inwestycja zrealizowana niezgodnie z ustawą o drgach publicznych paragraf 28 pkt 2.3

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:43, 02/04/14

strajk ? jestem ZA !

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.30.*

18:27, 02/04/14

bez komentarza.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA