Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 04/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"

 5 dodane: 18:26, 30/04/14

tagi:

Do oruńskich szkół chodzi blisko 20 czeczeńskich dzieci. - Ważna jest ich integracja z polskimi kolegami i koleżankami – przekonują opiekunowie i nauczyciele. Taki krok został już wykonany – wczoraj w Szkole Podstawowej nr 16 miał miejsce „Dzień Czeczeński”. - Pełen sukces – komentują nasi rozmówcy.

Orunia ma swój
Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"
Fot. materiały SP nr 16

Fotografia 1 z 5

Śpiewy, tańce (w tym i taniec wojenny), występy, prelekcje, egzotyczne stroje – słowem, prawdziwe święto. Wczoraj w podstawówce przy ulice Ubocze uroczyście obchodzono „Dzień Czeczeński”. Nie bez przyczyny, do placówki chodzi bowiem 11 dzieci z Czeczeni.

- Chodziło o pokazanie dzieciom kultury czeczeńskiej. To przecież odmienna kultura od naszej, ale bardzo interesująca. Myślę, że „Dzień Czeczeński” wypadł doskonale – cieszy się Nina Markiewicz-Sobieraj, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16.

Co ważne, o tym, że Orunia będzie miała takie święto było wiadomo już we wrześniu zeszłego roku. Wtedy też w "Szesnastce" rozpoczęły się pierwsze rozmowy na ten temat. W organizacji imprezy pomogli m.in. uczniowie z Czeczeni, ich matki, a także dyrekcja i nauczyciele placówki.

Z przebiegu imprezy zadowolony jest również Jerzy Dżyrdżys Szahuniewicz, prezes Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej, którego siedziba mieści się w Parku Oruńskim. 

To właśnie w tym budynku funkcjonuje Szkoła Koraniczna, w której uczniowie z Czeczeni (w różnym wieku) poznają między innymi tajniki czytania Koranu. - To dobrze, że dzieci polskie i czeczeńskie się integrują ze sobą. Ważnym jest by pielęgnować swoją kulturę i nie zapomnieć swojego języka – mówi prezes Szahuniewicz.

Oprócz „Szesnastki”, również i położone przy Gościnnej Gimnazjum nr 10 ma uczniów, którzy przyjechali z Czeczeni. Szacuje się, że na Oruni takich dzieci jest blisko 20. Korzystają oni m.in. z gościnności i pomocy wspomnianego wyżej Centrum Tatarów.

Jak podają nam przedstawiciele Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, w 2012 roku w województwie pomorskim zarejestrowanych było około 4500 imigrantów. Marta Siciarek, reprezentantka Centrum, która uczestniczyła we wczorajszej imprezie na Oruni, opowiada nam o działaniach na rzecz uchodźców z Czeczeni. Jak twierdzi, właśnie w tej części Gdańska Czeczenów jest najwięcej.

- Trzeba pamiętać, że ci ludzie przeszli u siebie piekło, często stracili dobytek całego życia. Nasza organizacja prowadzi działania na rzecz integracji oraz przeciwdziała dyskryminacji. Prowadzimy m.in. program dla czeczeńskich matek, gdzie gwarantujemy pomoc prawną, wsparcie w kontaktach z urzędami i instytucjami miejskimi, kursy języka polskiego, doradztwo zawodowe – tłumaczy.

- Czy Czeczeni chcą się integrować? - pytam.

- Stawiamy nacisk na to, żeby w naszych działaniach uczyć także polskiej kultury. Czeczeni chcą ją poznawać, często mówią nam, że bliżej im do kultury polskiej niż na przykład do kultury niemieckiej - odpowiada Siciarek.

Galeria artykułu

Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"

Orunia ma swój...

Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"

Orunia ma swój...

Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"

Orunia ma swój...

Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"

Orunia ma swój...

Orunia ma swój "Dzień Czeczeński"

Orunia ma swój...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.11.194.*

15:15, 01/06/14

Wypierdalac z kurwami czeczenskimi Stop islamizacji

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.81.*

21:57, 15/05/14

)))dobra rabota)))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.29.*

20:02, 04/05/14

super! dobra robota! dobrze, ze szkola szuka drogi, aby dzieci uczyly sie dobrze zyc razem :) gratulacje dla dyrekcji.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA