Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 03/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Zmiany w Parku Oruńskim, na tym nie koniec

 7 dodane: 15:51, 01/12/14

tagi:

Kończy się pierwszy etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego – przygotowano już teren i alejki parkowe pod plac zabaw, montowana jest kładka dla pieszych na Potoku Oruńskim. Kolejny etap prac już na wiosnę – powstający przy ulicy Nowiny plac zabaw zostanie wyposażony w urządzenia.

Miejsce pod przyszły plac zabaw, tuż przy ulicy Nowiny.
Miejsce pod przyszły plac zabaw, tuż przy ulicy Nowiny.
Fot. materiały prasowe

Fotografia 1 z 7

- Skończył się waśnie pierwszy etap przygotowań do wybudowania w Parku placu zabaw. Powstały alejki parkowe, przygotowane zostały tez kolorowe pola, na których na wiosnę montowane będą urządzenia rekreacyjne – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Plac zlokalizowany jest na terenie dawnego ogrodu kwaterowego, tuż przy ulicy Nowiny. Podzielony został na osiem pól. Sześć z nich – będzie pełniło funkcję rekreacyjną, pozostałe dwa - zagospodarowane zostały jako miejsca pod nasadzenia drzew – w ramach planowanych uroczystości okolicznościowych ‘ojcowie sadzą drzewo’.

- Nawierzchnie poszczególnych pól zabawowych zaprojektowano tak, aby były bezpieczne i dodatkowo – były też swego rodzaju ozdobą ze względu na swoje zróżnicowane barwy. Obrzeża placu zabaw obsadzone zostaną trawą – mówi Kaczmarek.

W ramach prac wykonano też kanalizację deszczową. Zbudowano również oświetlenie standardowe (17 słupów oświetleniowych) oraz iluminacyjne (ok. 55 m) i sieć teletechniczną do monitoringu.  Dobudowano także niewielkich rozmiarów schody, którymi można dojść na nowy plac zabaw.

- Na wiosnę planujemy wyposażanie placu zabaw – komentują urzędnicy.

Pierwszy, kończący się właśnie etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego to także montaż nowej kładki dla pieszych.

- Gotowe są już przyczółki, konstrukcja jest na miejscu, dziś lub jutro odbędzie się montaż nowej kładki dla pieszych na potoku Oruńskim w ciągu ul. Nowiny. To kładka, która została uratowana od pocięcia na przysłowiowe żyletki – stała jeszcze do niedawna nad Kanałem Raduni i prowadziła do byłego centrum handlowego Gildia - tłumaczy Kaczmarek.

- W związku z realizacją zadania pod nazwą Zagospodarowanie Targu Siennego i Rakowego w Gdańsku, planiści zdecydowali o likwidacji centrum handlowego i prowadzącej do niego kładki. Wtedy w Dziale Utrzymania Obiektów Inżynierskich ZDiZ narodził się pomysł, żeby uratować kładkę i dać jej drugą szansę na pełnienie swej funkcji w miejscu równie urokliwym, co ona sama. A ponieważ w Parku Oruńskim w ramach realizowanej obecnie rewitalizacji planowana była budowa klasycznej konstrukcji przejścia dla pieszych – wykorzystano właśnie kładkę z okolic Gildii – padają kolejne wyjaśnienia.

Kładka została wybudowana w 1998 roku. Jest ona zubożonym duplikatem stojącej nieopodal kładki nad Kanałem Raduni Mały Błędnik przy Targu Rakowym (stanowiącej prawdziwą perełkę wśród gdańskich mostów).

Koszt całkowitej rewaloryzacji całego Parku Oruńskiego na chwilę obecną szacowany jest na około 12,5 mln. zł. 

Projekt zakłada: adaptację budynku dawnej wozowni, wykonanie amfiteatru, wykonanie altany, wykonanie kładki dla pieszych, wykonanie mostku na ciągu pieszo- jezdnym, wykonanie mostków wschodniego i zachodniego na ciągach dla pieszych, wykonanie pomostów widokowych na stawie, wykonanie elementów małej architektury – bram i ogrodzeń, murków kamiennych, schodów, ławek i koszy na śmieci, wykonanie fontanny, wykonanie placu zabaw, wykonanie dróg dojazdowych, wykonanie ścieżek parkowych, oświetlenie wraz z zasilaniem, monitoring.

Nie wiadomo kiedy cały projekt rewaloryzacji Parku Oruńskiego zostanie zrealizowany. Oruńscy społecznicy chcieliby, by modernizacja Parku zakończyła się do 2018 roku. Wtedy bowiem będziemy obchodzić 100-lecie przekazania miastu właśnie tego reprezentacyjnego zieleńca.
Miejsce pod przyszły plac zabaw, tuż przy ulicy Nowiny.

Miejsce pod...

Zmiany w Parku Oruńskim, na tym nie koniec

Zmiany w Parku...

Zmiany w Parku Oruńskim, na tym nie koniec

Zmiany w Parku...

Zmiany w Parku Oruńskim, na tym nie koniec

Zmiany w Parku...

Dojście do placu zabaw

Dojście do...

Kładka, która już niedługo trafii do Parku Oruńskiego

Kładka, która...

Miejsce pod kładkę w Parku Oruńskim

Miejsce pod...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.254.192.*

21:03, 09/05/15

Jest połowa maja a placu ani widu? Co jest grane?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.205.*

09:59, 02/12/14

ta górka to saneczkowa nie wózkowa

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.187.3.*

08:41, 02/12/14

Przede wszystkim podjazdy dla wózków... ludzie \\\"kaman\\\"

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.241.58.*

20:25, 01/12/14

Po tych schodach już wózkiem nie wjedziemy. Znowu chyba ktoś nie pomyślał.

zgloś naruszenie
awatar

Novy

89.67.196.*

18:34, 01/12/14

A co z planowanym torem saneczkowym dla najmłodszych? A jeśli chodzi o dokończenie inwestycji na wiosnę, to za bardzo bym się nie cieszył. W przyszłym roku nie ma wyborów samorządowych...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA