Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 03/12/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Są granice, których przekraczać...

 9 dodane: 16:39, 10/11/09

tagi:graniceUjeściskorada osiedlaZakoniczyn

Na poniedziałkowym spotkaniu grupy inicjatywnej Rady Osiedla na Ujeścisku najwięcej uwagi poświęcono granicom przyszłej jednostki pomocniczej. Ustalono też wstępny termin prawyborów do RO.

Są granice, których przekraczać...
Są granice, których przekraczać...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 9

Z granicami nie jest łatwo
Podobnie jak na wcześniejszym zebraniu, w poniedziałek (9.11.br.) dyskusja w dużej mierze dotyczyła kwestii terytorialnych jednostki pomocniczej na Ujeścisku. Zastanawiano się, czy przyszła rada ma wcielić w obszar swego działania tereny należące do Zakoniczyna, czy też skupić się wyłącznie na terenie Ujeściska. Większość z obecnych optowało za drugim rozwiązaniem.
- Więcej terenów oznacza większą liczbę głosów, którą rada musi zebrać, aby przekroczyć 10-procentową frekwencję. Czy mieszkańcy Zakoniczyna zagłosowaliby na taką radę? – zastanawiał się Piotr Lachowski, uczestnik spotkania.
- Administracyjny podział Gdańska jest przestarzały, dzielnica „Gdańsk Południe” to już nie są puste, niezagospodarowane połacie terenu. Teraz mamy do czynienia tutaj z inną demografią, innymi problemami i funkcjonowaniem innych nazw. Ujeścisko to osobna część miasta, czemu nie mielibyśmy wystartować sami? – mówili inni członkowie grupy inicjatywnej.

Odmienne spojrzenie na tę sprawę zaprezentowała Beata Matyjaszczyk, obecna na spotkaniu przedstawicielka Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
- Należy pamiętać jeszcze o następującej rzeczy: nie wiemy, jak na fakt takiego „wykrajania” terenów z dzielnicy Gdańsk Południe pod działalność przyszłej jednostki pomocniczej spojrzy Rada Miasta Gdańska. Wydzielając tylko obszar Ujeściska plus ewentualnie dodając do tego jakieś malutkie rejony Zakoniczyna, może się okazać, że stworzymy swoistą wyspę w dzielnicy, wyspę, którą otaczają małe, obywatelsko niezagospodarowane tereny. Rada Miasta może na taki podział spojrzeć po prostu nieprzychylnie.
Oponenci takiego tłumaczenia wskazywali przykłady rad osiedli Wzgórze Mickiewicza i Strzyży, jednostek pomocniczych, których – ich zdaniem – również „wykroiły” się terytorialnie na swój sposób i mimo tego zdołały uzyskać aprobatę Rady Miasta.  

„Ostateczne granice”
Po blisko dwugodzinnej dyskusji – wziął w niej udział również zaproszony na spotkanie dr. Tomasz Tobis, z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego – ustalono wstępnie terytorialne granice przyszłej rady. Zawierają się one w rejonie ulic: Armii Krajowej, Wieżycka, Świętokrzyska, Małomiejska, Madalińskiego, Armii Krajowej.
Ostateczny obszar działania przyszłej jednostki pomocniczej poznamy najprawdopodobniej na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 23 listopada (start o 20:15). Miejscem zebrania będzie, jak zawsze, Dom Parafialny kościoła Św. Ojca Pio (Przemyska 21). Wstęp jest, oczywiście, wolny.

Kandydaci poszukiwani
Również w Domu Parafialnym można do 30 listopada składać dokument „Zgłoszenia kandydata na Radnego do Rady Osiedla Ujeścisko”. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat. Dokument można pobrać tutaj.

Prawybory
Członkowie grupy inicjatywnej ustalili również, że najprawdopodobniej 13 grudnia odbędą się prawybory do rady osiedla. W ich zorganizowaniu pomoże RCIiIWO (pokryje koszty wydrukowania plakatów, kart do głosowania) oraz parafia Św. Ojca Pio (najprawdopodobniej młode osoby skupione przy kościele będą woluntarystycznie rozwieszać plakaty informacyjne). Wszystkie szczegóły zostaną jeszcze dopracowane na spotkaniu 23 listopada.
Fragment statutu Miasta Gdańska, dotyczący powoływania jednostek pomocniczych:
1.Utworzenie jednostki pomocniczej następuje w drodze uchwały Rady, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Miasta lub z ich inicjatywy.
2. Konsultacje przeprowadza się poprzez umożliwienie mieszkańcom Miasta zgłaszania uwag do projektu uchwały o utworzeniu dzielnic/osiedli, przez okres 30 dni od jego ogłoszenia.
3. Wniosek mieszkańców w sprawie utworzenia jednostek pomocniczych musi być podpisany przez 10 % mieszkańców projektowanej jednostki mających prawo wyborcze do Rady oraz zawierać określenie granic projektowanej jednostki.
Są granice, których przekraczać...

Są granice,...

Są granice, których przekraczać...

Są granice,...

Są granice, których przekraczać...

Są granice,...

Są granice, których przekraczać...

Są granice,...

Są granice, których przekraczać...

Są granice,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA