Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 23/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

IX Gdański Festiwal Filmu Niezależnego Wydmy 2009

MojaOrunia.pl » Imprezy » ...

 1 dodane: 14:38, 24/11/09

tagi:wsytawaDworek Arturakoncertfestiwalfilm niezależny

W dniach 1-4 grudnia 2009 w oruńskim Dworku Artura odbędzie się IX edycja Festiwalu Filmu Niezależnego Wydmy. W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmowe, spotkania autorskie, koncert zespołu Kciuk & the Fingers oraz wystawa z okazji 100-Lecia Kina Polskiego.

IX Gdański Festiwal Filmu Niezależnego Wydmy 2009
IX Gdański Festiwal Filmu Niezależnego Wydmy 2009
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 1

IX Gdański Festiwal Filmu Niezależnego Wydmy 2009
Stacja Orunia
Dworcowa 9.

Festiwal Wydmy cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodych filmowców z całej Polski. Do konkursu zgłoszono 65 prac.
W tym roku filmy będą oceniane w trzech kategoriach: film fabularny, dokumentalny i animowany. Jury może przyznać po jednej nagrodzie w każdej z kategorii.

01.12.2009 (wtorek)

19:00 Pokazy filmów konkursowych

- animacje (mała sala projekcyjna)
20:30 Pokaz autorski Andrzeja Mańkowskiego, Członka Jury Wydmy 2009, ubiegłorocznego laureata nagrody głównej Wydmy 2008.

02.12.2009 (środa)

19:00 Pokaz filmów konkursowych

- dokument (mała sala projekcyjna)
21:00 Pokaz autorski Beaty Staszyńskiej, Członkini Jury Wydmy 2009, reż. filmów dokumentalnych.

03.12.2009 (czwartek)

19:00-22:00 Pokaz filmów konkursowych

- fabuła (mała sala projekcyjna)

04.12.2009 (piątek)

Finał Wydmy 2009

(sala koncertowa)
19:00 Koncert zespołu Kciuk
& The Fingers do filmu (szczgóły w dalszej części artykułu) część pierwsza
20:00 Ogłoszenie werdyktu jury oraz prezetacja nagrodzonych filmów
21:00 Koncert Kciuk
& The Fingers do fimu część druga

Projekcje konkursowe

Filmy animowane zakwalifikowane do etapu finałowego (pokaz 01.12.2009, godzina 19:00).

Głowotok, reż. Joanna Engel
Film jest reakcją na natłok bodźców emanujących z otoczenia.

Jajko, reż. Krzysztof Szafraniec
Krótka impresja mierząca się z problemem kulombowskiego jajka.

Klatka”, reż. Joanna Legun
Bohaterem filmu jest ptak zamknięty w klatce. Po odzyskaniu wolności okazuje się, że świat na zewnątrz nie jest idealny.

Okna czasu”, reż. Maciej Furmanowicz
Czas podróży, magia świateł i rytm. Odgłos jadącego pociągu niezmiennie odrywa od rzeczywistości. Myśli nagle trafiają w kierunku świateł w dalekie... nieznane.

Ucieczka”, reż. Monika Kuczyniecka
Film jest krótką ilustracją piosenki
Ucieczka z wesołego miasteczka, muz. Czesław Śpiewa. Opowiada historię babeczki, która z pewnych powodów postanawia opuścić miasteczko, w którym mieszka. Film można interpretować w dwojaki sposób.

Filmy dokumentalne zakwalifikowane do etapu finałowego (pokaz w dniu 02.12.2009, od godz 19:00):

Dzień, w którym pękło niebo”, reż. Karol Białas
Film o poszukiwaniu wolności, miłości, własnego miejsca.

Jutro...”, reż. Bartosz Rychlik
Dzień z życia starszej kobiety, która ze specyficznym podejściem do życia robi rozrachunek z otaczającym ją światem. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie jutro...

Po drugiej stronie ciszy”, reż. Piotr Suzin
Obraz poświęcony wyjątkowej parze aktorów teatru ulicznego. On, klaun, mistrz marionetek. Ona, tancerka, jego muza. Oboje tworzą oryginalne w swojej poetyce widowiska plenerowe, łączące teatr lalek, taniec, klaunadę, cyrk, nawiązując przy tym wspaniały kontakt z widownią. Ich spektakle to przede wszystkim pantomima, teatr bez słów, ilustrowany jedynie gestem i charakterystyczną muzyką. Potrafią zaczarować widownię bez względu na miejsce. Występowali już w całej Europie, a także w Ekwadorze i USA wciągając skutecznie widzów w swój magiczny świat teatru i cyrku rodem ze starych fotografii ubiegłego stulecia. Wyjątkowe jest też to, że oboje funkcjonują w różnych światach: dźwięku i ciszy. Dziewczyna jest bowiem głuchoniema, podobnie jak jej cała rodzina.

Potwierdzenie”, reż. Artur Pruś
Za kogo się uważasz? Zastanów się dobrze, bo za chwilę życie będzie miało okazję zweryfikować twoje prawdziwe
ja. Krótki dokument kreowany.

Przeszło-poszło, reż. Anna Barańska
Zajezdnia MPK w Lublinie przy ul. Grygowej na skraju miasta. Za siatką w towarzystwie kilku mu podobnych, starych, pordzewiałych i wybrakowanych autobusów, pozbawionych swej dawnej funkcji w chaszczach i trawie wdzierającej się do środka stoi także
nasz bohater. W filmie będącym rodzajem kreacji artystycznej autobus jeszcze raz powraca do czasów swej świetności by odbyć swą, być może już ostatnią, podróż. Płaszczyzna werbalna filmu to wędrówka pokoleń, początkowo beztroska, może śmieszna, zmienia się w smutną, pełną zadumy opowieść o przemijaniu i starości.

Przetrwanie”, reż. Łukasz Dębski, Anna Jarkiewicz
Śmieszno-tragiczna historia człowieka, który pomimo trudnego dzieciństwa, burzliwej przeszłości, choroby psychicznej oraz niechęci nietolerancyjnego otoczenia próbuje wieść normalne, uczciwe życie, pracując na posadzie dozorcy w pewnej kamienicy. Choć wielu ludzi nie potrafi zaakceptować jego niecodziennego wyglądu i stylu bycia, on uparcie dąży do realizacji swojego największego marzenia
chce zdobyć sławę aby pokazać ludziom, że chory człowiek też potrafi dać sobie radę w życiu. Bohater stara się osiągnąć swój cel, współtworząc film o sobie samym.

Filmy fabularne zakwalifikowane do etapu finałowego (pokaz w dniu 03.12.2009, od godz.19:00):

Babcia wyjeżdża, reż. Tomasz Jurkiewicz
Szesnastoletni Jurek, chłopak ze wsi, ma problemy w zawodówce
ciągle zmyśla i kłamie. Wkrótce ta umiejętność bardzo mu się przyda. Nastrojowa przypowieść o marzeniach i godzeniu się z losem.

Kurs, reż. Roman Przylipiak
Młoda Niemka wsiada do warszawskiej taksówki. Krótki kurs staje się okazją do wymiany poglądów.

Lidia, reż. Karol Pupiec
Mała dziewczynka, Lidia, zostaje porwana w środku dnia z placu zabaw. Porywacze żądają pięćdziesięciu tysięcy złotych w zamian za życie dziecka. Zdesperowany ojciec nie zgłasza porwania na policję i na własną rękę stara się odzyskać córkę. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że bandyci mają inne plany.

Pomiędzy, reż. Michał Stenzel, Anna Kasperska
Starsza kobieta wprowadza się do mieszkania w bloku. Sposób i styl jej zachowania zaczyna wzbudzać zainteresowanie pozostałych mieszkańców.

Tam i powrotem, reż. Michał Baczuń
Film oparty na motywach opowiadania jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy science fiction, Janusza Zajdla.

Wesołych Świąt, reż. Tomasz Jurkiewicz
W przedświąteczny dzień do małego domu kultury puka Afroamerykanin Mak. Gorąco witany przez miejscowych instruktorów, obdarowany prezentami nie wie, że nie tylko polska gościnność skłania gospodarzy do niezwykłej uprzejmości. Dom kultury oczekuje przyjazdu kolejnych komisarzy unijnych, którzy zadecydują o jego być, albo nie być. Czyżby myśleli, że to właśnie Mak jest przedstawicielem Unii...?

Skład Jury Wydmy 2009:

Beata Staszyńska
reżyserka. Obroniła dyplom na PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. Pochodzi z Trójmiasta, gdzie mieszka i pracuje. Od zawsze związana z Trójmiejską Sceną Alternatywną. W swoich portretach filmowych pokazuje ludzi w drodze, towarzyszy im w takich momentach, kiedy uda się dostrzec ich wahanie, niepewność, lęk. Według słów samej reżyserki: te portrety mają w sobie optymizm abstrakcyjny, taki optymizm, który każdy nosi w sobie, który czasem boli, ale i pozwala nam podnieść się po najgorszym nawet upadku..., ale czym jest nie wie nikt i może warto to pytanie zostawić bez odpowiedzi, bo uprawiając dokument refleksyjny szuka tych odpowiedzi..., a szukanie to droga do poznania jak sama mówi.... www.kinopolska.pl

Andrzej Mańkowski
ur. 1973; reżyser, scenarzysta, producent filmowy; absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (1998); studiował również w Podyplomowym Studium Scenariuszowym przy PWSFTviT w Łodzi (2000-2002); na co dzień szef Studia Filmowego Harpoon Films, działającego w Gdyni przy Wydawnictwie Pedagogicznym Operon i Fundacji Instytut Promocji Edukacji; pomysłodawca i producent cyklu filmowego DEKALOG 89 + (www.dekalog89plus.pl); właściciel firmy producenckiej Biały Smok Production (www.bialysmokproduction.pl); autor filmów dokumentalnych (m.in. Lekcja muzyki srebrny medal na Festiwalu URTI 2007 w Monte Carlo i Grand Prix 59. Prix Italia 2007 w Weronie) i fabularnych (m.in.Rubinowe gody nagroda specjalna na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix Festiwalu Filmowego Wydmy 2008 w Gdańsku i nagroda the best independent film na 10. Polish Film Festival Los Angeles).

Koncert Finałowy Wydmy 2009, 04.12.2009 (w dwóch odsłonach)
Kciuk
& The Fingers do filmów
start 19:30

Palce na Piachu
Fingerprint Production to inicjatywa, która wyrosła u boku muzycznego projektu Kciuk & The Fingers,
współtworzą ją: Mietek Bastrykin, Mateusz Fendrowicz oraz Robert Kamiński.
Grupa zajmuje się głównie rejestracją sytuacji związanych pośrednio lub bezpośrednio z grupą KATF,
ale również realizacją i montażem klipów wideo oraz własnych projektów, czego przykładem jest jedna z pierwszych produkcji
El Pastore Di Bastardo Diablo, krótki film inspirowany utworem KATF Pastor bastard”.
Kciuk & The Fingers to formacja nietuzinkowa, czerpiąca swe inspiracje z rozmaitych żródeł dżwiękowych.
Od elektroniki, noizu, dnb czy techno, aż po potężne pokłady energetyczne hard core-u, rapu, czy jazzu.
Spajając te inspiracje w jedno, ok. 2004 r. narodził się swoisty quintet, rozpoznawalny już dziś na rodzimej, trójmiejskiej scenie dzięki charakterystycznemu brzmieniu i przekazowi.
Niedawno Kciuki wydały Epkę, na której zawarty został dotychczasowy okres ich działalności, ewoluując jednak zespół prze dalej, wciąż szukając w swych improwizacjach płaszczyzn odpowiednich dla siebie.
Formacja zagrała jak dotąd sporo dobrze przyjętych koncertów w kraju i zagranicą. Ostatnio współpracowali z holenderskimi muzykami z Offshore w Liverpoolu oraz supportowali amerykańską avant-hip-hopową grupę Dalek.

W skład zespołu wchodzą:
Arkadiusz Krupiński
git., elektronika
Robert Kamiński
synth., voc., inne
Krzysztof Hirsz
trąbka
Wiktor Pogodziński
perkusja, drum machine
Marcin Stokowski
bass synth

Podczas festiwalu Wydmy Kciuk & The Fingers zagra do specjalnie przygotowanych na tę okazję projekcji wideo pt.
Palce na piachu, stworzonych właśnie przez Fingerprint Production.

Kolejnym wydarzeniem artystycznym w ramach festiwalu Wydmy będzie wystawa z okazji Obchodów 100-Lecia Kina Polskiego

Wystawa Prof. Władysław Jewsiewicki – poczatkikina.pl
na Festiwalu Filmów Niezależnych Wydmy w Gdańsku
01-04.12.2009 r.wpisująca się w tegoroczne obchody 100-lecia polskiego filmu.

Zapraszamy Państwa na niezwykłą wystawę poświęconą osobie i pracy naukowej Profesora Władysława Jewsiewickiego, autora pierwszego w Polsce doktoratu z dziedziny filmoznawstwa.
Ekspozycja jest bogato ilustrowana materiałami z prywatnego archiwum profesora, wśród których można odnaleźć fotografie i wycinki z korespondencji badacza z innymi twórcami z dziedziny kinematografii, po raz pierwszy prezentowanymi publicznie dzięki uprzejmości żony Pana Profesora – Bożenny Jewsiewickiej.
Na zwiedzających czeka możliwość przeniesienia się na chwilę w czasie, dzięki oryginalnej instalacji stereoskopowej w której dawny świat, uwieczniony na płaskich kliszach, ożywa na naszych oczach w trzech wymiarach.

Pomysł na wystawę narodził się w trakcie pracy nad scenariuszem filmu o polskim wynalazcy, Kazimierzu Prószyńskim. Szybko okazało się, że większość prac poświęconych twórcy aeroskopu została napisana przez jednego tylko filmoznawcę, właśnie przez profesora Jewsiewickiego.
Wystawa składa się z dwóch części:

Część I – plansze
13 plansz opisujących życie i działalność naukową prof. Jewsiewickiego; zawiera również informacje i reprodukcje czarno-białych fotografii z osobistego archiwum profesora prezentujących pionierów polskiego kina:
- Władysława i Antoniego Krzemińskich – twórców pierwszego stałego kina na ziemiach polskich,
- Kazimierza Prószyńskiego – genialnego wynalazcy, który umożliwił rozwój kinematografii dzięki skonstruowaniu przesłony,
- Władysława Starewicza – uznanego na świecie a mało znanego w kraju twórcy filmu lalkowego.

Część II – instalacja stereoskopowa

15 przeglądarek z umieszczonymi w nich trójwymiarowymi przeźroczami tworzą konstrukcję, swoją formą nawiązującą do fotoplastikonu. Fotografie prezentują specjalnie na tę okazję zmodyfikowane kadry z filmów Władysława Starewicza. Przeźrocza opatrzone są komentarzami z książek i artykułów prof. Władysława Jewsiewickiego.

Patronami i Partnerami Festiwalu są: trojmiasto.pl, Operon, Harpoon Films, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdańsk, GAK, DA GAK, PKM GAK, Stacja Orunia

Dodatkowe informacje: http://www.gak.gda.pl
e-mail: stacjaorunia@gak.gda.pl

Galeria artykułu

IX Gdański Festiwal Filmu Niezależnego Wydmy 2009

IX Gdański...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

 

13:58, 03/12/09

idę juz kolejny dzien

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA