Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 20/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

 

Strona 1 z 5

12345
Krzysztof Kosik napisał „Oruńskie Tango”. Przeczytacie tu o skarbach, kłusownikach i Kulawym Klausie z Adrii

Krzysztof Kosik napisał „Oruńskie Tango”. Przeczytacie tu o skarbach, kłusownikach i Kulawym Klausie z Adrii

W najbliższych miesiącach do księgarń trafi kolejna książka Krzysztofa Kosika. „Oruńskie tango” to zbiór siedmiu opowiadań, opisujących zdarzenia, które miały miejsce od połowy XIX wieku aż do czasów współczesnych.. - Chyba jak każdy człowiek, który ma coś do zrobienia, ja również łapię się czasami...» (2 koment.)

 1, dodane:21:40, 19/11/16, tagi:

p.olejarczyk

Pierwsza strona napisanej po niemiecku książki sołtysa.

Takiej relacji po polsku jeszcze nie było. Tłumaczą książkę XIX-wiecznego sołtysa Oruni

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników historii Oruni – dwóch naukowców pracuje właśnie nad tłumaczeniem książki, którą w połowie XIX wieku napisał ówczesny sołtys Oruni, Ernst Waage. W pozycji, która w polskiej wersji światło dzienne ujrzy być może jeszcze w tym roku,. ...» (12 koment.)

 1, dodane:19:19, 12/10/16, tagi:

p.olejarczyk

Oruńskie tramwaje [HISTORIA, ZDJĘCIA]

Oruńskie tramwaje [HISTORIA, ZDJĘCIA]

Historia gdańskich tramwajów sięga lat 70. XIX wieku. Powstała wtedy pierwsza linia tramwaju konnego prowadzącego przez Wrzeszcz aż do Oliwy. W kolejnych latach firma Otto Braunschweig und Oskar Kupferschmidt zaproponowała kolejne połączenie tramwajowe, tym razem na południe, w kierunku Oruni. Linię uruchomiono 26 czerwca 1878 roku.. ...» (1 koment.)

 6, dodane:07:22, 05/10/16, tagi:

redakcja

Projekt

Projekt "Oruńskie Lovestory": Romantyczny Park Oruński. Dawniej i dziś

Jakie jest najbardziej romantyczne miejsce na Oruni? Wiele osób bez wątpienia odpowiada: Park Oruński. Przypominamy pokrótce historię tego zakątka, a w sukurs idzie nam artykuł profesora Jerzego Sampa. Tekst odnaleźliśmy w jednym z czasopism z 1973 roku!. ...» (1 koment.)

 1, dodane:16:03, 23/08/16, tagi:

p.olejarczyk

Pani Ola (po lewej)

Projekt Oruńskie Lovestory: "Przez kilkadziesiąt lat zadaje ludziom pytanie, czym jest miłość"

Miłość to dawanie siebie, wzajemny szacunek i częsta rozmowa, także o trudnych sprawach – mówi nam 83-letnia pani Ola, która od kilkudziesięciu lat na Oruni udziela nauk przedmałżeńskich. Nasza rozmówczyni to także pielęgniarka, radiotelegrafista, swego czasu jeżdżąca na. ...» (1 koment.)

 16, dodane:18:21, 17/08/16, tagi:

p.olejarczyk

Maria i Antoni Prycel

Oruńskie Lovestory: "przeżyli ze sobą ponad 50 lat, a na początku łatwo nie mieli"

Miał 21 lat, a niedługo miał się żenić. Kiedy jednak poznał Marię wiedział, że musi odwołać ślub. W ramach projektu „Oruńskie Lovestory” przedstawiamy historię państwa Prycel, którzy przeżyli ze sobą kilkadziesiąt lat, a na Oruni znani byli z prowadzenia zakładu. ...» (1 koment.)

 12, dodane:09:29, 11/08/16, tagi:

p.olejarczyk

Orunia miała swoją Aleję Pocałunków!

Orunia miała swoją Aleję Pocałunków!

Przed wojną Orunia miała własną Aleję Pocałunków. W rozmowie z nami więcej szczegółów podaje Aleksander Masłowski, badacz i przewodnik gdański. W ciekawy sposób nawiązuje on tutaj do teraźniejszości: - A współcześnie romantycznym uniesieniom można na Oruni oddawać się w tutejszej kuźni na Gościnnej! To idealne miejsce.. ...» (2 koment.)

 1, dodane:16:03, 05/08/16, tagi:

p.olejarczyk

 

Strona 1 z 5

12345

REKLAMA