Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2017-02-14 14:25:00
Ponad 20 mln złotych ma trafić na Orunię w ramach zbliżającego się wielkimi krokami Gminnego Programu Rewitalizacji. O planowanych zmianach opowiedzieli wczoraj urzędnicy z wiceprezydentem Bielawskim na czele. Dyskusja, w której brało udział kilkadziesiąt osób miała miejsce w szkole przy ulicy Smoleńskiej.
Jak przypominali wczoraj urzędnicy, Gminny Program Rewitalizacji (GPR) nie wziął się znikąd, a prace nad tym szalenie ważnym dla Oruni dokumentem trwały już od wielu miesięcy. W tworzeniu GPR pomagali też oruniacy, na portalu pisaliśmy o kolejnych warsztatach, spacerach i spotkaniach z przedstawicielami magistratu.
O rewitalizacji mówiło się więc długo, ale wciąż brakowało wielu odpowiedzi. Na wczorajszym spotkaniu urzędnicy podali wreszcie więcej konkretów.
Pieniądze: W ramach rewitalizacji na Orunię ma trafić ponad 20 mln złotych. Z czego zdecydowana większość pieniędzy zostanie przeznaczona na działania inwestycyjne. Ponad pół miliona złotych zostanie wykorzystanych na działania społeczne
Terminy: Do 16 lutego urzędnicy muszą złożyć wszystkie wnioski o dofinansowanie na konkretne inwestycje, związane z rewitalizacją Oruni. Pierwsze fizyczne zmiany w dzielnicy zobaczymy najwcześniej w 2018 roku
Co się zmieni?
Najwięcej inwestycji przeprowadzonych zostanie w rejonie tak zwanego Rynku Oruńskiego, czyli na Gościnnej, ale też i w okolicach Dworcowej. Wizualnie zmiany te zostały zakreślone na jednej z map, którą prezentujemy w niniejszym artykule (kliknij na zdjęcia).
1. Remont zabytkowych budynków na ulicy Gościnnej, mowa tutaj o nowych elewacjach, czy modernizacji dachów
2. Przebudowa układu drogowego na Gościnnej (już niedługo mają ruszać konsultacje ws. tej inwestycji)
3. Remont ulicy Gościnnej (w kierunku przejazdu kolejowego). Analizowany jest też remont ulicy Dworcowej (od przejazdu do okolic Domu Kultury)
4. Przy ulicy Gościnnej 4 ma powstać Placówka Wsparcia Podwórkowego (o tej inwestycji napiszemy niedługo w osobnym artykule)
5. Remont i modernizacja dawnego ratusza przy Gościnnej 1 (o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ)
6. Zagospodarowanie skweru za dawną Zatoką
Rewitalizacja Oruni obejmie też inwestycje w innych punktach dzielnicy:
7. Zagospodarowanie skweru przy ulicy Związkowej
8. Zagospodarowanie wybranych podwórek przy Trakcie św. Wojciecha i Rejtana
9. Budowa basenu na Smoleńskiej (o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ)
10. Rewaloryzacja Parku Schopenhauera (o projektach zmian pisaliśmy TUTAJ)
11. Remont fragmentu Sandomierskiej
12. Wyburzenia budynków, m.in. na ulicy Przy Torze. Tutaj jednak, zdaniem urzędników, przeszkadzają sztywne przepisy, których trzyma się Konserwator Zabytków
13. Remonty budynków komunalnych (już niedługo napiszemy o szczegółach w osobnym artykule)
Co z przejazdami kolejowymi?
Urzędnicy chcą też pójść za ciosem, i chociaż z pieniędzy GPR nie można bezpośrednio sfinansować budowy bezkolizyjnego przejazdu na Oruni, analizowane są warianty, gdzie takie przejazdy mogą powstać. Opracowanie, które przygotowują urzędnicy mówi m.in. o rejonach Dworcowej, a także okolicy Bocznej i Grabowej. Jednocześnie miasto stara się o środki na dofinansowanie dokumentacji ws. budowy bezkolizyjnego przejazdu w ciągu ulicy Sandomierskiej – o tych działaniach pisaliśmy TUTAJ.
O co pytali wczoraj mieszkańcy?
Wczorajsza dyskusja w szkole na Smoleńskiej przyniosła też szereg kolejnych pytań, postulatów i wniosków mieszkańców. Szczególnie aktywni byli przedstawiciele tutejszej Rady Dzielnicy.
1. Pytanie: Czy GPR pozwoli też na dofinansowanie elewacji kościoła przy Gościnnej?
Odpowiedź wiceprezydenta Wiesława Bielawskiego: GPR nie pozwala na finansowanie takich inwestycji
2. Czy rewaloryzacja Parku Oruńskiego obejmie też budowę lepszego połączenia z pętlą na ulicy Świętokrzyskiej?
Ewa Pielak, Referat Rewitalizacji: GPR nie obejmie tej inwestycji, ale podobny wniosek został złożony w tegorocznym budżecie obywatelskim. Zakłada on budowę ścieżki rowerowej na opisanym tutaj odcinku
3. Czy Szkoła Muzyczna przeniesie się do budynku wygaszanego Gimnazjum nr 10, a w budynku Szkoły Muzycznej znajdzie się miejsce na Gościnną Przystań?
Magda Chełstowska, Wydział Rozwoju Społecznego: - Takie rozmowy cały czas trwają, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. Najprawdopodbniej zostanie zorganizowane spotkanie, na które zostaną zaproszeni dyrektorzy szkół, lokalna rada dzielnicy, przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej i urzędnicy
4. Czy można przebudować budynek dzisiejszego Domu Kultury na Oruni zgodnie z projektem z lat 60? (o tym projekcie pisaliśmy TUTAJ – przyp. red.)
Wiceprezydent Bielawski: Nie. Z całym szacunkiem, ale projekty z lat 60. to już inny świat.
5. Co z remontem budynków na Gościnnej, w tym popadającym w ruinę mikropałacykiem? (pisaliśmy o tym TUTAJ – przyp. red.)
Wiceprezydent Bielawski: Te kamienice leżą w gestii właścicieli prywatnych, miasto nie może wydatkować publicznych pieniędzy na wsparcie prywatnych inicjatyw. Budżet miasta nie jest z gumy, ale przecież zdecydowaliśmy się ostatnio na zakup budynku dawnego ratusza na Oruni. To bardzo ważna sprawa dla rewitalizowanej dzielnicy.
6. Czemu niszczy się Park Oruński, i wycina tyle drzew? Urzędnicy: Wszystkie zmiany przeprowadzono zgodnie z prawem.