Oruniak znów najlepszy w zapasach. „Mój cel to występ na Olimpiadzie”

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2017-05-05 18:26:00

15-letni Miłosz Kuźnia, zawodnik oruńskiego Ajasu wywalczył złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w zapasach stylu klasycznym, która w tym roku odbywała się w Zielonej Górze. Rozmawiamy z młodym zwycięzcą, a sukces komentuje też jego ojciec i trener.

- Nie było łatwo występować w roli faworyta, ale sobie poradziłem. Udało się, mam złoty medal – mówi nam Miłosz Kuźnia, który w kategorii do 50 kg okazał się najlepszym zapaśnikiem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie w Zielonej Górze.

15-latek obecnie startuje w kategorii junior młodszy kadet. - Dwa lata temu zdobyłem już złoty medal, teraz udało mi się powtórzyć sukces. Chcę być coraz lepszym zapaśnikiem. W ciągu pięciu lat chciałbym wystąpić na Olimpiadzie - mówi rozmówca portalu MojaOrunia.pl i zawodnik oruńskiego Ajasu.

Na zawodach w Zielonej Górze nastolatek reprezentował barwy oruńskiego Ajasu, ale występował w drużynie pomorskiej, prowadzonej przez trenera Norberta Serbę.

Mieszkający na Oruni Miłosz wie, że aby osiągnąć swój cel musi ciężko nad sobą pracować. - Lepsza fizyczność, lepsza technika. I muszę pracować nad głową, by lepiej panować nad stresem przed walkami. W tym roku wyjeżdżam do szkoły do Raciborza. Będę tam miał treningi zapaśnicze dwa razy dziennie. Dużo pracy, ale na pewno się to opłaci.

15-latek wiąże swoją przyszłość z zapasami, i nie przeszkadza mu, że jest to sport, który nie przynosi tak dużych pieniędzy jak na przykład piłka nożna, siatkówka, czy koszykówka. - Jeżeli będę zapaśnikiem na najwyższym poziomie, to będę w stanie wyżywić się z zapasów – uśmiecha się złoty medalista.

- Miłosz to bardzo utalentowany młody zawodnik, który wciąż się rozwija i cały czas robi postępy. To świetny chłopak – komentuje Józef Alijew, legendarny na Oruni trener, który od ponad 20 lat uczy zapasów w klubie Ajas i wychował już szereg utalentowanych zawodników. Jego podopieczni często zdobywają medale w swoich kategoriach wiekowych na kolejnych mistrzostwach Polski.

O sukcesie Miłosza poinformował nas jego ojciec Łukasz, który podesłał nam też stosowne zdjęcia. - Syn trenuje zapasy od kilku lat, i ma już na swoim koncie sukcesy. Jestem z niego naprawdę dumny.

Ogólnopolska Olimpiada młodzieży w zapasach stylu klasycznym odbyła się w dniach 28-30 kwietnia. Jak podaje Pomorski Okręgowy Związek Zapaśniczy w Gdańsku, w imprezie brało udział 160 zawodników z 54 klubów. „Były to bardzo dobry występ dla zawodniczek z województwa pomorskiego. Reprezentowało 9 zapaśników w tym 3 medale złote i jeden brązowy” - czytamy na stronie POZZ.