W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" ma zostać otwarty dla zwiedzających. Teraz trwają prace wokół "świątyni nietoperzy"

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-02-15 16:39:00

W rejonie ulicy Nowiny budowana jest kilkusetmetrowa droga, którą już za kilka tygodni będzie można dostać się do wybudowanego w XIX wieku zbiornika "Stara Orunia". Miasto postanowiło odrestaurować zabytek i włączyć go w tzw. Gdański Szlak Wodociągowy.

- Zbiornik ma być udostępniony turystom i mieszkańcom jeszcze w tym roku. Inwestycja to nie tylko prace wewnątrz zabytku, ale także roboty wokół zbiornika - mówi nam Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, instytucji, która nadzoruje całe przedsięwzięcie.

Przypomnijmy, ten nieczynny obecnie zabytek mieścił kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu, z oddalonego 20 km Pręgowa, wodociągiem.

Miasto postanowiło wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

 

Gdzie leży Zbiornik Stara Orunia? Z ulicy Nowiny skręcamy w ulicę Kampinoską. Idziemy pod górę kilkaset metrów. Z ulicy skręcamy w prawo na nieasfaltową drogę. Kierujemy się w stronę Parku Oruńskiego. Po chwili natkniemy się na wzniesienie – to właśnie tutaj jest zamknięte obecnie wejście do Rezerwuaru Stara Orunia.

Do Zbiornika będzie można dostać się od strony ulicy Nowiny, i od strony Parku Oruńskiego. Obecnie budowana jest kilkusetmetrowa droga, którą od ulicy Nowiny będzie można dojść do zabytku. Droga nie będzie asfaltowa, a szutrowa. A jej wlot z ulicy Nowiny położony jest nieopodal małego sklepu spożywczego.

W ramach inwestycji ma zostać również zagospodarowany teren wokół Zbiornika. W najbliższych tygodniach zamontowane zostaną ławki, tablice informacyjne, i powstanie punkt widokowy.

Z kolei prace wewnątrz zabytku będą mogły rozpocząć się dopiero na wiosnę. Dlaczego nie wcześniej? Odpowiedź wiąże się z nietoperzami, które w liczbie kilkuset przylatują tutaj na zimę. Zbiornik opuszczają dopiero na wiosnę. W czasie, gdy przebywają tutaj nietoperze, nie ma mowy, by robotnicy wykonywali jakiekolwiek prace.

Również kiedy zbiornik zostanie otwarty dla mieszkańców i turystów, będzie on funkcjonował od maja do sierpnia każdego roku. A w pozostałych miesiącach będzie zamykany, właśnie ze względu na nietoperze.

Jak mówi nam Piotrowska-Szypryt, zabytkowy zbiornik ma zostać otwarty w sierpniu tego roku.