Nadchodzi wielkie świętowanie w Parku Oruńskim. Takich urodzin Orunia jeszcze nie miała

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-05-16 08:47:00

- 3 czerwca Park Oruński przywita odwiedzających bramą ozdobioną kwiatami, a także herbami Gdańska i Oruni, po której przekroczeniu przeniesiemy się do roku 1918. Będziemy starali się odtworzyć uroczystość przekazania praw do Parku Oruńskiego na rzecz miasta, na mocy testamentu ostatniej spadkobierczyni terenu, Emilii Hoene – informują organizatorzy święta.

"Tego dnia, odwiedzający Park Oruński mogą liczyć na wiele atrakcji przygotowanych w stylistyce epoki m.in. zabytkowy samochód, który będzie częścią inscenizacji uroczystości odczytania testamentu Emilii Hoene, konny tramwaj – tramwajarze, pary pływające w łódkach (stylizowane adekwatnie do epoki), a o godzinie 19:00 koncert Gdańskiej Orkiestry Promenadowej „Najpiękniejsze utwory Straussa” - czytamy w komunikacie Gdańskiego Archipelagu Kultury, organizatora czerwcowego świętowania na Oruni.

Pomysł, by w tym roku zorganizować imprezę z okazji urodzin Oruni, narodził się w głowach tutejszych radnych dzielnicowych. - Wydarzenie, które odbędzie się 3 czerwca z okazji urodzin Oruni ma na celu przede wszystkim promocje naszej dzielnicy i pokazanie, jak długą i bogatą historię ma Orunia. Rok 2018 to również rok Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene, gdyż mija dokładnie 100 lat od przekazania miastu tego zieleńca. W tym roku mija również 85 lat od przyłączenia Oruni do granic Gdańska – przypomina Agnieszka Bartków, szefowa Rady Dzielnicy „Orunia, Św. Wojciech,Lipce”.

Radni są nie tylko pomysłodawcami wydarzenia, ale też głównym sponsorem. Z budżetu rady dzielnicy zostanie przekazanych 12 tysięcy złotych na organizację „urodzin Oruni”.

Warto dodać, że tydzień później (10 czerwca) w Parku Oruńskim wystartuje inna impreza, tradycyjny festyn rodzinny. O szczegółach poinformujemy wkrótce.