Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Jutro obchody także na Oruni

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-08-27 10:50:00

Obchody organizuje gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na Oruni odbędzie się msza w kościele na Gościnnej, a później także uroczystość pod pomnikiem Danuty "Inki" Siedzikówny. Jedno z wydarzeń będzie tez miało miejsce w budynku Stacji Orunia.

Danuta "Inka" Siedzikówna i Feliks "Zagończyk" Selmanowicz zginęli 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Decyzją władz komunistycznych, zostali pochowani w bezimiennym grobie. W 2014 roku IPN odnalazł ich szczątki na terenie gdańskiego Cmentarza Garnizonowego.

"Pogrzeb państwowy bohaterów odbył się 28 sierpnia 2016 r. – w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na bohaterach przez komunistycznych oprawców" - piszą przedstawiciele gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

I właśnie IPN organizuje obchody, by uczcić pamięć obu postaci. Jutro na Cmentarzu Garnizonowym o godzinie 17:30 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

O 18:30 rozpocznie się msza w kościele przy ulicy Gościnnej. Po mszy odbędzie się krótka uroczystość pod pomnikiem "Inki", który mieści się przy ulicy Gościnnej.

O godzinie 20 w budynku Stacji Orunia (Dworcowa 9) rozpocznie się też spektakl Teatru Nie Teraz. Sztuka nosi nazwę "Wyklęci". Wstęp jest wolny, ale z racji tego, że liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy (pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl).