Na remont tej oruńskiej ulicy mieszkańcy czekali ponad 20 lat! Będzie modernizacja Głuchej

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2018-12-28 16:55:00

Polne kamienie zostaną zastąpione nawierzchnią bitumiczną - urzędnicy potwierdzają, że pierwszy etap remontu ulicy Głuchej rozpocznie się już w 2019 roku. Kolejny odcinek ulicy zostanie rozkopany w 2020 roku, wówczas też wszystkie prace się zakończą. Na taką inwestycję mieszkańcy czekali ponad 20 lat.

Ulica Głucha liczy sobie kilkaset metrów, łączy ulice Przy Torze i Równą. Położone są tutaj domki jednorodzinne i niewielkie kamienice. Ulica prowadzi też do małego osiedla.

Okoliczni mieszkańcy od lat skarżyli się do magistratu, że nawierzchnia ulicy Głuchej wymaga remontu. - Ta ulica była i jest w tak katastrofalnym stanie, że w trosce o swoje auta niektórzy nie chcieli tutaj nawet wjeżdżać.

Mieszkańcy zderzali się z argumentem, że nie ma pieniędzy

- Wracaliśmy kiedyś z lotniska. Taksówkarz zatrzymał się kilkaset metrów przed naszym blokiem i powiedział, że on dalej nie pojedzie. Bo nie chce zniszczyć samochodu – opowiadał nam pan Wojciech, mieszkaniec Głuchej, który już od lat 90. ubiegłego wieku zabiegał o remont tej właśnie ulicy.

Na wszystkie pisma i apele mieszkańców urzędnicy pozostawali jednak głusi. Oruniacy raz po raz zderzali się z argumentem braku pieniędzy w budżecie miasta.

Jeszcze dwa lata temu ws. remontu ulicy Głuchej wypowiadali się następująco: - Głucha znajduje się na 127 pozycji w Programie Modernizacji Ulic w Gdańsku. Program liczy około 520 pozycji. Jest to lista tworzona przez służby miejskie, zhierarchizowana pod kątem najpilniejszych potrzeb modernizacyjnych – mówił nam Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Będzie remont ulicy Głuchej. Zacznie się od skrzyżowania z ulicą Równą

W sprawę mocno zaangażowali się też lokalni radni dzielnicowi. I właśnie szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" Agnieszka Bartków przyniosła nam dobre wieści. Kilka dni temu poinformowała nas, że na spotkaniu z dyrektorem gdańskiego Wydziału Programów Rozwojowych padła obietnica, że ulica Głucha zostanie nareszcie wyremontowana.

W rozmowie z nami potwierdzają to urzędnicy. - W planach miasta jest przeprowadzenie modernizacji ul. Głuchej. Zadanie realizowane będzie w dwóch etapach - usłyszeliśmy dzisiaj od Alicji Bittner z gdańskiego Wydziału Prasowego.

Prace rozpoczną się w 2019 roku. Najpierw remontowany będzie odcinek od skrzyżowania z ulicą Równą do wjazdu na osiedle. A rok później drogowcy dokończą remont, już do ulicy Przy Torze.

Szefowa lokalnej rady dzielnicy tłumaczy, dlaczego ten remont jest tak istotny

Wykonawcą zadania będzie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. - Modernizacja ulicy będzie polegała na wymianie nawierzchni brukowej na nawierzchnię bitumiczną - precyzuje Bittner.

Z takiego obrotu sprawy cieszy się Bartków. - Mieszkańcy osiedla przy Głuchej, gdzie zamieszkuje około 800 mieszkańców, od wielu lat wnioskowali o remont starej ulicy. Do tego wniosku kilka lat temu przyłączyła się Rada Dzielnicy i wspólnymi działaniami udało się doprowadzić tę ważną sprawę do realizacji w nadchodzącym 2019 roku - mówi nam.

I dopowiada: - Obecnie stan techniczny tej drogi pozostawia sporo do życzenia dziury. Wystające kamienie, luźne kostki brukowe. Bardzo się cieszymy z tego remontu, tym bardziej, że to jedyna droga dojazdowa do tego osiedla, a bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas najważniejsze.