Tak będzie wyglądał oruński Ratusz [WIZUALIZACJE]. Przebudowa ruszy w 2020 roku

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-02-26 09:34:00

Znamy już wstępną koncepcje przebudowy Ratusza Oruńskiego. Miasto zaprezentowało kolejne wizualizacje. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa odsłona "Gościnnej 1" będzie gotowa w 2021 roku. W budynku będzie m.in. mediateka i siedziba lokalnej rady dzielnicy.

Biuro Rozwoju Gdańska zaprezentowało wizualizacje przebudowanego oruńskiego Ratusza. W wyremontowanym budynku przy Gościnnej 1 będzie m.in. mediateka (filia miejskiej biblioteki) i siedziba oruńskiej rady dzielnicy. Tutaj miejsce dla swoich działań znajdą też przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, działającej na Oruni organizacji, która mocno zaangażowała się w temat rewitalizacji dzielnicy.

- Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej. Głównym założeniem przebudowy jest zachowanie pierwotnego podziału wnętrz Ratusza oraz ozdobnego charakteru jego elewacji - tłumaczą urzędnicy, którzy zdradzają teraz więcej szczegółów na temat przyszłego wyglądu oruńskiego Ratusza.

Co będzie w Ratuszu? Sale konferencyjne w podziemiu, parter dla rady dzielnicy, piętro i poddasze - nowoczesna biblioteka

W podziemiach budynku (na poziomie -1) mają powstać sale konferencyjne.

- Na parterze zostaną urządzone wielofunkcyjne sale warsztatowe oraz siedziba Rady Dzielnicy - mówią przedstawiciele BRG.

Biblioteka powstanie na pierwszym piętrze oraz poddaszu.

- Poza wyodrębnionym pokojem do pracy cichej, jej wnętrza będą posiadać charakter otwarty. Aby udało się uzyskać taki efekt, w ścianach zostaną utworzone duże przejścia - opisują urzędnicy.

 

W opisie przyszłego Ratusza czytamy ponadto: "Zaproponowane rozwiązania – ciemne drewno i czarno-białe płytki podłogowe na tle stonowanych kolorów – luźno nawiązują do wystroju wnętrz z okresu, w którym Ratusz powstał. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda".

Na realne zmiany trzeba będzie jeszce poczekać. Przebudowa ma ruszyć w 2020 roku

Zmiany budzą wrażenie, ale mieszkańcy dzielnicy muszą wykazać się jeszcze cierpliwością. W tym roku nie ma co spodziewać się ekip remontowych w Ratuszu. Jak tłumaczą nam urzędnicy, w 2019 roku zostaną dopełnione wszystkie formalności prawne (odbiór koncepcji, pozwolenie na budowę, wybór wykonawcy).

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przebudowa Ratusza rozpocznie się w 2020 roku. Gdańscy urzędnicy szacują, że remont potrwa około roku.

Można więc zakładać, że mediateka na Oruni będzie otwarta w 2021 roku. Miasto zaprezentowało też wizualizacje nowego Domu Sąsiedzkiego (o tym napiszemy niedługo w osobnym artykule).