Do wtorku można składać pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Obecnie dzielnica ma 10 projektów

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-04-15 10:17:00

Do 16 kwietnia (wtorek) można składać wnioski do budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha mogą zagłosować na projekty o łącznej wartości 450 tys. zł. Na ten moment złożono 10 projektów. Dotyczą one m.in. budowy chodników, oświetlenia, placów zabaw, czy postawienia dodatkowej stacji rowerów MEVO.

O budżecie obywatelskim pisaliśmy już w kwietniu. Projekt do budżetu obywatelskiego mogą składać wszyscy mieszkańcy Gdańska, bez względu na wiek. Nie ma też obowiązku zameldowania w Gdańsku.

We wrześniu odbędzie się dwutygodniowe głosowanie. Miasto zrealizuje te projekty, które zdobędą najwięcej głosów. Jak pokazały poprzednie edycje budżetu obywatelskiego, ludzie w całym Gdańsku składają tutaj różne propozycje, m.in. dotyczące remontów ulic, budowy placów zabaw, wybiegów dla psów, a także wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

A jakie pomysły pojawiły się w tym roku? Na miejskiej stronie widać, że na ten moment mieszkańcy Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha złożyli 10 projektów. Wnioski muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez miasto.

Pomysły z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha

Pomysły dotyczą m.in. drobnych inwestycji i wydarzeń kulturalnych.

Jeden z projektów dotyczy budowy oświetlenia pomiędzy kładką nad Traktem św. Wojciecha a ulicą Dworcową. Wnioskodawca oszacował koszt inwestycji na 18 tys. zł.

Tańszy jest inny projekt. Mowa o budowie progu zwalniającego na ulicy Raduńskiej, między Szafirową a Parkiem Oruńskim.

Znacznie bardziej drogi (450 tys. zł) jest projekt budowy chodników i miejsc postojowych w kilku miejscach dzielnicy. Mowa o ulicy Nakielskiej (chodnik i miejsca postojowe w pobliżu SP nr 56), Głuchej-Ubocze, Żuławskiej (chodnik i miejsca postojowe koło przedszkola Krasnal).

450 tys. zł może kosztować też kolejny projekt - wymiana nawierzchni dróg w trzech miejscach dzielnicy. Chodzi m.in. o ulicę Inspektorską i Trakt Św. Wojciecha od Przedszkola nr 24 w Gdańsku Lipcach do Traktu Św.Wojciecha nr 264.

150 tys. zł - to koszt kolejnego projektu - budowy boiska piłkarskiego w rejonie ulic Równej i Przybrzeżnej. Pomysłodawca chce, by powstało ono w hołdzie do zmarłego Zbigniewa Klewiado, który był założycielem popularnej stacji Sky Orunia.

Kolejny wniosek dotyczy umiejscowienia dodatkowej stracji rowerów miejskich MEVO. Stacja miałaby zostać umieszczona przy Trakcie św. Wojciecha 73 i byłaby wyposażona w pięć rowerów.Pomysłodawca oszacował koszt projektu na 65 tys. zł.

160 tys. zł - to szacunkowy koszt innego projektu - rozbudowy pumptracku, który w ostatnich miesiącach powstał na ulicy Gościnnej (w okolicach kuźni i Gościnnej Przystani). Pomysłodawca chce rozbudować tor i doposażyć je o nowe elementy. Chce też, by miejsce to zostało oświetlone.

Następny projekt zakłada budowę placu zabaw przy przedszkolu nr 71 "Diamencik" i wyposażenie je w urządzenia sensoryczne, które oddziałują na zmysły użytkownika: dotyk, wzrosk, słuch i węch. Plac zabaw ma zostać ogrodzony, a teren ma być monitorowany. Koszt inwestycji oszacowano na 90 tys. zł.

Dwa pozostałe projekty dotyczą treningów sportowych m.in. z Nordic Walking (zajęcia mają odbywać się 2 razy w tygodniu, łącznie 60 spotkań - łączny koszt oszacowano na 10400 zł) i rodzinnej gry terenowej na orienację (koszt to 5900 zł).

Swoje projekty można zgłaszać do wtorku (16 kwietnia). By złożyć projekt do budżetu obywatelskiego, należy zarejestrować się w elektronicznym systemie naboru wniosków - szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.