Zmieniają się podwórka na Żuławskiej i Ubocze. Niedługo do pracy wezmą się też mieszkańcy

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-04-26 08:34:00

Metamorfozę przechodzą podwórka przy Żuławskiej 2 i 3, a także przy Ubocze 24. Co ważne, już od miesięcy w zmiany zaangażowani są tutejsi mieszkańcy. To oni na spotkaniach z inicjatorami akcji zgłaszali swoje pomysły, a teraz przez dwa miesiące w wybrane dni będą wcielać je w życie.

O tym podwórkowym projekcie, który nadzoruje Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, pisaliśmy TUTAJ. Zmiany dotyczą podwórek na ulicy Ubocze 24 i Żuławskiej 2 i 3.

Już wiele miesięcy temu rozpoczęły się tutaj konsultacje z mieszkańcami. I to oni w dużej mierze zdecydowali o tym, jak ich podwórko będzie wyglądać po rewitalizacji.

W tym tygodniu na Żuławskiej rozpoczęły się już konkretne zmiany. Na podwórku pojawili się robotnicy. Układane są płyty jumbo, wyciągane są zniszczone krawężniki, wydzielane są kolejne przestrzenie. Przed blokami ma powstać strefa, gdzie wypocząć będzie mógł każdy. Ale mieszkańcy chcieli również, by przestrzeń do parkowania była lepiej zorganizowana. I tak też się stanie.

Co ważne, oruński projekt podwórkowy nie polega na tym, że tylko wykonawca prowadzi tutaj prace. Założenie akcji jest takie, że mieszkańcy angażują się tutaj na każdym etapie. Już w przyszłym tygodniu - gdy zakończą się prace z udziałem ciężkiego sprzętu - na podwórku pojawią się mieszkańcy i inicjatorzy projektu. - Będziemy wspólnie z mieszkańcami montować ławeczki, sadzić zieleń, budować murek, który wydzieli m.in. strefę parkowania - mówi Przemysław Kluz, koordynator akcji i przedstawiciel GFiS.

Takie prace będa cykliczne - mieszkańcy Żuławskiej będą się spotykać przez najbliższe dwa miesiące w każdy poniedziałek i wtorek o godzinie 16.

Również i mieszkańcy Ubocze 24 zakasają rękawy - tutaj praca odbywać się będzie w każdą środę i czwartek. Przez dwa miesiące oruniacy spotykać się będą w te dni o godzinie 16 i będą wspólnie pracować na podwórku.

Chodzi o to, czego nie ukrywają inicjatorzy akcji, by mieszkańcy poczuli się gospodarzami na własnym podwóru. Cały czas za wzór stawiana jest tutaj historia ze Związkowej 7, gdzie w ramach tzw. rewolucji podwórkowej mieszkańcy zmienili wyglad swojego otoczenia i także po zakończeniu projektu cały czas dbają o to miejsce.

Już wkrótce napiszemy o pracach na ulicy Ubocze. Koordynatorzy projektu - Przemysław Kluz i Grzegorz Madej - zapraszają wszystkich oruniaków do wzięcia udziału w akcji.