Orunia. W sobotę uroczyste odsłonięcie tablicy na cześć przedwojennej Polonii w Gdańsku

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-10-15 17:24:00

Uroczystość, która rozpocznie się w sobotę (19 października) o godzinie 11, odbędzie się przed budynkiem przedszkola "Krasnal" na Żuławskiej. To w tym miejscu przed wojną było prawdziwe centrum działalności Polonii. Tablicę ufundował były radny miasta z Oruni Krzysztof Kosik.

O tej inicjatywie pisaliśmy pod koniec sierpnia. Pomysłodawca akcji Krzysztof Kosik zapowiadał wówczas, że odsłonięcie tablicy "Ochronka macierzy polskiej" będzie miało miejsce w połowie września. Jest jednak poślizg, bo uroczystość odbędzie się miesiąc później, a konkretnie 19 października w sobotę.

Tablica pojawi się na budynku przedszkola "Krasnal" na Żuławskiej 108. Przed wojną w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku to właśnie w tym miejscu było kiedyś prawdziwe centrum działalności Polonii. Odbywały się tutaj prelekcje, odczyty, zabawy, imprezy taneczne, przedstawienia teatralne.

O historii tego miejsca przypomni tablica, ufundowana przez Kosika. - Ten budynek na dzisiejszej ulicy Żuławskiej powstał w 1928 roku, a miejsce zostało nazwane Ochronką Macierzy Polskiej - mówił nam Kosik, który jest też autorem kilku książek, gdzie opisuje oruńskie historie, m.in. z XX-wieku.

Kosik to też były radny miasta Gdańska i człowiek, który w latach 90. ufundował tablicę upamiętniającą przedwojenną drukarnię na Oruni (na Trakcie św. Wojciecha 57). - Twórcami oruńskiej drukarni byli Jan i Małgorzata Kwiatkowscy, wielcy patrioci. I również oni byli inicjatowami powołania do życia Ochronki Macierzy Polskiej. Na tej tablicy, która już wkrótce pojawi się na ulicy Żuławskiej, zostali wymienieni z imienia i nazwiska - mówił Kosik.

Pomysłodawca całej akcji zdaje sobie sprawę, że w sobotę na Oruni odbędzie się inna uroczystość historyczna, ale ma nadzieję, że ludzie pojawią się zarówno na Żuławskiej jak i w Parku Oruńskim. To właśnie w Parku, o czym pisaliśmy kilka dni temu, o godzinie 12 planowana jest rekonstrukcja historyczna bitwy z XVIII wieku.