Rewitalizacja Oruni spowolniona przez biurokrację. Ale 2020 rok może być przełomowy

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-10-23 16:46:00

Przebudowa oruńskiego ratusza, nowe zagospodarowanie ulicy Gościnnej, budowa Domu Sąsiedzkiego na Dworcowej, zmiany w Parku na Związkowej - to jedne z najważniejszych elementów rewitalizacji Oruni. Na ten moment wszystko to jednak pozostaje na papierze, bo wciąż nie zostały spełnione wszystkie formalności. Jest jednak szansa, że w 2020 roku kilka inwestycji rozpocznie się już na dobre.

Jak już pisaliśmy na naszym portalu, w ramach rewitalizacji na Orunię ma trafić ponad 20 mln zł. Z czego zdecydowana większość pieniędzy zostanie przeznaczona na działania inwestycyjne. Mowa m.in. o przebudowie Ratusza, zmianach na ulicy Gościnnej i w parku na Związkowej, a także inwestycjach, na których skorzystają lokalne wspólnoty mieszkaniowe.

Mieszkańcy byli aktywni i to oni zmienią wygląd wielu miejsc na Oruni

Na ten moment najbardziej konkretnie wygląda sprawa z wspólnotami mieszkaniowymi, które w ramach unijnych pieniędzy z rewitalizacji mogły starać się o inwestycje, typu remont elewacji czy zagospodarowanie podwórka. O takie wsparcie złożyło wnioski około 20 wspólnot z dzielnicy i jak informują dzisiaj nasz portal urzędnicy, większość dokumentacji jest tutaj już na ukończeniu.

A w przypadku budynku przy ulicy Nowiny (co podkreślają przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska) zakończyły się już nawet prace budowlane.

Nieźle prezentuje się też inny projekt w ramach rewitalizacji - mowa o zmianach na dwóch podwórkach - przy Ubocze 24 i Żuławskiej 4. O tych inwestycjach pisaliśmy kilkukrotnie i jak się dowiedzieliśmy, niedługo prace na obu podwórkach się zakończą. Temat opiszemy w osobnym artykule.

Konserwator ma swoje "ale"

Gorzej wygląda sprawa z ulicą Gościnną i Dworcową. Tam w ramach rewitalizacji ma zostać przebudowany oruński Ratusz, a ulica Gościnna ma zostać poważnie zmodyfikowana.

Z kolei na Dworcowej ma powstać oruński Dom Sąsiedzki (dzisiejszą Gościnną Przystań czeka przeprowadzka). Jak informują nas przedstawiciele BRG, w przypadku oruńskiego Ratusza i Domu Sąsiedzkiego na Dworcowej wciąż nie udało się skompletować niezbędnej dokumentacji.

Brakuje m.in. zgody od Polskich Wód - taka "parafka" jest tutaj niezbędna, bo obie inwestycje znajdują się na terenach zalewowych. Gdy dokumentacja zostanie uzupełniona, będzie można wystąpić o pozwolenie na budowę.

Kiedy ruszy więc remont Ratusza? - Najprawdopodobniej stanie się to już w 2020 roku - słyszymy w BRG.

W przypadku Domu Sąsiedzkiego na Dworcowej we wszystko wmieszał się jeszcze konserwator, który naniósł na projekt swoje poprawki. Projektant będzie musiał uwzględnić kilka zmian, a to wydłuża cały proces. Mimo wszystko magistrat liczy, że także i w tym przypadku w 2020 roku uda się już wbić pierwszą łopatę pod nowy budynek na Dworcowej.

Rewolucyjne zmiany na Gościnnej? Chyba tylko na papierze

Najgorzej wygląda sytuacja z zagospodarowaniem ulicy Gościnnej. O rewolucyjnych zmianach pisaliśmy w lipcu, kiedy to na Oruni projektanci prezentowali założenia zwycięskiego projektu ws. zmian na Gościnnej.

Okazuje się, że tutaj również swoje uwagi ma konserwator, a miasto nawet jeszcze nie rozpoczęło negocjacji z biurem projektowym. W tym przypadku nie ma co raczej liczyć, że w 2020 roku na ulicy Gościnnej (oprócz Ratusza) rozpoczną się duże zmiany.

Lepsza wiadomość płynie z ulicy Związkowej. Tam - również w ramach rewitalizacji - zupełnie inaczej ma zostać zagospodarowany park.

"Za torami" też szykują się zmiany

Już wcześniej odbyło się w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami, podczas którego projektant przedstawiał swoją koncepcję zmian. Oruniacy mieli sporo poprawek, a przedstawiciele BRG zapewniają, że zmiany do projektu zostały naniesione.

Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji ws. zagospodarowania parku na Związkowej i tutaj również urzędnicy spodziewają się, że w 2020 roku inwestycja się rozpocznie.