Podwórko na Żuławskiej zmieniło się nie do poznania. To również zasługa samych mieszkańców

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2019-10-29 11:29:00

Rzut oka na zdjęcia "przed" i "po" wystarczy, by zobaczyć jak zmieniło się podwórko na Żuławskiej 2/3. Zamiast chaszczy i chwastów, teraz są tutaj kwiaty, klomby, a do tego ławki, chodnik, stolik i nawet większy parking. - To miejsce wygląda zupełnie inaczej - komentuje Grzegorz Madej, koordynator podwórkowego projektu na Oruni, w którym aktywnie działali także mieszkańcy dzielnicy.

O tym podwórkowym projekcie, który nadzoruje Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, pisaliśmy TUTAJ.

Zmiany dotyczą podwórek na ulicy Ubocze 24 i Żuławskiej 2 i 3. Jeżeli chodzi o ten ostatni adres, to projekt właśnie dobiegł końca.

Na Żuławskiej 2/3 ułożono płyty jumbo, poprawiono zniszczone krawężniki, postawiono nowe ławki, poszerzono miejsce do parkowania, zamontowano niewielki zbiornik wodny, nasadzono nową zieleń. Na jednym z garaży powstał też przedstawiający miasto mural.

Co ważne, zmiany były konsultowane z mieszkańcami, którym chciało się poświęcić trochę swojego czasu. Przez kilka miesięcy mieszańcy Żuławskiej wspólnie z inicjatorami akcji pracowali na swoim podwórku dwa razy w tygodniu.

- Udało się. Podwórko kompletnie się zmieniło - mówi w rozmowie z portalem MojaOrunia.pl Grzegorz Madej, koordynator podwórkowego projektu.

Madej pracował na podwórku przy Żuławskiej wspólnie z mieszkańcami Żuławskiej. - Była stała, kilkuosobowa ekipa, ale zdarzało się, że frekwencja była jeszcze wyższa. I na podwórku pracowało kilkanaście osób - mówi.

Zobaczcie zdjęcia, jak zmieniało się podwórko na Żuławskiej!

Niedługo opiszemy metamorfozę podwórka przy ulicy Ubocze 24.

Projekt "Rewolucje Podwórkowe na Oruni" realizowany jest w ramach Rewitalizacji Oruni.