Dogoterapia w Gościnnej Przystani. "Kontakt dziecka z czworonogiem ma niezwykłą moc"

Autor: redakcja, Data publikacji: 2019-11-25 10:06:00

W Publicznym Punkcie Przedszkolnym „Domek Sąsiedzki” w listopadzie rozpoczęły się zajęcia z udziałem psa z elementami dogoterapii. Zajęcia prowadzi Akademia Rozwoju Rodziny POZYTYWKA. Przedszkolaki odwiedza pies terapeuta rasy labrador retriver - Anor. Towarzyszą mu dwie panie dogoterapeutki, które wspólnie z Anorem prowadzą zajęcia z maluchami.

Zajęcia będą odbywały się cyklicznie co 3-4 tygodnie, od listopada do czerwca 2020r., łącznie odbędzie się 10 spotkań. Adresatami zajęć jest 25-cioro dzieci 3-5-letnich z punktu przedszkolnego w Gościnnej Przystani. Podczas 50-minutowych spotkań dzieci dowiedzą się, jak opiekować się zwierzakiem, jak zachowywać się, by go nie wystraszyć i zadbać o jego dobre samopoczucie.

To także praca nad dobrym samopoczuciem dzieci, które uczą się przełamywać swoje lęki. Kontakt malucha z czworonogiem ma niezwykłą moc – zarówno edukacyjną, jak również terapeutyczną. Spotkania z czworonogiem uczą dzieci empatii i opiekuńczości. Dzieci dowiadują się, które zachowania sprzyjają zawieraniu znajomości ze zwierzakiem, a które nie. Zajęcia pozwalają przełamać lęk dziecka przed psem, pogłębiają kontakt ze zwierzakiem poprzez głaskanie, przytulanie go, karmienie - mówią eksperci.

Scenariusze przygotowywane przez psychologów pracujących z psem obejmują także profilaktykę pogryzień – dzieci uczą się, jak zachować się w przypadku spotkania z agresywnym psem, który może zrobić im krzywdę.

Zajęcia sfinansowała w całości Rada Dzielnicy Orunia - Święty Wojciech – Lipce.