Pozytywny film na trudny czas – „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego w piątek o 18:00 w Klubie Filmowym Kosmos Online

Autor: Scena_Muzyczna, Data publikacji: 2020-04-08 18:14:00

Podczas piątkowego (10.04, g. 18:00) wirtualnego spotkania Klubu Filmowego Kosmos Online podyskutujemy o filmie ,,Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. W 2009 roku produkcja była polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Sztuczki” pałają optymizmem, który tak bardzo potrzebny jest nam w obecnych czasach. Zapraszamy do oglądania i wspólnego komentowania!

Będzie to pierwszy film omawiany online z serii Cykl życia gwiazdy. Film ,,Sztuczki” opowiada historię z perspektywy dziecka - siedmioletniego Stefka, który spędza czas głównie pod opieką starszej siostry. Chłopiec próbuje tytułowych sztuczek, żeby zbliżyć się do ojca. Z dziecięcą ciekawością bada granice tego, co niemożliwe. W kontrze do fatalizmu dorosłych reżyseruje rzeczywistość, bo głęboko wierzy, że życie nie płynie ustalonym z góry nurtem, daje się kreować i lepić po swojemu.

Reżyser Andrzej Jakimowski, absolwent filozofii, reżyser i scenarzysta, debiutował filmami dokumentalnymi i być może dlatego tak dobrze przedstawia w fabułach niezwykłość codzienności. Jego obrazy skupiają się na realności wielu płaszczyzn. Razem ze swoim stałym operatorem, Adamem Bajerskim, stara się przypominać wartości w naszym rodzimym kinie zaniedbane – wrażliwość, przyjaźń, dobro. – Kino Jakimowskiego pokazuje optymistyczne oblicze. Nie krytykuje rzeczywistości, ale afirmuje bohaterów marginesu, którzy nie wchodzą w rolę ofiary, którzy stosują sztuczki, małe fortele zamieniające to, co zwyczajne, codzienne, w to, co wyjątkowe – pisze Weronika Orzechowska, koordynatorka serii Cykl życia gwiazdy w Klubie Filmowym Kosmos w Scenie Muzycznej GAK.

Jak na razie funkcjonuje Klub Filmowy Kosmos, który mieszkańcy Oruni znają z piątkowych spotkań w Scenie Muzycznej GAK? Działał on w wirtualnej grupie w serwisie Facebook, do której można dołączyć [TUTAJ]. W każdą środę w godzinach popołudniowych prowadzący Klubu – studenci filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim: Weronika Orzechowska, Mikołaj Lewalski i Wojciech Zejda, proponują film, który będzie odnosić się do jednego z trzech cykli, które omawiane są w stacjonarnym KF Kosmos. Dla przypomnienia, są to: cykl Galaktyka-klasyka, prezentujący kino, które powinien znać każdy, Gatunkowa Supernowa, podczas którego będzie można obejrzeć filmy wyróżniające się konwencją, tematyką lub gatunkiem oraz opowiadający o różnych okresach życia człowieka Cykl życia gwiazdy. Eksperci nie narzucają, gdzie i kiedy należy obejrzeć film, jednak dają wskazówki, gdzie można zobaczyć go legalnie i za darmo. Przy okazji podania tytułu, wirtualni prelegenci przedstawiają także pierwsze informacje dotyczące produkcji filmu, reżysera czy występujących w nim aktorów. W piątek o 18:00 Weronika, Wojtek lub Mikołaj dodają na grupę kolejny post z nową garścią ciekawostek na temat prezentowanego filmu. Tym samym przedstawiają analizę dotyczącą głównych ścieżek interpretacyjnych filmu. W komentarzach pod tym postem rozpoczynają dyskusję, będąc dostępnymi przez najbliższą godzinę.

Film bezpłatnie można obejrzeć [TUTAJ]. Jeszcze raz przypominamy też, że [TUTAJ] można dołączyć do grupy Klubu, gdzie o godzinie 18:00 w piątek rozpocznie się dyskusja online. Zapraszamy!