Lwy i herb już na swoim miejscu. "Witacz" ponownie na granicy Gdańska

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2020-08-08 17:25:00

Przeszedł gruntowny remont i w lepszej kondycji wraca na posterunek, czyli na granicę Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. Od dzisiaj charakterystyczne lwy z herbem Gdańska znów witają wszystkich, którzy wjeżdżają do naszego miasta.

Przez blisko 60 lat stał na granicy Gdańska i witał wjeżdżających do miasta mieszkańców i turystów. Ten stojący przy Trakcie św. Wojciecha pomnik został zdemontowany w 2018 roku.

Nic dziwnego, pomnik był w złym stanie technicznym. Lokalni radni dzielnicy zwracali uwagę m.in. na ubytki betonu, spękania, korozję zbrojenia. Temat zgłaszali też śp. prezydentowi Adamowiczowi.

W 2018 roku trzymany przez dwa lwy herb Gdańska i cała konstrukcja trafiła do remontu. Jak podają urzędnicy, w pracowni konserwatorskiej uzupełniono ubytki materiału rzeźbiarskiego, wypełniono spękania oraz gruntownie wyczyszczono ponad 50-letnią rzeźbę.

- Po wypiaskowaniu witacz odzyskał swój pierwotny kolor, a następnie został zaimpregnowany, by w dobrej formie wytrwał kolejne dziesięciolecia - informują przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dzisiaj "witacz" wrócił na swoje miejsce.

"Wreszcie jest na swoim miejscu! Odrestaurowany i wypiaskowany witacz znów pozdrawia gości wjeżdżających do Miasto Gdańsk od strony Pruszcza Gdańskiego Traktem Św. Wojciecha" - informują w mediach społecznościowych urzędnicy.