Na południu Gdańska powstanie kryte lodowisko. Przetarg na dniach

Autor: p.olejarczyk, Data publikacji: 2021-05-27 14:10:00

Kryte lodowisko o powierzchni ponad 2 tys. m kw. zostanie wybudowane w okolicach szkoły i przedszkola przy al. Pawła Adamowicza oraz pętli Ujeścisko i trasy Nowa Warszawska. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, "pierwsza łopata" zostanie tu wbita za kilkanaście miesięcy. Koncepcja zakłada też, że w kolejnych latach może tu powstać basen i następne hale sportowe.

W tej sprawie dyskusje trwały już od lat, a swego czasu brał w nich udział również śp. prezydent Paweł Adamowicz. Zdecydowano się na budowę lodowiska na południu Gdańska, konkretnie w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Ale pytań było znacznie więcej.

W grę wchodziło tutaj kilka wariantów całej inwestycji. Urzędnicy musieli np. zdecydować, czy obok lodowiska powstanie też basen, a czy same lodowisko będzie miało jedną czy dwie tafle. W tej sprawie powołano nawet specjalny zespół, gdzie swój głos mieli też mieszkańcy. Jednym z nich był Jacek Hołubowski, oruniak, kiedyś kandytat na prezydenta Gdańska, a obecnie rzecznik nowej partii Strajk Przedsiębiorców.

Hołubowski to także wiceprezes i menedżer klubu łyżwiarskiego SKF Iceskater Gdańsk. Mocno lobbował za budową lodowiska. - Powołany zespół nie był fikcją na podkładkę, tylko realnie uczestniczyliśmy w dyskusji nad wariantami i istotnymi kwestiami technicznymi. I miasto pochyliło się nad naszymi fachowymi uwagami - mówi portalowi MojaOrunia.pl

Do czego udało się przekonać urzędników? - Że muszą być dwie tafle, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców i sportów łyżwiarskich, tak aby obiekt mógł się sam finansować. Istotne też było to, żeby nie budować kolejnej hali widowiskowej tylko nowoczesny obiekt rekreacyjno treningowy. Zamiast dużych trybun, lepiej zabezpieczyć takie pomieszczenia jak sala baletowa, siłownia - odpowiada Hołubowski.

Inwestycja ma 4 etapy

Ostatecznie wybrano wariant, który składa się z 4 etapów realizacyjnych.

Etap pierwszy zakłada budowę hali lodowiska rekreacyjnego z zapleczem szatniowym.

Etap drugi to budowa budynku z basenem.

Kolejny - budowa hali lodowiska treningowego wraz z dodatkowym zapleczem treningowym (siłownie, fitness) oraz zapleczem konferencyjnym i trybunami na 300 osób.

Etap ostatni zakłada budowę hali do curlingu z trybuną na 115 osób, z własnym zapleczem szatniowym i gastronomią oraz pomieszczeniami dla klubów i związków sportowych.

Przetarg tylko na etap pierwszy

Plan jest ambitny, ale urzędnicy bardzo wyraźnie podkreślają, że na ten moment realizowany będzie etap numer jeden, a więc budowa hali lodowiska. Budowa basenu, czy kolejnych hal to tak zwana melodia przyszłości i tu obecnie o przetargach, czy terminach nikt nie wspomina.

Magistrat informuje, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji na budowę krytego lodowiska. Planowany budynek lodowiska będzie miał 3 kondygnacje, a zakładana powierzchnia lodowiska wynosić będzie ponad 2 tys. m kw.

"Pierwsza łopata" pod budowę lodowiska

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na połowę czerwca. Projekt dla etapu numer 1 ma być gotowy w 12 miesięcy od podpisania umowy. Gdy dokumentacja będzie gotowa, miasto będzie musiało rozpisać kolejny przetarg, tym razem już na prace budowlane.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a miasto znajdzie pieniądze na budowę lodowiska, można spodziewać się, że tak zwana pierwsza łopata pod tę inwestycję zostanie wbita za kilkanaście miesięcy.